چگونه استخدام شویم؟ راهکارهای طلایی برای استخدام در شغل دلخواه

یافتن شغل و موفقیت در فرایند استخدام در شغل دلخواه اهمیت زیادی برای افراد جویای کار دارد. هر فرد باید با توجه تجربیات، مهارت‌ها، تحصیلات و استعداد خود به دنبال شغلی مناسب باشد. داشتن شغل دلخواه می‌تواند تا حد زیادی در زندگی ما اثرگذار باشد. همه ما می‌دانیم وقتی به کاری علاقه داشته باشیم، آن را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهیم. یافتن شغل مناسب علاوه بر جنبه مالی، می‌تواند بر روحیات فرد نیز تأثیرگذار باشد.

شغل دلخواه به معنای کاری است که فرد با علاقه و انگیزه انجام می‌دهد و می‌تواند نیازهای مالی وی را برطرف کند. افراد ملاک‌های مختلفی را برای پیداکردن شغل موردعلاقه خود در نظر می‌گیرند. امروزه با وجود روش های نوین استخدام، پیداکردن شغل دلخواه کار چندان سختی نیست. شما می‌توانید با درنظرگرفتن راهکارهای طلایی استخدام شغلی، بهترین و مناسب‌ترین شغل را برای خود بیابید. در این مقاله از سری مقالات همراهان فردا به بررسی راهکارهای استخدام در شغل دلخواه می‌پردازیم.

مزایای استخدام در شغل دلخواه

مزایای استخدام در شغل دلخواه

پیداکردن و استخدام‌شدن در شغل دلخواه می‌تواند تأثیرات مختلفی بر جنبه‌های گوناگون زندگی ایجاد کند. انتخاب شغل مناسب و موردعلاقه در مسیر موفقیت ما در زندگی تأثیر زیادی می‌گذارد. ازآنجایی‌که کارکردن تقریباً نیمی از شبانه‌روز را در بر می‌گیرد، می‌تواند تا حد زیادی بر سلامت روان ما تأثیر داشته باشد.

استخدام در شغلی که به آن علاقه داشته باشید موجب می‌شود از زندگی بیشتر لذت ببرید و از نظر روحی سالم بمانید. هنگامی که شما مشغول به انجام شغل دلخواه خود هستید، از آن لذت می‌برید؛ به همین دلیل تلاش بیشتری را به کار می‌گیرید و در انجام کارها موفق‌تر عمل می‌کنید. این روند باعث می‌شود بیش‌ازپیش از نظر مادی و معنوی پیشرفت کنید.

راهکارهای طلایی استخدام شغلی

یافتن و استخدام در شغل دلخواه به عوامل مختلفی از جمله علاقه، استعداد، شرایط شخصی، اهداف و… بستگی دارد. یافتن شغل ایده‌ال یک مسیر پیچیده است که به زمان و تلاش نیاز دارد. مهم‌ترین نکته برای استخدام در شغل دلخواه این است که آگاهانه تلاش خود را به‌کار بگیرید و از انجام کارهایی که شما را به هدفتان نزدیک‌تر می‌کند، خسته نشوید. روش های نوین استخدام که امروزه وجود دارد می‌تواند یافتن و استخدام در شغل دلخواه را تا حد زیادی برای شما آسان کند. در ادامه به بررسی راهکارهای طلایی استخدام شغلی که به شما در یافتن شغل دلخواه کمک می‌کند می‌پردازیم.

1. تست روانشناسی

انجام تست روانشناسی می‌تواند یکی از روش‌های کارآمد برای پیداکردن شغل مور علاقه باشد. تست‌های روانشناسی باعث می‌شود درک بهتری از خصوصیات شخصیتی و علایق خود داشته باشید. این تست‌ها با استفاده از سؤالات مختلف اطلاعاتی درمورد روحیه، استعدادها، علاقه و ارزش‌های شغلی افراد جمع‌آوری می‌کند. در بسیاری از مشاغل ممکن است برخی از این تست‌ها ملاک استخدام افراد در نظر گرفته شوند.

برای انجام تست‌های روا‌شناسی می‌توانید از طریق مؤسسات و مراکز روانشناسی و برخی از وب‌سایت‌های معتبر اقدام کنید. این تست‌ها از طریق مصاحبه، پرسش‌نامه و تمرین‌های مختلف، شما را ارزیابی می‌کنند. انواع مختلفی از تست‌های روان‌شناسی وجود دارد که استعدادها، علاقه‌مندی‌ها و مهارت‌های شما را بررسی کرده و به شما در استخدام در شغل دلخواه کمک می‌کند. از مهم‌ترین این تست‌ها می‌توان به MBTI و تست هالند اشاره کرد.

2. جستجوی متمرکز

قبل از اینکه جستجو برای استخدام در شغل دلخواه خود را شروع کنید، بهتر است نوع شغل یا مشاغلی که می‌خواهید در آن مشغول به فعالیت شوید را از قبل مشخص کنید. این موضوع به تجربه کاری و مهارت قبلی شما بستگی دارد. با مشخص‌کردن شغلی که به انجام آن علاقه دارید و مهارت و استعداد کافی برای انجام آن را دارید، می‌توانید راحت‌تر شغل دلخواه خود را پیدا کنید. بدین منظور، لیستی از مشاغلی که به آن‌ها علاقه دارید تهیه کنید و سپس به جستجو بپردازید. اطلاعات مربوط به هر شغل و شرکت را مشخص کنید.

انجام این کار کمک می‌کند هدف خود را مشخص کرده و با استفاده از روش‌های نوین استخدام به شغل موردعلاقه خود برسید. اغلب شرکت‌ها و سازمان‌ها مشاغل موردنیاز خود را به‌صورت آگهی منتشر می‌کنند. هنگامی که شما لیستی از شرکت و سازمان‌هایی که به شغل دلخواه شما نیاز دارند تهیه می‌کنید، نه‌تنها جستجوی متمرکزتری خواهید داشت؛ بلکه آگهی‌های استخدام این شرکت‌ها را نیز از دست نخواهید داد.  یکی از نکات مهم برای جستجو و استخدام در شغل دلخواه، این است که به هر نوع آگهی استخدامی و سایت‌های مختلف کاریابی اعتماد نکنید. به سراغ روش‌های استاندارد و اصولی شغل بروید.

کسب تجربه

3. کسب تجربه

اگر هنوز درمورد استخدام در شغل دلخواه و یافتن شغل موردعلاقه خود دچار تردید هستید، می‌توانید با امتحان‌کردن شغل‌های مختلف شروع کنید. بدین منظور، باید ابتدا فهرستی از مشاغلی که به آن‌ها علاقه دارید، تهیه کرده و در صورت امکان آن‌ها را امتحان کند. این پروسه می‌تواند با صرف انرژی و زمان زیادی همراه باشد.

ازاین‌رو، بهتر است برای یک مدت‌زمان کوتاه به‌عنوان کارآموز یا فریلنسر در زمینه‌های مختلف کارکرده و تجربیات لازم را به دست آورید. این کار به شما کمک می‌کند تا با محیط‌های کاری مختلف آشنا شده و شغل موردعلاقه خود را پیدا کنید. امروزه روش های نوین استخدام وجود دارند که به شما کمک می‌کنند پس از شناسایی شغل موردعلاقه خود، به‌راحتی استخدام شوید.

4. استخدام در شغل دلخواه با کسب گواهینامه‌ های آموزشی

بدون شک تحصیلات و مدرک دانشگاهی در فرایند استخدام مهم و تعیین‌کننده است. علاوه بر این، گواهینامه‌ها و مدارک آموزشی نشان‌دهنده توانمندی‌های افراد در حوزه‌های مختلف است. این گواهینامه‌ها با درجات مختلف اعتبار درجه‌بندی می‌شوند. شما می‌توانید پس از تهیه لیستی از مشاغلی که به آن‌ها علاقه دارید و شرکت‌ها و سازمان‌هایی که به این مشاغل نیاز دارند، اطلاعات کافی درمورد گواهینامه‌ها و مدارک آموزشی موردنیاز برای این مشاغل را به دست بیاورید. شما می‌توانید با کسب گواهینامه‌های آموزشی موردنیاز برای استخدام در شغل دلخواه، شانس خود را برای دریافت این موقعیت شغلی افزایش دهید. کسب گواهینامه‌های آموزشی باعث افزایش کیفیت رزومه حرفه‌ای شما می‌شود. سعی کنید دوره‌های آموزشی کاربردی را انتخاب کنید که با زمینه شغل دلخواهتان مرتبط باشد.

5. روش های نوین استخدام؛ ساخت رزومه حرفه‌ای

ساخت یک رزومه حرفه‌ای خوب، یکی از راهکارهای طلایی استخدام شغلی است. رزومه حرفه‌ای یکی از اولین چیزهایی است کارفرمایان درمورد شما بررسی خواهند کرد. رزومه شما یک نمای کلی از مهارت‌ها، تجربه‌ها، سوابق شغلی و… از شما به کارفرما ارائه می‌دهد. عدم برخورداری از یک رزومه خوب می‌تواند باعث ردشدن درخواست استخدام در شغل دلخواه شما شود.

رزومه کاری باید متناسب با شغل موردنظر شما تنظیم شده باشد. سعی کنید به‌جای اطلاعات غیرضروری، به‌صورت مختصر و مفید اطلاعاتی را ذکر کنید که نشان‌دهنده مناسب‌بودن شما برای شغل موردنظر باشد. سعی کنید در رزومه حرفه‌ای یک شناخت کلی از خودتان ارائه دهید. از جمله نکاتی که باید در نوشتن رزومه در نظر بگیرید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قالب و چیدمان مناسب را انتخاب کنید.
  • مشخصات شخصی و اطلاعات تماس خود را به‌درستی وارد کنید.
  • تجربه و سوابق کاری از جمله موفقیت‌های آموزشی را ذکر کنید.
  • به مهارت‌های برتر خود اشاره کنید.
  • از به‌کاربردن جملات تکراری و کلیشه‌ای بپرهیزید
  • اطلاعات مختصری درمورد مهارت‌های زبان خارجه، سرگرمی‌ها، علایق و اهداف شغلی خود اضافه کنید.

6. اصل صداقت را فراموش نکنید

یکی از راهکارهای طلایی استخدام شغلی، پرهیز از دروغ و رعایت اصل صداقت است. به عقیده بسیاری از برترین کارآفرینان دنیا، صداقت مهم‌ترین ویژگی است که در فرایند استخدام موردتوجه قرار می‌گیرد. اگر در یک سازمان مجموعه‌ای از افراد متخصص و ماهر دور هم جمع شوند، تا زمانی که رفتار آن‌ها بر اساس صداقت نباشد، نتایج مثبتی رقم نخواهد خورد؛ بنابراین، سعی کنید برای استخدام در شغل دلخواه، درمورد توانایی‌ها، مهارت‌ها و استعدادهای خود صادق باشید.

استخدام در شغل دلخواه با گسترش شبکه ارتباطی خود

7. استخدام در شغل دلخواه با گسترش شبکه ارتباطی خود

یکی از راهکارهای طلایی استخدام شغلی، شبکه‌سازی و گسترش ارتباطات است. برای استخدام در شغل دلخواه، فقط ارسال رزومه و جستجو در آگهی‌های استخدام کافی نیست. هرچه شبکه ارتباطی گسترده‌تری داشته باشید، شانس بیشتری برای پیداکردن شغل دلخواه خود خواهید داشت. علاوه بر این، باید مهارت‌های ارتباط و مذاکره خود را تقویت کنید. مهارت سخنوری و مذاکره از جمله مهارت‌هایی است که به شما در استخدام در شغل دلخواهتان کمک می‌کند. توانایی در مذاکره و تحت‌تأثیر قراردادن کارفرمایان یک امتیاز محسوب می‌شود. برخورداری از قدرت برقراری ارتباط سازنده اعتمادبه‌نفس شما را برای رسیدن به موقعیت شغلی دلخواهتان افزایش می‌دهد.

8. روش های نوین استخدام؛ از پلتفرم‌های کاریابی غافل نشوید

امروزه با پیشرفت تکنولوژی روش‌های نوین استخدام گسترش پیدا کرده‌اند. شما می‌توانید از پلتفرم‌های نوین کاریابی برای جستجو و استخدام در شغل دلخواه خود کمک بگیرید. این مورد می‌تواند به‌عنوان یک راه میان‌بر و قابل‌اطمینان برای رسیدن هرچه زودتر به شغل موردعلاقه‌تان محسوب شود. شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌های کاریابی و… از جمله مواردی هستند که می‌توانید از آن‌ها برای یافتن شغل مناسب خود استفاده کنید. توجه داشته باشید که از میان گزینه‌های متعددی که وجود دارد، وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌های معتبر را انتخاب کنید.

9. توصیه نامه را جدی بگیرید

ممکن است تابه‌حال به تأثیر توصیه‌نامه در استخدام فکر نکرده باشید. اگر در حال حاضر در مجموعه یا شرکتی مشغول به کار هستید و قصد دارید در شغل دیگری استخدام شوید، می‌توانید از مدیران و همکاران خود تقاضا کنید توصیه‌نامه برای شما تنظیم کنند. توصیه‌نامه باعث می‌شود کارفرمایان جدید با اطمینان بیشتری شما را در شغل دلخواهتان استخدام کنند. شما می‌توانید نظرات مثبت همکاران و مشتریان دررابطه‌با شخصیت و اخلاق کاری خود را در توصیه‌نامه جمع‌آوری کنید. این کار می‌تواند تا حد زیادی نظر کارفرمایان را جلب کرده و به شما در استخدام در شغل دلخواه کمک کند.

توصیه نامه را جدی بگیرید

جمع‌بندی

امروزه پیداکردن شغل دلخواه به یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های جوانان تبدیل شده است. همان‌طور که می‌دانید، همه ما بخش زیادی از زمان خود را صرف فعالیت‌های شغلی می‌کنیم. صرف زمان در شغلی که به آن علاقه نداریم می‌تواند بسیار دشوار و طاقت‌فرسا باشد. استخدام در شغل دلخواه می‌تواند کاری چالش‌برانگیز به نظر برسد؛ اما با رعایت نکات و راهکارهای طلایی استخدام شغلی امکان‌پذیر است.

همان‌طور که گفتیم، برخورداری از رزومه حرفه‌ای خوب، مهارت‌های ارتباطی قوی، کسب گواهینامه‌های آموزشی و… به شما کمک می‌کنند تا شغل موردعلاقه خود را به دست بیاورید. آشنایی با روش های نوین استخدام کمک می‌کند تا در زمان کوتاه‌تری در شغل موردنظر خود استخدام شوید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره می‌توانید با ارسال فرم درخواست مشاوره با کارشناسان و مشاوران ما در موسسه همراهان فردا در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *