آیلتس یا تافل؟ کدام آزمون برای شما مناسب‌تر است؟

انتخاب میان آزمون آیلتس یا تافل کمی دشوار است. همان‌طور که می‌دانید، یکی از مهم‌ترین مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی، مدارک معتبر زبان هستند. آزمون‌های زیادی در سراسر دنیا برای سنجش مهارت زبان انگلیسی وجود دارد؛ اما دو مورد از مهم‌ترین آن‌ها تافل و آیلتس هستند. یکی از پرتکرارترین سؤالاتی که درمورد آزمون‌های بین‌المللی زبان مطرح می‌شود، این است که آیلتس بهتر است یا تافل؟ تافل و آیلتس از جمله آزمون‌های مهم و معتبر جهانی هستند که برای ارزیابی سطح مهارت زبان افراد غیرانگلیسی‌زبان مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 این دو آزمون از لحاظ اعتبار علمی و آکادمیک تا حدودی به یکدیگر شبیه هستند؛ اما هرکدام از آن‌ها برای اهداف خاصی طراحی شده‌اند. اعتبار آزمون تافل و اعتبار آزمون آیلتس در بسیاری از سازمان‌ها و دانشگاه‌های سراسر دنیا بسیار بالا است و بسیاری از آن‌ها تنها این آزمون‌ها را برای اثبات سطح زبان دانشجویان ملاک قرار می‌دهند. در این مقاله از سری مقالات همراهان فردا به شما خواهیم گفت از بین آیلتس یا تافل کدام یک را انتخاب کنید.

آیلتس یا تافل؟

اعتبار آزمون تافل؛ مدرک تافل

پیش از اینکه به بررسی مناسب‌تر بودن آیلتس یا تافل برای شما بپردازیم، بهتر است هرکدام را به‌صورت جداگانه بررسی کنیم. آزمون TOEFL که مخفف (Test of English as a Foreign language) است، یکی از مهم‌ترین و معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی است که مهارت‌های چهارگانه زبان را با تمرکز بر ارتباط مؤثر در یک کلاس درس ارزیابی می‌کند. آزمون تافل از جمله پذیرفته‌شده‌ترین آزمون‌های زبان انگلیسی در مراکز آموزش عالی در سراسر جهان است. این آزمون به دو صورت کاغذی و اینترنی برگزار می‌شود. اکثر دانشگاه‌ها نتیجه آزمون اینترنتی یا IBT را شرط پذیرش دانشجویان در نظر می‌گیرند.

 آزمون TOEFL توسط سازمان آمریکایی ETS برگزار می‌شود و دارای لهجه و ساختار آمریکایی است. اعتبار آزمون تافل در اکثر دانشگاه‌های آمریکا پذیرفته شده است و برای تحصیل و مهاجرت به این کشور از جمله مدارک موردنیاز به شمار می‌رود. این آزمون توسط 8500 مؤسسه در 130 کشور جهان از جمله بریتانیا، استرالیا و آمریکا پذیرفته می‌شود.

آیلتس یا تافل؛ آزمون آیلتس

حال که با اعتبار آزمون تافل آشنا شدید، بهتر است قبل از بررسی مناسب‌بودن تافل یا آیلتس با مدرک آیلتس نیز آشنا شوید. آزمون IELTS که کوتاه شده عبارت (International English Language Testing System) است، یکی از آزمون‌های معتبر بین‌المللی است که توانایی افراد در شنیدن، صحبت‌کردن، نوشتن و گوش‌دادن به زبان انگلیسی را ارزیابی می‌کند. آزمون آیلتس به دو صورت آکادمیک و جنرال برگزار می‌شود و هر دو این آزمون‌ها به اخذ مدرک آیلتس می‌انجامند.

 انتخاب آرمون آیلتس یا تافل به هدف افراد و دلیل مهاجرت آن‌ها بستگی دارد. افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور را دارند و یا قصد اخذ پذیرش از دانشگاه‌های با سطح علمی بالا را دارند، آیلتس آکادمیک بهترین گزینه است. افرادی که قصد اقامت در خارج از کشور یا مهاجرت غیر تحصیلی به کشورهای انگلیسی‌زبان را دارند، می‌توانند در آزمون آیلتس جنرال شرکت کنند. این آزمون به دو صورت آیلتس کامپیوتری و کتبی برگزار می‌شود.

آزمون IELTS برای مقاصد تحصیلی، مهاجرتی و شغلی در بیش از 9000 مؤسسه در 130 کشور دنیا مورد پذیرش است. این آزمون از لهجه بریتانیایی استفاده می‌کند و در کشورهایی مانند بریتانیا، استرالیا و نیوزلند از اعتبار بالایی برخوردار است.

تفاوت‌های آیلتس و تافل

تفاوت‌های آیلتس و تافل

برای درک بهتر اینکه آزمون آیلتس یا تافل برای شما بهتر است، تفاوت‌های این دو آزمون را بررسی می‌کنیم. اعتبار آزمون تافل و اعتبار آزمون آیلتس تنها وجه اشتراک آن‌ها است. جدا از گونه و روش آزمونی که هرکدام از این دو آزمون دارند، در آزمون تافل سؤالات معمولاً به‌صورت چندگزینه‌ای هستند درحالی‌که آزمون آیلتس طیف مختلفی از انواع سؤالات را در بر می‌گیرد.

 از دیگر تفاوت‌های آزمون آیلتس و تافل می‌توان به مدت زمان آن‌ها اشاره کرد. مدت زمان آزمون IELTS 2 ساعت و 45 دقیقه و آزمون تافل حدود 4 ساعت است. روش‌های برگزاری آزمون‌های آیلتس و تافل به دو صورت کتبی و اینترنتی وجود دارد.

داوطلبان می‌توانند بسته به شرایط خود یکی از روش‌های شرکت در این آزمون‌ها را انتخاب کنند. ساختار آزمون آیلتس یا تافل باهم تفاوتی ندارد و هر دو از 4 بخش گفتاری، شنیداری، خواندن و نوشتاری تشکیل شده‌اند. به‌طورکلی، قوانین آزمون تافل کمی سخت‌تر از آزمون آیلتس است. آزمون تافل اغلب برای مقاصد تحصیلی و تحصیل در بهترین رشته های تحصیلی در دنیا، اما آزمون آیلتس برای مقاصد تحصیلی، شغلی، مهاجرتی و… استفاده می‌شود.

 از دیگر تفاوت‌های این دو آزمون می‌توان به این نکته اشاره کرد که آزمون تافل تنها به‌صورت آکادمیک و آزمون آیلتس هم به‌صورت جنرال و هم به‌صورت آکادمیک برگزار می‌شود. یکی دیگر از تفاوت‌ها و دلایل انتخاب آیلتس یا تافل، نحوه برگزاری بخش گفتاری این آزمون‌ها است. بخش Speaking آزمون آیلتس به‌صورت حضوری و آزمون تافل به‌صورت کامپیوتری برگزار می‌شود. آزمون تافل در بیش از 165 کشور و 4500 مکان و آزمون آیلتس در حدود 140 کشور و 1600 مکان برگزار می‌شود.

نحوه امتیازدهی از دیگر تفاوت‌های آزمون‌های آیلتس یا تافل است. نمرات آزمون آیلتس در بازه 0 الی 9 و نمرات آزمون تافل در بازه 0 الی 120 رتبه بندی می‌شوند. نتایج آزمون تافل 6 الی 10 روز بعد و نتایج آزمون آیلتس بسته به حضوری یا اینترنتی بودن از 5 الی 13 روز در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرند. هزینه ثبت‌نام آزمون تافل 170 الی 275 دلار و هزینه ثبت‌نام آزمون آیلتس 215 الی 240 دلار است. نتایج هر دو آزمون دارای 2 سال اعتبار است. آزمون آیلتس تحت نظارت دانشگاه کمبریج و آزمون تافل تحت‌نظر کمپانی ETS آمریکا برگزار می‌شوند.

آیلتس یا تافل؟

آیلتس یا تافل؟

تصمیم‌گیری درمورد اینکه بین آیلتس و تافل کدام یک را انتخاب کنید، باید فاکتورهای مختلفی را مدنظر قرار دهید؛ اگر قصد دارید برای اهداف علمی مانند اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارج از کشور در آزمون‌های بین‌المللی شرکت کنید، باید آزمون تافل یا آزمون آیلتس آکادمیک را انتخاب کنید. درصورتی‌که می‌خواهید برای اهداف غیرآکادمیک مانند مهاجرت در این آزمون‌ها شرکت کنید، پیشنهاد ما به شما آزمون آیلتس جنرال است.

 انتخاب آزمون آیلتس برای افرادی که آشنایی بیشتری با لهجه بریتانیایی دارند گزینه بهتری است؛ درحالی‌که آزمون تافل برای افرادی که از لهجه و اصطلاحات انگلیسی آمریکایی استفاده می‌کنند، بهتر است. اگر نمی‌دانید آیلتس یا تافل را انتخاب کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم به مدت زمان این دو آزمون نگاهی بیندازید. مدت زمان آزمون اگر برایتان مهم است و از آزمون‌های طولانی خسته می‌شوید، بهتر است آزمون آیلتس را انتخاب کنید؛ زیرا مدت زمان این آزمون 2 ساعت و 45 دقیقه است درحالی‌که آزمون تافل 4 ساعت به طول می‌انجامد.

 بااین‌حال به‌خاطر داشته باشید زمان کوتاه‌تر به معنای آسان‌تر بودن آزمون نیست؛ اگر فکر می‌کنید در پاسخ‌دادن به سؤالات چهارگزینه‌ای بهتر عمل می‌کنید، بهتر است آزمون تافل را انتخاب کنید. آزمون آیلتس دارای انواع مختلفی از سؤالات است. انتخاب آزمون آیلتس یا تافل تا حد زیادی به سلیقه و مهارت‌های شما بستگی دارد.

فراموش نکنید مهارت یادداشت‌برداری هم در آزمون آیلتس و هم در آزمون تافل مهم است. بااین‌حال این مهارت در آزمون تافل بیشتر اهمیت دارد. ازآنجایی‌که در قسمت شنیداری آزمون تافل بعد از گوش‌دادن به صوت باید با سؤالات 4 گزینه‌ای پاسخ دهید، نت‌برداری در هنگام گوش‌دادن بسیار مهم است. در آزمون آیلتس شما می‌توانید در حین گوش‌دادن به فایل صوتی پاسخ‌ها را بنویسید.

جمع‌بندی

از جمله مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی، شغلی و یا زندگی در خارج از کشور، مدرک زبان است. تافل و آیلتس از جمله مهم‌ترین آزمون‌های بین‌المللی زبان هستند که در سراسر دنیا از اعتبار بالایی برخوردار هستند. اعتبار آزمون تافل در بیش از 150 کشور در دنیا  و اعتبار آزمون آیلتس در بیش از 140 کشور دنیا مورد پذیرش هستند. آزمون تافل و آزمون آیلتس مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی را مورد بررسی قرار می‌دهند. انتخاب آیلتس یا تافل کاملا بستگی به فرد و هدف آن دارد. می‌توانید برای تصمیم‌گیری بهتر در این مورد با ارسال درخواست مشاوره تخصصی با مشاوران ما در موسسه همراهان فردا در تماس باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

مطالب مرتبط