حداقل مدرک تحصیلی استخدام آموزش و پرورش

سازمان سنجش آموزش کشور هرساله برای جذب فارغ‌التحصیلان به حرفه معلمی، آزمون استخدامی آموزش و پرورش را برگزار می‌کند. این آزمون سالیانه یک‌بار و تحت‌نظر سازمان استخدامی و اداری کشور و توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود. داوطلبان می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، در هر رشته‌ای که تحصیل‌ کرده باشند، در این آزمون شرکت کرده و خود را برای ورود به حرفه معلمی آماده کنند.

حداقل مدرک تحصیلی استخدام آموزش ‌و پرورش همواره یکی از سؤالات و دغدغه‌های افراد برای ثبت‌نام در  این آزمون استخدامی بوده است. استخدام آموزش و پرورش با مدرک کارشناسی امروزه نسبت به مقاطع بالاتر بیشتر است. در ادامه مطلب از همراهان فردا به بررسی حداقل شرایط تحصیلی برای استخدام در آزمون استخدامی آموزش ‌و پرورش می‌پردازیم.

نحوه استخدام در آموزش ‌و پرورش؛ حداقل مدرک تحصیلی استخدام آموزش و پرورش

قبل از بررسی حداقل مدرک تحصیلی استخدام آموزش و پرورش، به‌طورکلی برای استخدام در آموزش ‌و پرورش به‌عنوان معلم، دو راه در پیش رو دارید. گزینه اول، شرکت در کنکور سراسری و کسب رتبه قبولی در دانشگاه فرهنگیان است. در این صورت داوطلبان باید دارای مدرک دیپلم باشند و رتبه قبولی در دانشگاه فرهنگیان را به دست آورند. در این صورت داوطلبان پس از گذراندن 4 سال، مورد استخدام آموزش ‌و پرورش با مدرک کارشناسی قرار می‌گیرند.

دومین راه برای ورود به شغل معلمی، شرکت در آزمون استخدامی آموزش ‌و پرورش است. ثبت‌نام و شرکت در این آزمون، دارای شرایط خاصی است که از جمله آن‌ها می‌توان به حداقل مدرک تحصیلی استخدام آموزش ‌و پرورش اشاره کرد. این آزمون با داشتن مدرک دانشگاهی فوق‌دیپلم امکان‌پذیر است. لازم به ذکر است در رشته‌های محدودی داشتن مدرک کاردانی قابل‌قبول است و در بیشتر رشته‌های موردنیاز آزمون استخدامی آموزش و پرورش، برخورداری از مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد الزامی است.

اهمیت حداقل مدرک تحصیلی استخدام آموزش‌ و پرورش

حداقل شرایط تحصیلی برای استخدام آموزش‌ و پرورش

آزمون استخدامی آموزش‌ و پرورش هرساله برای جذب نیروی معلم موردنیاز کشور برگزار می‌شود. در مبحث حداقل مدرک تحصیلی استخدام آموزش و پرورش ثبت‌نام و شرکت در این آزمون با داشتن مدرک دانشگاهی حداقل فوق‌دیپلم امکان‌پذیر است. علاوه بر شرط حداقل مدرک تحصیلی استخدام آموزش‌ و پرورش، شرایط دیگری نیز برای داوطلبانی که می‌خواهند در این آزمون شرکت کنند، وجود دارد. از جمله این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن حداقل 20 سال تمام و حداکثر 40 سال تمام
 • داشتن تابعیت ایران
 • معتقد بودن به دین مبین اسلام
 • پایبند بودن به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • داشتن کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت برای آقایان
 • برخورداری از سلامت جسمانی و روانی کامل و توانایی
 • نداشتن اعتیاد به مواد مخدر و دخانیات
 • نداشتن سابقه محکومیت جزایی
 • نداشتن ممنوعیت استخدام در دستگاه‌های اجرایی
 • عدم مشمولیت در جامعه بازنشستگان
 • عدم اشتغال به‌صورت رسمی یا پیمانی در سازمان یا دستگاه اجرایی

ثبت‌نام آزمون استخدامی آموزش ‌و پرورش در سایت سازمان سنجش انجام می‌گیرد و زمان ثبت‌نام نیز طی اطلاعیه‌ای در این سایت منتشر می‌شود. در اطلاعیه حداقل مدرک تحصیلی استخدام آموزش و پرورش و دیگر شرایط داوطلبان دارای مدرک تحصیلی فوق‌دیپلم و بالاتر، باید باتوجه‌به شرط حداقل مدرک تحصیلی استخدام آموزش و پرورش، در زمان تعیین شده به سایت مراجعه نموده و ثبت‌نام خود را انجام دهند. پس از شرکت در آزمون، داوطلبان دارای نمره و تراز لازم برای قبولی به مصاحبه دعوت خواهند شد. کسب نمره قبولی در مرحله مصاحبه نیز برای پذیرش نهایی لازم است. پس از قبولی نهایی، باید به مدت یک سال نیز در دوره مهارت‌آموزی شرکت کرده و در نهایت در آموزش ‌و پرورش استخدام شوند.

حداقل مدرک تحصیلی استخدام آموزش و پرورش؛ استخدام آموزش ‌و پرورش با مدرک کارشناسی

در مبحث حداقل مدرک تحصیلی استخدام آموزش و پرورش، استخدام با مدرک کارشناسی را بررسی می‌کنیم. شرایط معلم شدن و استخدام آموزش ‌و پرورش با مدرک کارشناسی برای دارندگان این مدرک در رشته‌های تحصیلی موردنیاز این سازمان، امکان‌پذیر است. داوطلبانی که دارای مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هستند، می‌توانند با شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش و گذر از مرحله مصاحبه و معاینات پزشکی، به‌عنوان معلم استخدام شوند. البته راه‌های دیگری برای معلم شدن با مدرک کارشناسی وجود دارد؛ برای مثال متقاضیان می‌توانند بر حسب رشته خود در مدارس غیرانتفاعی استخدام شوند. لازم به ذکر است حداکثر سن برای استخدام آموزش و پرورش با مدرک کارشناسی، 35 سال است.

استخدام آموزش و پرورش با مدرک کارشناسی ارشد

همان‌طور که گفتیم، حداقل مدرک تحصیلی استخدام آموزش و پرورش، کاردانی است و متقاضیانی که دارای مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هستند، می‌توانند باتوجه‌به رشته‌های موردنیاز در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنند. رشته‌های مورد پذیرش کارشناسی ارشد در آزمون استخدامی آموزش و پرورش را می‌توانید در دفترچه ثبت‌نام آزمون استخدامی مشاهده نمایید.

لازم به ذکر است شرط سنی برای استخدام آموزش و پرورش با مدرک کارشناسی ارشد 40 سال تمام است. توجه داشته باشید که با درنظرگرفتن حداقل مدرک تحصیلی استخدام آموزش و پرورش، تنها درصورتی‌که از تمامی شرایط لازم استخدام آموزش و پرورش برخوردار هستید، در این آزمون ثبت‌نام کنید؛ چرا که مطابق با مندرجات دفترچه ثبت‌نام آزمون استخدامی، چنانچه مشخص گردد داوطلب دارای یک یا تمامی شرایط لازم نبوده است، ثبت‌نام وی حتی در صورت قبولی در آزمون، لغو خواهد شد.

جمع‌بندی

حداقل مدرک تحصیلی استخدام آموزش و پرورش همان‌طور که اشاره شد مدرک کاردانی یا فوق دیپلم است. با رعایت حداقل شرایط تحصیلی برای استخدام، متقاضیان می‌توانند در آزمون شرکت کنند. استخدام در آموزش ‌و پرورش به دلیل مزایای زیادی که دارد، داوطلبان زیادی را به خود جذب کرده است. برای استخدام در شغل معلمی و سایر مشاغل مرتبط در آموزش و پرورش، آزمونی برگزار می‌شود که همه دارندگان مدرک کاردانی و بالاتر در رشته‌های موردنیاز می‌توانند با شرکت در این آزمون و کسب نمره لازم، وارد حرفه موردعلاقه خود شوند. با توجه به آمار بالای تحصیل کنندگان، استخدام آموزش و پرورش با مدرک کارشناسی بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

مطالب مرتبط