آزمون آیلتس کامپیوتری یا کتبی، کدام یک؟

آیلتس یکی از معتبرترین آزمون‌های سنجش مهارت زبان انگلیسی است که در سراسر جهان از اعتبار بالایی برخوردار است. این آزمون معمولاً به دو صورت آزمون آیلتس کامپیوتری و آزمون آیلتس کتبی برگزار می‌شود. انتخاب و شرکت در آزمون آیلتس کتبی یا کامپیوتری همواره یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های شرکت‌کنندگان در این آزمون بوده است.

در سال‌های گذشته آزمون آیلتس تنها به‌صورت کتبی برگزار می‌شد؛ اما در سال‌های اخیر با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، امکان شرکت در این آزمون به‌صورت کامپیوتری نیز برای متقاضیان فراهم شده است. آزمون آیلتس کامپیوتری و آیلتس کتبی از نظر ساختار و اعتبار هیچ تفاوتی باهم ندارند و تنها تفاوت میان این دو نحوه برگزاری آن‌ها است. در این مقاله از سری مقالات همراهان فردا به بررسی تفاوت آزمون کامپیوتری و کتبی آیلتس خواهیم پرداخت. تا پایان با ما همراه باشید.

آزمون آیلتس کتبی

آزمون آیلتس کتبی

آزمون آیلتس کتبی که با نام کاغذی نیز شناخته می‌شود، قدیمی‌ترین و مرسوم‌ترین روش برگزاری آزمون IELTS بوده است که با آزمون آیلتس کامپیوتری تفاوت‌هایی دارد. در آزمون کتبی آیلتس تعداد زیادی از شرکت‌کنندگان در یک محل مشخص شده حضور یافته و به سؤالات سه بخش شنیداری، نوشتاری و خواندن پاسخ می‌دهند. شیوه برگزاری آزمون آیلتس کتبی مشابه کنکور سراسری است.

 در این آزمون داوطلب باید به سؤالات پاسخ داده و پاسخ‌نامه را به مراقب تحویل دهد. در مرحله دوم آزمون گفتاری آیلتس در روز دیگری برگزار می‌شود. نتایج آزمون و مدرک آیلتس کتبی معمولاً 5 الی 14 روز پس از برگزاری اعلام می‌شوند. داوطلبان از طریق کارنامه آیلتس از نتایج آزمون خود آگاه می‌شوند.

مزایای آزمون آیلتس کتبی

آزمون آیلتس به صورت کتبی دارای مزایای زیر است:

 • داوطلبان با این شیوه آزمون دادن آشنا هستند و احتمالاً استرس کمتری را تجربه می‌کنند.
 • برای شرکت در این آزمون آیلتس کتبی الزاماً نیازی به آشنایی با کامپیوتر و تایپ نیست.
 • در طول برگزاری آزمون به ابزار خاصی نیاز نیست.
 • شرکت‌کنندگان می‌توانند زمان خود را بهتر مدیریت کنند.
 • امکان تصحیح سؤالات بخش‌های قبلی برای داوطلبان وجود دارد.

معایب آزمون آیلتس کتبی

آزمون آیلتس کتبی با وجود برخورداری از تمام مزایا و ویژگی‌های خوب و مثبت نسبت به آزمون آیلتس کامپیوتری، معایبی نیز دارد که برای بهبود عملکرد خود در این آزمون باید به آن‌ها توجه کنید. از جمله معایب آزمون آیلتس کتبی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نتایج آزمون به‌صورت دستی تصحیح می‌شوند و منجر به طولانی‌شدن روند اعلام نتایج می‌شود.
 • ممکن است دستخط شما برای تصحیح‌کننده ناخوانا باشد و بدین ترتیب نمره شما کم شود.
 • تعداد آزمون‌دهندگان بیشتر از آزمون آیلتس کامپیوتری بوده و محل برگزاری بزرگ‌تر است و می‌تواند باعث ایجاد اضطراب و استرس شود.
 • آزمون کتبی آیلتس و آزمون گفتاری در یک روز انجام نمی‌شود.
 • مقدار زیادی کاغذ در این آزمون استفاده می‌شود و از نظر زیست‌محیطی کار درستی نیست.
معایب آزمون آیلتس کتبی

آزمون آیلتس کامپیوتری

آزمون آیلتس کامپیوتری اولین‌بار در سال 2016 در استرالیا برگزار شد و داوطلبان از 20 کشور جهان در این آزمون شرکت کردند. در این آزمون سؤالات بخش‌های مختلف در صفحه کامپیوتر نمایش‌داده‌شده و داوطلب باید از طریق کیبورد به آن‌ها پاسخ دهد. آزمون کامپیوتری آیلتس طرف‌داران بسیاری دارد. شرکت در این آزمون نیازمند برخورداری از مهارت‌هایی مانند کار با کامپیوتر، تایپ سریع و توانایی فکرکردن و تایپ‌کردن به‌صورت همزمان است. هرساله آزمون آیلتس کامپیوتری در کشورهایی نظیر ترکیه، ایران، پاکستان، عربستان، هند، ژاپن، برزیل و 133 کشور دیگر برگزار می‌شود. نتایج آزمون کامپیوتری آیلتس پس از 3 الی 5 روز به داوطلبان اعلام می‌شود.

مزایای آیلتس کامپیوتری

برگزاری آزمون آیلتس به صورت کامپیوتری دارای مزایای زیر است:

 • نتایج آزمون سریع و معمولاً 3 تا 5 روز به دست داوطلبان می‌رسد.
 • دارای یکپارچگی و اعتبار به‌اندازه آزمون آیلتس کتبی است.
 • در زمان‌های متنوع برگزار می‌شود و داوطلب می‌تواند بسته به شرایط خود زمان آزمون را مشخص کند.
 • امکان رزرو نوبت شرکت در آزمون آیلتس کامپیوتری وجود دارد.
 • سؤال‌های پاسخ داده شده و نشده مشخص هستند.
 • استفاده‌نکردن کاغذ در آزمون کامپیوتری آیلتس برای محیط‌زیست مفیدتر است.
 • در گوشه صفحه اینترنت یک تایمر قرار دارد و داوطلبان می‌توانند زمان خود را برای پاسخگویی به سؤالات مدیریت کنند.
 • در صورت قطع اینترنت یا قطع برق امکان ادامه آزمون وجود دارد و هیچ مشکلی در برگزاری آزمون پیش نمی‌آید.
 • امکان ادیت و ویرایش متن وجود دارد و نیازی به پاک‌کردن با پاک‌کن و نوشتن مجدد با مداد نیست.
 • امکان های‌لایت، کپی، پیست و… متون در بخش‌هایی مانند خواندن وجود دارد و پاسخگویی به سؤالات این بخش را راحت‌تر می‌کند.
آزمون آیلتس کامپیوتری

معایب آیلتس کامپیوتری

آزمون آیلتس کامپیوتری با وجود تمام مزیت‌ها و ویژگی‌هایی که دارد، دارای معایبی نیز هست که ممکن است برای برخی از افراد اهمیت داشته باشند. معایب آزمون کامپیوتری آیلتس به میزان تجربه و آشنایی شما با کامپیوتر، تسلط بر مهارت‌های کامپیوتری و محیط آزمون بستگی دارد. درصورتی‌که قصد دارید در آزمون کامپیوتری آیلتس شرکت کنید، بهتر است به مشکلات احتمالی که ممکن است در طول آزمون رخ دهد آگاه باشید. از جمله مشکلات احتمالاً آزمون آیلتس کامپیوتری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مهارت‌های کامپیوتری ضعیف مانند تایپ کند و اشتباه و ناخوانا بودن نوشته‌ها می‌تواند بر عملکرد داوطلبان در بخش‌های مختلف آزمون تأثیرگذار باشد.
 • در این آزمون امکان اصلاح نوشته‌ها در لحظه آخر وجود ندارد و پس از اتمام هر بخش به بخش جدید منتقل می‌شوید.
 • درصورتی‌که هدفون یا هدست داوطلب اشکال داشته باشد یا کیفیت خوبی نداشته باشد، ممکن است در درک و شنیدن متون مشکل ایجاد شود.
 • امکان اصلاح املا و گرامر توسط کامپیوتر وجود ندارد.

تفاوت آزمون کامپیوتری و کتبی آیلتس

حال که به طور کامل با آزمون آیلتس کامپیوتری و کتبی آشنا شدید، می‌توانیم به بررسی تفاوت این دو آزمون بپردازیم. اولین و مهم‌ترین تفاوت آزمون کامپیوتری آیلتس با آزمون کتبی در نحوه برگزاری است. داوطلبان برای شرکت در آزمون کامپیوتری باید مهارت تایپ سریع داشته باشند؛ زیرا در غیر این صورت در زمان‌بندی دچار مشکل می‌شوند.

نتایج آزمون کامپیوتری آیلتس بسیار سریع‌تر از نسخه کتبی منتشر می‌شود. این مدت زمان برای امتحان کتبی از 5 الی 13 روز و برای آزمون آیلتس کامپیوتری 3 تا 5 روز است. درصورتی‌که داوطلبان برای اخذ پذیرش از دانشگاه و ارسال نمره آزمون عجله داشته باشند، بهتر است در آزمون کامپیوتری آیلتس شرکت کنند. بخش گفتاری آزمون کامپیوتری آیلتس در روز آزمون برگزار می‌شود درحالی‌که این بخش در نسخه کتبی در روز دیگری برگزار می‌شود. قوانین و ضوابط شرکت در هر دو نسخه آزمون یکسان است و قبل از ورود به جلسه داوطلبان بازرسی و احراز هویت می‌شوند.

 در پایان هر بخش آزمون آیلتس کتبی حدود 10 دقیقه زمان برای انتقال پاسخ‌ها به برگه دارید درحالی‌که این زمان برای آزمون آیلتس کامپیوتری 1 دقیقه است. از دیگر تفاوت‌های آزمون کامپیوتری و کتبی آیلتس می‌توان به زمان برگزاری اشاره کرد. آزمون کامپیوتری در 7 روز هفته و 3 بار در روز قابل برگزاری است درحالی‌که آزمون کتبی در روزهای خاصی از هفته و تنها 48 روز در سال برگزار می‌شود.

تفاوت آزمون کامپیوتری و کتبی آیلتس

آزمون آیلتس کامپیوتری بهتر است یا کتبی؟

باتوجه‌به ویژگی‌ها و معایب آزمون آیلتس کامپیوتری و کتبی که ذکر کردیم، انتخاب نحوه آزمون به شما بستگی دارد. درصورتی‌که دستخط خوبی ندارید و این نگرانی برای شما وجود دارد که به دلیل ناخوانا بودن پاسخ‌ها ممکن است امتیاز شما کم شود، بهتر است در آزمون کامپیوتری شرکت کنید. در این صورت باید مهارت‌های کار با کامپیوتر و تایپ سریع خود را تقویت کنید. درصورتی‌که آشنایی با کامپیوتر و نحوه تایپ‌کردن ندارید و ممکن است این شیوه امتحان شما را دچار استرس کند، بهتر است در آزمون آیلتس کتبی شرکت کنید.

اگر عجله دارید و می‌خواهید هرچه زودتر نتایج آزمون خود را برای دانشگاه موردنظر ارسال کنید، بهترین گزینه برای شما آزمون آیلتس کامپیوتری است؛ زیرا نتایج این آزمون سریع‌تر به دست شما می‌رسد. آزمون کامپیوتری برای افرادی که ترس از اجتماع دارند و در فضاهای شلوغ دچار استرس می‌شوند و عملکرد مطلوبی ندارند گزینه بهتری است. برای اطلاع از اینکه آزمون تافل، آیلتس یا gre برای شما مناسب‌تر است، این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

جمع‌بندی

هرروزه به تعداد داوطلبان شرکت در آزمون آیلتس در سراسر جهان افزوده می‌شود. این آزمون در سراسر جهان به‌صورت کامپیوتری و کتبی برگزار می‌شود. انتخاب شیوه شرکت در آزمون IELTS به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. در حال حاضر امکان شرکت در آزمون آیلتس کامپیوتری و آزمون آیلتس کتبی برای همه مهیا است. همان‌طور که گفتیم این دو آزمون از نظر اعتبار هیچ تفاوتی باهم ندارند. تفاوت آزمون کامپیوتری و کتبی آیلتس تنها مربوط به روش برگزاری است. شما می‌توانید بسته به شرایط خود یکی از روش‌های برگزاری آزمون آیلتس را انتخاب کنید. شما می‌توانید در صورت هرگونه سؤال یا ابهام درمورد انتخاب نحوه برگزاری آزمون آیلتس با ارسال فرم درخواست مشاوره تخصصی با مشاوران ما در تماس باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *