پزشکی بدون کنکور؛ یک دروغ بزرگ

تحصیل پزشکی بدون کنکور و پزشک شدن رؤیای افراد زیادی بوده است. رؤیایی که با مانع بزرگی به نام کنکور در بسیاری از مواقع به حقیقت نمی‌پیوندد. اکثر داوطلبان کنکور سراسری زمان و انرژی زیادی را برای پذیرش و تحصیل در رشته پزشکی صرف می‌کنند. تعداد زیادی از داوطلبان به دلیل ظرفیت محدود، تقاضای بالا و شرایط دیگر موفق به قبولی در این رشته نمی‌شوند.

 با وجود سختی‌های فراوان تحصیل در رشته پزشکی، هرساله شاهد علاقه شدید بسیاری از داوطلبان و رقابت آن‌ها در کنکور تجربی برای قبولی در رشته پزشکی هستیم. جایگاه اجتماعی و درآمد مناسب این رشته یکی از مهم‌ترین دلایل گرایش دانش‌آموزان به این رشته است. در ادامه این مقاله از مقالات همراهان فردا با ما همراه باشید تا هرآنچه لازم است درمورد پذیرش بدون کنکور رشته پزشکی بدانید را در اختیار شما قرار دهیم.

تحصیل در رشته پزشکی بدون کنکور در دانشگاه دولتی

تحصیل در رشته پزشکی بدون کنکور در دانشگاه دولتی

بسیاری از دانش‌آموزان با آرزوی تحصیل در رشته پزشکی رشته علوم‌تجربی را در دوره متوسطه دوم انتخاب می‌کنند. بااین‌حال، باتوجه‌به تعداد افراد شرکت‌کننده در کنکور سراسری و رقابت سنگین میان متقاضیان رشته پزشکی، بسیاری از آن‌ها از تحصیل در این رشته ناامید می‌شوند. در سال‌های اخیر شاهد افزایش ظرفیت پذیرش دانشگاه‌های دولتی در رشته‌های بدون آزمون بوده‌ایم، به صورتی که دانشجویان برای تحصیل در این رشته‌ها نیازی به شرکت در کنکور سراسری ندارند. همین امر باعث سردرگمی بسیاری از علاقه‌مندان به تحصیل پزشکی بدون کنکور شده است که آیا می‌توانند بدون شرکت در آزمون در این رشته شرکت کنند یا خیر.

باید بگوییم پذیرش بدون کنکور رشته پزشکی امکان‌پذیر نیست و تحصیل در این رشته تنها از طریق کسب رتبه قبولی در کنکور مقدور خواهد بود.  تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های دولتی زمانی امکان‌پذیر است که داوطلب در آزمون ورودی رتبه عالی کسب کند. بااین‌حال، پذیرش در برخی از رشته‌های پیراپزشکی بدون‌کنکور امکان‌پذیر است. با این تفاسیر می‌توان گفت که هیچ‌یک از دانشگاه‌های کشور در رشته پزشکی بدون‌کنکور دانشجو نمی‌پذیرند و ظرفیت پذیرش این رشته تنها به پذیرفته‎شدگان کنکور اختصاص می‌یابد.

پذیرش در رشته‌های پیراپزشکی بدون کنکور باتوجه‌به دانشگاه‌های مختلف کشور شرایط خاص خود را دارد. نکته قابل‌ذکر دیگر درمورد رشته‌های پیراپزشکی بدون کنکور این است که تحصیل در این رشته‌ها تنها در مقطع کاردانی امکان‌پذیر است.

تحصیل پزشکی بدون کنکور در سایر دانشگاه ‌ها

همان‌طور که می‌دانید دانشگاه‌ آزاد اسلامی، دانشگاه پیام‌نور، دانشگاه جامع علمی کاربردی، پردیس خودگردان و دانشگاه‌های غیرانتفاعی هرساله اقدام به پذیرش دانشجویان بدون کنکور در برخی از رشته‌ها می‌کنند. بااین‌حال، رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در این رشته‌ها وجود ندارد.  توجه داشته باشید که رشته پزشکی تنها توسط دانشگاه‌های روزانه، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد ارائه می‌شود. سایر دانشگاه‌ها حتی به‌واسطه کنکور نیز در رشته پزشکی پذیرش ندارند.

لازم به ذکر است تحصیل در برخی از رشته‌های مرتبط با پزشکی بدون کنکور مانند تجهیزات فنی اتاق عمل، تجهیزات آزمایشگاه تشخیص پزشکی، دامپزشکی و… در برخی از واحدهای دانشگاهی امکان‌پذیر است. تحصیل در رشته پزشکی بدون کنکور تحت هیچ شرایطی در هیچ‌کدام از دانشگاه‌های کشور امکان‌پذیر نیست.

تحصیل رشته‌ های پیراپزشکی بدون کنکور

تحصیل رشته‌ های پیراپزشکی بدون کنکور

اگرچه امکان تحصیل در رشته پزشکی بدون کنکور وجود ندارد؛ اما علاقه‌مندان می‌توانند در برخی از رشته‌های پیراپزشکی بدون شرکت در آزمون سراسری به ادامه تحصیل بپردازند. داوطلبانی که قصد تحصیل بدون کنکور در رشته‌های پیراپزشکی را دارند باید با دریافت و مطالعه دفترچه راهنما که هرساله توسط سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می‌شود، ثبت‌نام خود را انجام دهند. ثبت‌نام در رشته‌های پیراپزشکی بدون کنکور دارای شرایط خاصی است که از جمله این شرایط می‌توان به حداقل معدل 15، شرایط سنی حداکثر 25 سال، برخورداری از مدرک دیپلم و… اشاره کرد.

 نکته دیگر درمورد تحصیل پیراپزشکی بدون کنکور، این است که این رشته‌ها اغلب در مناطق محروم کشور ارائه می‌شوند و پذیرش آن‌ها به‌صورت بومی گزینی انجام می‌شود. این دسته از افراد باید پس از پذیرش نهایی در مصاحبه حضوری پذیرفته شوند. از جمله رشته‌های پیراپزشکی بدون کنکور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مامایی
  • اتاق عمل
  • علوم آزمایشگاهی
  • بهداشت حرفه‌ای
  • هوشبری
  • تکنسین سلامت دندان و…

تحصیل پزشکی بدون کنکور خارج از کشور

یکی از گزینه‌های پیش روی دانش‌آموزان علاقه‌مند به تحصیل رشته پزشکی بدون کنکور، مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور و تحصیل در دانشگاه‌های خارجی است. رشته پزشکی در اکثر دانشگاه‌های معتبر سراسر جهان ارائه می‌شود و یکی از رشته‌های پرتقاضا محسوب می‌شود. شرایط تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های خارجی بسته به نوع دانشگاه و کشور موردنظر ممکن است متفاوت باشد. شرط نمره، شرط معدل، شرایط سنی، آزمون‌های ورودی و مهارت زبان خارجه می‌تواند در پذیرش دانشجویان در رشته پزشکی در دانشگاه‌های خارجی مؤثر باشد.

 از دیگر موانعی که پیش روی دانشجویان رشته پزشکی خارج از کشور  وجود دارد، مورد تأیید بودن یا نبودن دانشگاه محل تحصیل آن‌ها از نظر وزارت بهداشت است. این دانشجویان تنها در صورتی می‌توانند برای کار به ایران بازگردند که در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت در رشته پزشکی تحصیل کرده باشند. از جمله کشورهایی که امکان تحصیل پزشکی بدون کنکور را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم کرده‌اند می‌توان به ایتالیا، اوکراین، انگلستان، آلمان، ترکیه، اتریش و… اشاره کرد.

آزمون لیسانس به پزشکی

آزمون لیسانس به پزشکی

یکی از گزینه‌های پیش روی دانش‌آموزانی که قصد تحصیل پزشکی بدون کنکور  سراسری را دارند، آزمون لیسانس به پزشکی است. در این صورت دانش‌آموزان می‌توانند با پذیرش در رشته‌های دیگر در مقطع کارشناسی و به پایان رساندن تحصیلات خود در آزمون لیسانس به پزشکی شرکت کنند. آزمون لیسانس به پزشکی از جمله آزمون‌هایی است که تحت نظارت دانشکده پزشکی دانشگاه تهران برای فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی که علاقه‌مند به تغییر رشته و تحصیل در رشته پزشکی هستند، ارائه می‌شود.

 ثبت‌نام آزمون پزشکی از کارشناسی هرساله انجام می‌شود و دانشجویان پس از دو مرحله پذیرش کتبی و شفاهی می‌توانند در رشته پزشکی ادامه تحصیل دهند. این امکان تنها برای رشته‌های ریاضی و تجربی وجود دارد. شرایط و مدارک موردنیاز برای این آزمون هر ساله از طریق اطلاعیه‌ای در سایت education.tums.ac.ir منتشر می‌شود. از جمله شرایط لازم برای پذیرش در این آزمون می‌توان به حداکثر سن 25 سال، حداقل معدل کل دیپلم 18 و کارشناسی 16، فارغ‌التحصیلی از مقطع کارشناسی رشته‌های گروه آزمایشی علوم و ریاضی و… اشاره کرد.

جمع‌بندی

شرکت در کنکور، کسب رتبه قبولی و تحصیل در رشته پزشکی یکی از بزرگ‌ترین آرزوهای بسیاری از دانش‌آموزان است. رقابت بالا و ظرفیت محدود پذیرش رشته پزشکی در دانشگاه‌های ایران باعث دشوارتر شدن قبولی در این رشته شده‌اند. به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال راهی برای پذیرش بدون کنکور رشته پزشکی هستند. همان‌طور که گفتیم، تحصیل در رشته پزشکی بدون کنکور امکان پذیر نیست و تنها از طریق شرکت در کنکور و کسب رتبه عالی امکان‌پذیر است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به نشانی  https://www.hamrahanefarda.com/#requestContact مراجعه کنید و با مشاوران ما در همراهان فردا در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *