آزمون GRE؛ آزمون gre برای چه رشته‌هایی است؟

آزمون GRE یکی از آزمون‌های مهم بین‌المللی برای دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه‌های خارج از کشور دارند. GRE که مخفف Graduate Record Exam است، آزمونی به زبان انگلیسی برای سنجش توانایی تحصیلی افرادی است که می‌خواهند در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در مراکز آموزشی معتبر دنیا به ادامه تحصیل بپردازند.

ساختار آزمون جی آر ای به‌گونه‌ای است که اعتبار این آزمون توسط هزاران دانشگاه از جمله دانشگاه‌های برتر دنیا پذیرفته شده است. این آزمون بزرگ‌ترین آزمون ارزیابی برای پذیرش در برنامه‌های تحصیلات تکمیلی است. حدود نیم‌میلیون دانشجو هرساله در حدود 160 کشور جهان در آزمون جی آر ای شرکت می‌کنند. در ادامه با همراهان فردا همراه باشید تا کاربرد آزمون کاربردی GRE را به طور کامل بررسی کنیم.

آزمون GRE

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE یک آزمون استاندارد بین‌المللی برای افرادی است که قصد دارند تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور بگذرانند. اکثر مؤسسات آموزشی آمریکا برای پذیرش دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به GRE نیاز دارند. آزمون GRE یکی از معیارهایی است که برای متقاضیانی که از سراسر جهان به دانشگاه می‌روند و دارای سوابق حرفه‌ای هستند، استفاده می‌شود. آزمون جی آر ای توسط دانشکده‌های تحصیلات تکمیلی و بازرگانی به‌عنوان بخشی از معیارهای انتخاب برای پذیرش دانشجویان استفاده می‌شود.

 این آزمون دارای دو نوع جنرال (عمومی) و سابجکت (موضوعی) است. آزمون عمومی نگارش تحلیلی، استدلال ریاضی و استدلال کلامی دانشجویان را ارزیابی می‌کند. GRE توسط سازمان ETS که یک سازمان غیرانتفاعی در طراحی، اجرا و امتیازدهی آزمون‌های استاندارد تخصص دارد، انجام می‌شود. این سازمان مسئول برگزاری آزمون، طراحی سؤالات و ارائه نمرات آزمون به مؤسسات آموزشی است.

چه کسانی در آزمون GRE شرکت می‌کنند؟

آزمون جی آر ای عمومی رایج‌ترین آزمونی است که برای سنجش استدلال کلامی، استدلال کمی، تفکر انتقادی و مهارت‌های نوشتاری تحلیلی طراحی شده است. همچنین آزمون GRE سابجکت برای افراد واجد شرایط در دسترس است که از جمله آن‌ها می‌توان به زیست‌شناسی، شیمی، ریاضیات و فیزیک اشاره کرد. این آزمون‌ها برای سنجش دانش و مهارت دانشجویان تحصیلات تکمیلی در رشته‌های خاص دانشگاهی طراحی شده‌اند. همه دانشجویان تحصیلات تکمیلی ملزم به شرکت در این آزمون نیستند؛ بلکه در درجه اول دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته‌های کارشناسی ارشد بازرگانی، MBA، JD و مقطع دکتری را دارند، باید در این آزمون شرکت کنند.

ساختار آزمون جی آر ای به دانشگاه‌ها کمک می‌کند تا از آمادگی بسیاری از دانشجویان تحصیلات تکمیلی اطمینان حاصل کنند. ازآنجایی‌که الزامات آموزشی در هر نقطه از جهان متفاوت است، این آزمون به متقاضیان فرصت می‌دهد تا تجربه علمی و حرفه‌ای خود را ثابت کنند. نمره‌ای که در آزمون GRE دریافت می‌کنید تنها چیزی نیست که قبل از پذیرش تحصیلات تکمیلی برای پذیرش شما در نظر گرفته شود؛ بلکه روشی است برای اثبات آمادگی شما برای رشته تحصیلی که انتخاب کرده‌اید.

ساختار آزمون جی آر ای

آزمون جی آر ای دارای سه بخش است که هر بخش بین 30 الی 35 دقیقه طول می‌کشد. در مجموع، آزمون حدود سه ساعت و ده دقیقه به طول می‌انجامد. آزمون GRE جنرال دارای سه بخش استدلال ریاضی، استدلال کلامی و نگارش تحلیلی است که در ادامه به بررسی هرکدام خواهیم پرداخت.

1. استدلال کلامی

استدلال کلامی آزمون GRE از شما می‌خواهد که بتوانید معنای کلمات مبهم در متن جملات را تشخیص دهید. به عبارتی توانایی درک مطلب شما در این بخش مورد سنجش قرار می‌گیرد. در بخش استدلال کلامی شما باید بتوانید از گفتمان‌ها نتیجه‌گیری کنید، داده‌های کامل نشده را استدلال کنید،

سطوح مختلف معنا را درک کنید، متن‌ها را خلاصه‌سازی کنید، نکات مهم را از نکات کم‌اهمیت در متن تفکیک کنید و معنای لغات و جملات را درک کنید. سه نوع سؤال در این بخش وجود دارد. بخش استدلال کلامی آزمون GRE از 40 سؤال تشکیل شده است که در قالب دو مجموعه 20 سؤالی ارائه می‌شود. شما می‌توانید از این بخش بین 130 الی 170 نمره کسب کنید. سه نوع سؤال در این بخش وجود دارد:

1. تکمیل متن: شما باید جای خالی را با واژگان صحیح پر کنید. بااین‌حال، برخی جملات ممکن است چندین جای خالی داشته باشند. ممکن است برخی سؤالات از شما بخواهند که یک پاراگراف خالی را پر کنید.

2. معادل جملات: برای پاسخ به این سؤالات شما باید دوکلمه را انتخاب کنید که هر دو به طور منطقی جمله را کامل کنند.

3. درک مطلب: این سؤالات مربوط به بخش Reading خاصی است که می‌تواند کمتر از 100 کلمه یا حداکثر 450 کلمه باشد. این بخش موضوعاتی از حوزه‌های مختلف مانند متون علمی، نقد ادبی و علوم اجتماعی را شامل می‌شود. برای پاسخ‌دادن به سؤالات این بخش باید به‌اندازه کافی با این موضوعات آشنا باشید.

2. آزمون GRE؛ استدلال ریاضی

خوشبختانه آزمون GRE با سطح بالای ریاضیات مانند حساب دیفرانسیل و انتگرال و… سروکار ندارد. در عوض، درمورد موضوعاتی در سطح ریاضی متوسطه مانند ویژگی‌های اساسی اشکال، اعداد صحیح، توان‌ها و احتمال است. سؤالات ریاضی این بخش سخت نیستند، چالش واقعی این است که بفهمید سؤال از شما می‌خواهد چه چیزی را محاسبه کنید. یکی دیگر از نکاتی که باعث دشوارشدن این بخش می‌شود، این است که باید جواب سؤالات را به زبان انگلیسی و به نحوی متقاعدکننده ارائه دهید.

 روش حل در این سؤالات از پاسخ پایانی مهم‌تر است. درحالی‌که بخش استدلال ریاضی آزمون GRE توانایی شما را در برخورد با خصوصیات اعداد و ارقام هندسی آزمایش می‌کند، هدف واقعی این بخش آزمایش روش حل مسائل شما است. در اصل، توانایی شما در استدلال با اعداد را آزمایش می‌کند. این بخش شامل دو نوع سؤالات حل مسئله و مقایسه کمی است.

بخش استدلال ریاضی آزمون جی آر ای معمولاً با 7-8 سؤال مقایسه کمی شروع می‌شود. شما باید دو ستون A  وB  را باهم مقایسه کنید و مشخص کنید کدام یک بزرگ‌تر است. بخش حل مسئله شامل سؤالات چندگزینه‌ای، سؤالات چند جوابی و سؤالات تشریحی است که باید پاسخ خود را در یک کادر تایپ کنید. در این بخش باید در زمان 70 دقیقه به دو مجموعه 20 سؤالی پاسخ دهید. نمره این بخش 130 الی 170 نمره است.

3. نوشتار تحلیلی

ارزیابی نوشتار تحلیلی در آزمون GRE شامل دو مقاله 30 دقیقه‌ای مسئله و استدلال است. در هر دو مقاله، شما یک بیانیه پایان‌نامه را مطرح می‌کنید و در طول مقاله از آن دفاع می‌کنید. بخش Issue Writing از شما می‌خواهد که به یک بیانیه کلی مربوط به سیاست، آموزش یا فرهنگ پاسخ دهید  و آن را تحلیل کنید. بخش Arguement  اساساً از شما می‌خواهد در مورد یک پاراگراف از یک نویسنده موضع بگیرید. مقاله Arguement از شما می‌خواهد که منطق این استدلال را تشریح کنید و نظرات و مستدلات خود را در قالب یک متن ارائه دهید. این بخش در مجموع شامل 6 نمره است.

انواع آزمون GRE

آزمون جی آر ای از دو نوع جنرال (General) و سابجکت (Subject) تشکیل شده است و به دو شکل کاغذی و کامپیوتری برگزار می‌شود. اغلب دانشگاه‌های برای پذیرش دانشجویان از آزمون GRE جنرال استفاده می‌کنند. نوع سابجکت در رشته‌های تخصصی مانند زیست، شیمی، ریاضی، فیزیک و… کاربرد دارد. آزمون آنلاین GRE در بستر یک پلتفرم آنلاین در مراکز رسمی آزمون برگزار می‌شوند. آزمون کاغذی GRE نیز در مراکز آزمون برگزار می‌شود.  همانطور که گفته شد، ساختار آزمون جی آر ای به دو صورت است؛ آزمون GRE جنرال که در بالا به طور کامل به آن پرداخیم و آزمون GRE سابجکت که در ادامه بررسی آن می‌پردازیم.

آزمون GRE سابجکت

آزمون جی ار ای سابجکت میزان دانش زبانی شما را در مورد مفاهیم و موضوعات آکادمیک مورد سنجش قرار می‌دهد. نمره این آزمون از 200 الی 990 است و در بازه‌های 10 نمره‌ای تغییر می‌کند. یکی از تفاوت‌های عمده GRE سابجکت با GRE جنرال شیوه برگزاری این آزمون است. آزمون GRE سابجکت تنها به‌صورت کاغذی برگزار می‌شود و به همین دلیل تنها در برخی از مراکز معتبر آزمون جی آر ای برگزار می‌شود. یکی از نکات مثبت درمورد GRE سابجکت این است که دانشجویان می‌توانند بدون محدودیت در این آزمون شرکت کنند. این آزمون شامل 100 تست 5 گزینه‌ای است.

آزمون GRE؛ زمان و هزینه

لازم به ذکر است زمان برگزاری آزمون‌های GRE سابجکت و جنرال باهم متفاوت است. آزمون GRE جنرال در تمام ماه‌های سال برگزار می‌شود؛ اما آزمون جی آر ای سابجکت تنها در ماه‌های سپتامبر، آپریل و اکتبر برگزار می‌شود. هزینه آزمون GRE برای هر دو آزمون تقریباً برابر با 250 دلار است. توجه داشته باشید درصورتی‌که تصمیم به تغییر محل و یا زمان آزمون خود گرفته باشید، باید برای هرکدام 50 دلار بپردازید. در صورت لغو شرکت در آزمون جی آر ای تنها قادر به بازپس‌گیری نصف مبلغ آزمون خواهید بود.

آزمون GRE

آزمون GRE در ایران

آزمون GRE در ایران تحت‌نظر سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود. برای ثبت‌نام در آزمون جی آر ای در ایران، باید با مراجعه به سایت www.ets.sanjesh.org و تکمیل اطلاعات خود اقدام نمایند. این اطلاعات شامل اطلاعات فردی، انتخاب نوع آزمون، تاریخ آزمون، مرکز برگزارکننده آزمون و شماره‌حساب بانکی هستند. پس از ثبت اطلاعات پیامکی شامل کد پیگیری و هزینه آزمون دریافت خواهید کرد. داوطلبان سپس باید با مراجعه به درگاه بانکی و واردکردن کد پیگیری هزینه آزمون را پرداخت کنند. مراکز معتبر برگزارکننده آزمون جی آر ای صرفاً از طریق وب‌سایت سازمان سنجش اعلام می‌شود.

پس از واریز هزینه، اطلاعات موردنیاز را برای مرکز موردنظر ارسال کرده و در نهایت تاریخ و محل آزمون را به شما اطلاع خواهند داد. پس از ثبت نام توسط مراکز معتبر، یک ایمیل تأیید از سوی سازمان ETS و همچنین پیامک تأیید از سوی سازمان سنجش برای شما ارسال می‌شود. کلیه مراحل ثبت‌نام در آزمون GRE به‌صورت آنلاین انجام می‌شود و نیازی به مراجعه حضوری نخواهید داشت. آزمون کاغذی GRE در ایران در شهرهای تهران، اصفهان، تبریز، آمل، مشهد، ارومیه، زنجان، یزد و کرمان برگزار می‌شود.

نکات مهم آزمون جی آر ای

مدت‌زمان آزمون جی آر ای 3 ساعت و 10 دقیقه است که از این زمان یک ساعت برای نگارش تحلیلی، 70 دقیقه استدلال ریاضی و یک ساعت برای استدلال کلامی صرف خواهد شد. مجموع امتیازبخش‌های استدلال ریاضی و استدلال کلامی می‌تواند از 260 الی 340 امتیاز باشد. متوسط نمره موردنظر برای پذیرش دانشگاه‌ها از 300 الی 320 است. لازم به ذکر است در آزمون GRE دو بخش با نام‌های research و unscored وجود دارد که در نمره نهایی تأثیری نخواهند داشت. سؤالات بخش research  یا تحقیقات در بخش پایانی آزمون ارائه شده‌اند. سؤالات unscored در طول آزمون در میان سؤالات قرار دارند و شما بدون اینکه آگاه باشید به آن‌ها پاسخ می‌دهید.

یکی از مزیت‌های آزمون جی آر ای امکان شرکت دوباره در این آزمون است. همچنین امکان ارسال نتایج آزمون جی آر ای به‌صورت رایگان برای 4 مرکز آموزشی یا دانشگاه وجود دارد. درصورتی‌که از نتیجه آزمون خود راضی نباشید، می‌توانید آن را برای دانشگاه موردنظر خود نفرستاده و مجدداً در آزمون شرکت کنید. شما می‌توانید پس از 21 روز بعد از شرکت در آزمون GRE مجدداً برای شرکت اقدام نمایید.

اعتبار و کاربرد مدرک GRE

با توجه به ساختار آزمون جی آر ای، مؤسسه EST که مؤسسه برگزارکننده آزمون GRE است، نمرات آزمون را به مدت 5 سال معتبر می‌داند. این مؤسسه نمرات این آزمون را بنابه‌درخواست متقاضی برای دانشگاه ارسال می‌کند. برخورداری از مدرک GRE برای اخذ پذیرش از بسیاری از دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا ضروری است. برخلاف سایر آزمون‌های استاندارد بین‌المللی، ارزش و کاربرد آزمون جی آر ای در بین دانشگاه‌ها، رشته‌ها و دوره‌های تحصیلی متفاوت است؛ لذا بهترین راه برای اطمینان خاطر از نمره موردنیاز برای پذیرش از دانشگاه‌ها، بهتر است اطلاعات لازم را از طریق دانشگاه موردنظر سؤال کنید.

  اهمیت آزمون جی آر ای برای اخذ پذیرش  و همچنین کمک‌هزینه‌های تحصیلی بسیار بیشتر از آزمون‌هایی مانند آیلتس و تافل است. ازاین‌رو برای قرارگرفتن در کنار تمام متقاضیان پذیرش از کشورهای مختلف جهان، نیاز به کسب نمره در این آزمون دارید. کسب نمره بالاتر در این آزمون نشانه متمایز بودن شما نسبت به سایر متقاضیان اخذ پذیرش و یک نکته مثبت در موفقیت شما خواهد بود. 

جمع‌بندی

آزمون GRE یکی از محبوب‌ترین آزمون‌ها برای پذیرش در مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های معتبر و برتر آمریکا و کانادا است. این آزمون یک آزمون معتبر بین‌المللی به زبان انگلیسی است. ساختار آزمون جی آر ای به شما این امکان را می‌دهد تا مهارت‌های تحلیلی خود را به‌عنوان یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی مورد ارزیابی قرار داده و اثبات کنید.

شرکت در آزمون جی آر ای برای پذیرش در برخی از دانشگاه‌ها اجباری و در برخی دیگر یک مزیت محسوب می‌شود. در این مقاله از سری مقالات همراهان فردا، به کاربرد آزمون کاربردی GRE پرداختیم. امید است مطالب فوق برای شما مفید واقع شده باشد که موفقیت شما آرزوی قلبی ما است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

مطالب مرتبط