هرآنچه باید درباره اعمال مدرک تحصیلی بدانید

در سال‌های گذشته، فرهنگیان می‌توانستند در مقاطع بالاتر به ادامه تحصیل بپردازند؛ اما اخذ مدرک تحصیلی در مقاطع بالاتر تفاوتی در پرداخت حقوق آن‌ها ایجاد نمی‌کرد. اعمال مدرک دوم فرهنگیان برای مدت‌ها بر سر زبان‌ها بوده‌ است و شورای نگهبان نیز ایراداتی درباره آن عنوان کرده بود. طبق گفته شورای نگهبان اعمال مدرک تحصیلی مغایر با اصل 75 قانون اساسی بوده است. اصل 75 قانون اساسی مربوط به طرح‌هایی است که می‌تواند برای دولت بار مالی ایجاد کند؛ اما خوشبختانه این مشکل حل شده است. در ادامه مطلب از همراهان فردا به جزئیات درخواست اعمال مدارک تحصیلی خواهیم پرداخت؛ اگر شما هم دارای ابهاماتی درمورد اعمال مدرک دانشگاهی خود هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

اعمال مدرک تحصیلی به چه معناست؟

اعمال مدرک تحصیلی به چه معناست؟

امروزه به جهت استفاده از مزایا و تشویق کارکنان دولت به ارتقای تحصیلات خود و افزایش میزان رضایت ارباب‌رجوع از کارکنان، معمولاً افراد اقدام به ادامه تحصیل در رشته تخصصی خود می‌نمایند؛ برای مثال فردی با مدرک کارشناسی در دستگاه‌های اجرایی استخدام شده و سپس تصمیم به ادامه تحصیل می‌گیرد. دولت برای این افراد مزایایی را معین کرده است. یکی از این مزایا این است که این افراد می‌توانند در طول زمان کاری خود از اعمال مدرک تحصیلی و در نتیجه آن مزایای بیشتر استفاده کنند. به‌طورکلی بر اساس قانون خدمات کشوری، افرادی که ضمن کار اقدام به تحصیل می‌کنند، می‌توانند از مزایای آن استفاده نمایند.

اعمال مدرک تحصیلی فرهنگیان

سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش‌وپرورش از ابلاغ بخشنامه اعمال مدرک تحصیلی فرهنگیان در حکم کارگزینی ایشان خبر داده و اذعان داشت آخرین مدرک تحصیلی معلمان در حکم آن‌ها اعمال می‌شود. محدودیت‌های قانونی که برای در خواست اعمال مدارک تحصیلی دوم و سوم در حکم حقوقی فرهنگیان وجود داشت و به یکی از نگرانی‌های این قشر تبدیل شده  بود، اکنون برطرف شده است. درحالی‌که در زمان‌نگارش آیین‌نامه اجرایی رتبه‌بندی معلمان نیز اعتقاداتی مبنی بر عدم محاسبه آخرین مدرک تحصیلی معلمان به وجود آمده بود که در 31 فروردین سال گذشته معاون وزیر آموزش‌وپرورش در این باره صحبت کرد.

وی اظهار داشت که در نهایت معاونت قوانین مجلس اعلام کرد که در اجرای رتبه‌بندی، امکان اعمال مدرک تحصیلی فرهنگیان وجود خواهد داشت. مجلس شورای اسلامی نیز این خبر را تأیید کرده و کوچکی نژاد، سخنگوی فراکسیون فرهنگیان طی گفت‌وگویی اعلام کرد: سابقاً مجلس شورای اسلامی قانونی را مبنی بر امکان اعمال مدرک دانشگاهی برای بار دوم تصویب کرده بود؛ یعنی اگر فردی با مدرک فوق‌دیپلم استخدام شده باشد، تنها قادر به اعمال مدرک لیسانس و فوق‌لیسانس است و قادر به اعمال مدرک دکتری نخواهد بود.

پس از آن، معاونت قوانین مجلس بر روی این بخشنامه تفسیری انجام داد و رأی مجلس مبنی بر حذف سقف اعمال مدرک تحصیلی فرهنگیان را جلب کرد. در این صورت فرهنگیانی که دارای مدارک تحصیلی تا دکتری باشند، می‌توانند مدرک تحصیلی خود در چهار مقطع را در حکم کارگزینی خود اعمال کنند. براین‌اساس، اکنون اعمال مدارک تحصیلی فرهنگیان سقفی ندارد و مدرک تحصیلی آن‌ها در هر مقطعی که در حکم کارگزینی ایشان اعمال شود، باعث افزایش حقوق خواهد شد.

اعمال مدرک تحصیلی فرهنگیان

درخواست اعمال مدارک تحصیلی؛ نحوه اعمال مدرک دانشگاهی

کسانی که قصد اعمال مدرک دانشگاهی خود را دارند، می‌توانند به سازمان یا اداره محل کار خود مراجعه نموده و دراین‌رابطه، بعد از دریافت مدرک تحصیلی، طی یک درخواست، تقاضای اعمال مدرک خود را برای استفاده از مزایای مرتبط به مسئول ذی‌ربط منتقل نماید. پس از ارائه درخواست اعمال مدارک تحصیلی، افراد می‌توانند در سازمان یا اداره مربوطه پیگیری کنند. درصورتی‌که پاسخی دراین‌خصوص به آن‌ها داده نشود، می‌توانند درخواست خود را به مقامات بالاتر دراین‌رابطه تحویل دهند.

بخشنامه اعمال مدرک تحصیلی در حکم کارگزینی

برای اعمال مدرک دانشگاهی، افراد باید دارای شرایطی باشند تا بتوانند مدارک خود را ارائه داده و در حکم کارگزینی خود اعمال کنند. در ادامه به جدول اعمال مدرک تحصیلی فرهنگیان می‌پردازیم:

 • باتوجه‌به بخشنامه 710/11-940617 افرادی که برای ارائه مدرک دوم اقدام می‌کنند، باید دارای رشته مرتبط با رشته قبلی یا پست مورد تصدی خود باشند.
 • بر اساس جدول بخشنامه اعمال مدارک تحصیلی فرهنگیان، برای اعمال مدارک تحصیلی باید فرد حتماً نیروی آموزشی باشد.
 • هیچ کادر اداری نمی‌تواند از مزیت اعمال مدارک تحصیلی فرهنگیان استفاده کند.
 • پس از قبولی در دانشگاه و رشته مرتبط باید به کارگزینی مراجعه کرده و مجوز ادامه تحصیل برای نیمسال اول و دوم دریافت نمایند.
 • فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان (ورودی سال 93 به بعد) که دارای مدرک لیسانس هستند، می‌توانند تا مقطع دکتری به تحصیل بپردازند و بر اساس بخشنامه اعمال مدرک تحصیلی فرهنگیان، از مزایای آن استفاده کنند.
 • افرادی که از طریق دانشسرا و با مدرک دیپلم استخدام شده باشند، می‌توانند تا مقطع لیسانس به ادامه تحصیل بپردازند و سپس اقدام به اعمال مدرک بپردازند.
 • فرهنگیانی که با دیپلم دانشسرا استخدام شده‌اند و پس از آن مدرک کارشناسی پیوسته خود را ارائه کرده باشند، می‌توانند تا مقطع کارشناسی ارشد به تحصیلات خود ادامه دهند.
 • اگر دانشجو مدرک تحصیلی ارشد یا دکتری خود را از دانشگاه‌هایی غیر از دانشگاه فرهنگیان گرفته باشند، می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی بلافاصله برای تحصیل خود اقدام نمایند.
 • درصورتی‌که دانشجو مدرک تحصیلی ارشد یا دکتری خود را از دانشگاه‌های  فرهنگیان اخذ نماید؛ باید ابتدا تا 3 سال در مدرسه تدریس کرده و سپس برای ادامه تحصیل خود اقدام نمایند و اجازه تحصیل بلافاصله را نخواهند داشت.
اعمال مدرک تحصیلی فرهنگیان

اعمال مدرک تحصیلی ایثارگران

ازآنجایی‌که وجود ایثارگران و جانبازان برای دولت و مردم باارزش تلقی می‌شود، ازاین‌رو دستگاه‌های اجرایی به‌منظور قدردانی از زحمات آن‌ها نهایت تلاش را در راستای درنظرگرفتن شرایط خاص در استخدامی‌های دولت انجام می‌دهند. براین‌اساس، دستگاه‌های اجرایی موظف هستند که در استخدام نیروی انسانی شرایط ویژه‌ای را برای ایثارگران و جانبازان در نظر بگیرند. همچنین این کارکنان دارای شرایط خاص مانند سایر کارکنان می‌توانند در حین خدمت به ادامه تحصیل مشغول شوند و تا پس از اعمال مدرک تحصیلی جدید، از مزایا و حقوق آن بهره‌مند شوند.

 اعمال مدارک تحصیلی کارکنان دولت یک سری محدودیت‌ها را شامل می‌شود؛ اما باتوجه‌به رأی دیوان عدالت اداری در خصوص اعمال مدرک تحصیلی ایثارگران این محدودیت‌ها در کمترین حالت قرار گرفته است. ازاین‌جهت، درصورتی‌که کارکنان ایثارگر و جانباز قصد ادامه تحصیل در طول خدمت را داشته باشند، می‌توانند هم‌زمان با ادامه تحصیل از مزایای کاری خود نیز بهره‌مند شوند. در واقع فراهم آمدن امکان تحصیل برای کارکنان ایثارگر دولت از وظایف دستگاه‌های اجرایی تلقی می‌شود و هرگونه سرپیچی از این قوانین را می‌توان توسط دیوان عدالت اداری پیگیری کرد. 

اعمال مدرک دوم فرهنگیان

نحوه اعمال مدرک دوم فرهنگیان به شرح زیر است:

 • همکاران فارغ‌التحصیلی از تربیت‌معلم (ورودی‌های قبل از 91) که با مدرک فوق‌دیپلم استخدام شده‌اند، امکان اعمال مدرک تحصیلی تا کارشناسی ارشد را دارند.
 • همکاران فارغ‌التحصیل متعهدین دبیری (ورودی‌های قبل از 91)  که با مدرک لیسانس فارغ‌التحصیل شده‌اند، می‌توانند تا مقطع دکتری ادامه تحصیل داده و از مزایای اعمال مدرک دوم فرهنگیان در حکم ایشان بهره‌مند شوند.
 • همکاران خدماتی که با مدرک سیکل استخدام شده باشند و پس از آن مدرک دیپلم ارائه دهند؛ چون حداقل مدرک برای تغییر رشته شغلی، لیسانس است، نمی‌توانند مدرکی غیر از فوق‌دیپلم اعمال کنند.
 • همکاران خدماتی اگر بعد از مدرک سیکل و دیپلم، لیسانس پیوسته را ارائه نمایند، در صورت تغییر رشته شغلی، مدرک لیسانس قابل‌اعمال خواهد بود.

اعمال مدارک تحصیلی کارکنان قراردادی

دستورالعمل تغییر عنوان شغل و اعمال مدرک تحصیلی دانشگاهی کارکنان قرارداد کار معین (ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) به‌منظور سازماندهی کارکنان قراردادی به تصویب رسیده است و مفاد آن به شرح زیر است:

مؤسسه مجاز است مدرک تحصیلی دانشگاهی بالاتر ارائه شده از سوی کارکنان قرارداد کار معین را در صورت برخورداری از شرایط ذیل اعمال نماید:

 • دارابودن حداقل 3 سال سابقه خدمت قراردادی
 • کسب امتیاز ارزیابی بالای 70 در ارزیابی‌های عملکرد 3 سال آخر (سال 91 تا سال ارائه مدرک تحصیلی)
 • تصویب کمیته مهندسی مشاغل
 • مدرک تحصیلی بالاتر صرفاً برای یک‌بار و هم‌زمان با تمدید قرارداد از تاریخ 1 فروردین‌ماه هرسال قابل‌اعمال است.

مؤسسه مجاز است در صورت برخورداری کارکنان قرارداد کار معین از شرایط زیر نسبت به تغییر عنوان شغل آنان مبادرت نماید:

 • دارابودن مدرک تحصیلی دانشگاهی پیش‌بینی‌شده در شرایط احراز مشاغل
 • دارابودن حداقل 5 سال سابقه خدمت قراردادی
 • کسب امتیاز بالای 70 در ارزیابی سه سال آخر
 • وجود پست بلاتصدی متناسب با مدرک تحصیلی ارائه شده
 • تصویب کمیته مهندسی مشاغل

جمع‌بندی

در کشور ما افراد زیادی در مراکز دولتی و خصوصی در حال تحصیل هستند و ممکن است این افراد در حین تحصیلات خود در سازمان یا اداره دولتی خاصی نیز مشغول به کار باشند. به‌طورکلی هرچه تحصیلات فرد بالاتر باشد، معمولاً از نظر علمی و تخصصی می‌تواند در کار خود به موفقیت بیشتری برسد. اعمال مدرک تحصیلی چنین شرایطی را برای کارکنان دولت فراهم می‌کند. افرادی که درگذشته در دستگاه‌های اجرایی استخدام شده بودند و سپس به ادامه تحصیل پرداختند، می‌توانند با اعمال مدرک دانشگاهی از حقوق و مزایای بیشتری بهره‌مند شوند. در این مقاله به بررسی درخواست اعمال مدارک تحصیلی پرداختیم. امیدواریم مطالب فوق ابهامات شما درمورد نحوه اعمال مدرک را برطرف کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

مطالب مرتبط