هرآنچه که باید درمورد دانشگاه پیام نور بدانید

دانشگاه پیام نور یکی از انواع دانشگاه‌های نیمه‌دولتی در کشور است که هرساله به جذب دانشجویان در رشته‌ها و مقاطع مختلف تحصیلی می‌پردازد. بر اساس اعلام و رتبه بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام که در سال 1393 اعلام شد، دانشگاه پیام نور جزو 10 دانشگاه برتر جامع کشور قرار گرفته است. در حال حاضر تعداد 466 دانشگاه نیمه دولتی پیام نور در سراسر کشور وجود دارد و دانشجویان زیادی در این دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل هستند.

اطلاع دقیق از مزایای تحصیل در پیام نور می‌تواند به دانشجویان کمک کند تا در هنگام انتخاب دانشگاه خود تصمیمات بهتری اتخاذ کنند. در این مقاله از سری مقالات همراهان فردا، به بررسی شرایط تحصیل در پیام نور خواهیم پرداخت.

دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور یکی از انواع دانشگاه‌ها در کشور است که در سال 1367 تأسیس شده است. دانشگاه نیمه دولتی پیام نور در حال حاضر تعداد قابل‌توجهی از دانشجویان را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه دارای یک سازمان مرکزی در سراسر کشور است. دانشگاه‌های پیام‌نور در مقاطع مختلف تحصیلی دانشجویان را پذیرش می‌کند. این دانشگاه‌ها طیف مختلفی از رشته‌های تحصیلی را به دانشجویان ارائه می‌دهند. یکی از دلایل محبوبیت دانشگاه نیمه دولتی پیام نور در بین دانشجویان، شهریه پایین تحصیل در این دانشگاه است.

دانشگاه‌های پیام نور بر اساس روش آموزش از راه دور و نیمه‌حضوری تأسیس شدند و نسبت به دیگر دانشگاه‌ها دارای شیوه‌های آموزشی خاصی هستند. آموزش نیمه‌حضوری در دانشگاه‌های پیام نور با بهره‌گیری از فناوری آموزشی، استفاده از کتاب‌های درسی خودآموز و دانشجو محور در یادگیری، ضرورت حضور دانشجو در کلاس‌های درسی را کاهش می‌دهد. دانشگاه‌های پیام نور از طریق کنکور سراسری و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی اقدام به جذب دانشجویان می‌کند. ثبت‌نام بدون کنکور که از مزایای تحصیل در پیام نور است، معمولاً دو بار در سال در ماه‌های مهر و بهمن انجام می‌شود.

دانشگاه نیمه دولتی پیام نور تمامی رشته‌های پرطرف‌دار را در مقاطع کارشناسی و ارشد ارائه می‌دهد. لازم به ذکر است این دانشگاه‌ها رشته‌های پزشکی، پیراپزشکی و داروسازی را ارائه نمی‌دهند. امتحانات پایان ترم دانشگاه نیمه دولتی پیام نور به‌صورت سراسری و تستی تشریحی برگزار می‌شود. سازمان مرکزی پیام نور برای هر درس یک منبع معرفی می‌کند و همان منبع ملاک تدریس و امتحان خواهد بود.

مزایای تحصیل در پیام نور

امکانات دانشگاه نیمه دولتی پیام نور

از جمله نکات قابل‌ذکر درمورد دانشگاه پیام نور عدم تعهد این دانشگاه برای فراهم‌کردن خوابگاه‌های دانشجویی است. البته باید به این موضوع توجه داشت که پذیرش در این دانشگاه‌ها به‌صورت بومی گزینی انجام می‌شود و دانشجویان به خوابگاه نیازی نخواهند داشت.

مزایای تحصیل در پیام نور

مزایای تحصیل در پیام نور باعث شده است تا دانشجویان زیادی هرساله این دانشگاه‌ها را برای تحصیل انتخاب کنند. از جمله مزیت‌های دانشگاه نیمه دولتی پیام نور می‌توان به این مسئله اشاره کرد که این دانشگاه تقریباً در تمامی شهرهای کشور شعبه دارد؛ ازاین‌رو دانشجویان می‌توانند در شهر محل زندگی خود مشغول به تحصیل شوند. امکان مهمانی و انتقالی دانشجویان از دانشگاه پیام نور به دانشگاه‌های پیام نور دیگر به‌راحتی امکان‌پذیر است. شهریه دانشگاه نیمه دولتی پیام نور نسبت به دانشگاه‌های آزاد و غیرانتفاعی بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

از دیگر مزایای دانشگاه پیام نور می‌توان به پرداخت وام‌های شهریه اشاره کرد. شرایط پرداخت شهریه در دانشگاه‌های پیام‌نور آسان‌تر از دیگر دانشگاه‌ها است به صورتی که دانشجو در هنگام انتخاب واحد شهریه ثابت را پرداخت می‌کند و برای پرداخت شهریه متغیر تا زمان امتحانات نهایی مهلت خواهد داشت. دانشگاه نیمه دولتی پیام نور به تمامی مشمولان سربازی معافیت تحصیلی اعطا می‌کند.

 از مهم‌ترین مزایای تحصیل در دانشگاه پیام نور می‌توان به این نکته اشاره کرد که در این دانشگاه‌ها امکان اخراج از تحصیل به دلیل مشروطی متوالی و معدل پایین وجود ندارد و دانشجو تا پایان سنوات تحصیلی می‌تواند به تحصیلات خود ادامه دهد. مدرک دانشگاه نیمه دولتی پیام نور کاملاً معتبر و قابل‌ارائه به سازمان‌های مختلف است. نکته دیگر این است که شرکت در کلاس‌های نظری پیام نور ضروری نیست.

آموزش در دانشگاه نیمه دولتی پیام نور

دانشگاه پیام نور؛ شرایط تحصیل در دانشگاه پیام نور

پذیرش دانشجو در دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی از طریق ثبت‌نام در کنکور سراسری و بدون آزمون  بر اساس سوابق تحصیلی در دو نوبت مهرماه و بهمن‌ماه صورت می‌گیرد. داوطلبان تحصیل در این دانشگاه‌ها می‌توانند برای کسب اطلاع دقیق به سایت سازمان سنجش مراجعه و در آزمون سراسری شرکت کنند. دانشجویان همچنین می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی هریک از دانشگاه‌ها از وضعیت رشته‌های موجود و نحوه پذیرش اطلاعات لازم را کسب نمایند.

از جمله شرایط تحصیل در پیام نور می‌توان به الزام برخورداری از گواهینامه پیش‌دانشگاهی یا دیپلم باشند. پیام نور در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان را به دو صورت کنکور سراسری و سیستم فراگیر پذیرش می‌کند. کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه نیمه دولتی پیام نور با دانشگاه سراسری هم‌زمان است.

آموزش در دانشگاه پیام نور

 آموزش در دانشگاه پیام نور بر اساس نظام آموزشی از راه دور است و دانشگاه با بهره‌گیری از فناوری‌های آموزشی، کلاس‌ها را در قالب ساعات محدودتری نسبت به کلاس‌های درس در سایر دانشگاه‌ها برنامه‌ریزی و ارائه می‌کند. حضور دانشجویان در کلاس‌های تئوری اختیاری و در کلاس‌های عملی الزامی است. معمولاً امتحانات پایان ترم دانشگاه نیمه دولتی پیام نور بر اساس تقویم آموزشی تعیین شده از سوی واحدهای دانشگاهی و به‌صورت حضوری انجام می‌شود. این امتحانات به‌صورت سراسری و متمرکز برگزار می‌شوند. سؤالات توسط مرکز سنجش و آزمون به‌صورت اینترنتی به مراکز و واحدهای دانشگاهی پیام نور ارسال می‌شوند.

اعتبار مدرک دانشگاه پیام نور

یکی از دغدغه‌های دانشجویان برای ورود به دانشگاه‌های پیام نور، اعتبار مدرک این دانشگاه‌ها است. دانشگاه پیام نور یکی از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم است و مدرک این دانشگاه دارای اعتبار استعلام و ترجمه است. ازآنجایی‌که دانشگاه نیمه دولتی پیام نور دارای ساختار استاندارد از لحاظ سیستم آموزشی است، می‌تواند برای ادامه تحصیل در خارج از کشور نیز از اعتبار بالایی برخوردار باشد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله نحوه اعتبار سنجی مدرک تحصیلی را مطالعه کنید.

جمع‌بندی

دانشگاه پیام نور یکی از دانشگاه‌های نیمه‌دولتی در کشور است که با بیش از 4 دهه تجربه و بیش از 140 در کشور نقش مهمی در تربیت نیروهای تحصیل‌کرده ایفا می‌کند. دانشگاه نیمه دولتی پیام نور در طی سال‌ها با افزایش بسترهای الکترونیکی و علمی خود به یکی از دانشگاه‌های ممتاز در زمینه آموزش‌های مجازی تبدیل شده است.

شرایط تحصیل در پیام نور بدون مراحل سخت باعث شده است تا علاقمندان به ادامه تحصیل دانششگاه نیمه دولتی پیام نور را انتخاب کنند. از جمله مزایای تحصیل در پیام نور می‌توان به ایجاد فرصت تحصیل برای دانشجویان در تمام نقاط کشور اشاره کرد. در صورت هرگونه ابهام درمورد دانشگاه پیام نور می‌توانید با مشاوران ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *