تحصیل در انگلستان؛ شرایط و هزینه‌ ها

انگلستان یکی از پیشرفته‌ترین و محبوب‌ترین کشورها در زمینه تحصیلات عالی است. بسیاری از دانش‌آموزان رؤیای مهاجرت تحصیلی به انگلستان را در سر دارند. کشور انگلستان یکی از سه کشور برتر دنیا در زمینه جذب دانشجویان بین‌المللی است. این کشور به دلیل برخورداری از سیستم آموزشی قوی و کیفیت بالای تحصیلات، به یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان سراسر جهان تبدیل شده است.

دانشگاه‌های انگلستان در سال‌های اخیر موفق به کسب رتبه‌های برتر در بین 100 دانشگاه برتر جهان شده‌اند. در حال حاضر بیش از 500000 دانشجوی فعال در این کشور مشغول به تحصیل هستند و این رقم روز به روز در حال افزایش است. سیستم آموزش عالی انگلستان از بهترین نظام‌های آموزشی جهان به شمار می‌رود و همواره در رده‌بندی‌های جهانی موفق به کسب رتبه خوبی شده است؛ به همین دلیل تحصیل در انگلستان به یکی از بهترین گزینه‌ها برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است.

تمام دانشگاه‌ها و مراکز آموز عالی انگلستان، بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات آموزشی، پشتیبانی تحصیلی و منابع را بر اساس استانداردهای جهانی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. در این مقاله از سری مقالات همراهان فردا به بررسی شرایط تحصیل در انگلیس خواهیم پرداخت.

مزایای تحصیل در انگلستان

مزایای تحصیل در انگلستان

دانشگاه‌های انگلستان از جمله معروف‌ترین و معتبرترین مراکز آموزش عالی دنیا هستند که دارای رتبه‌های برتر در بین بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. تحصیل در انگلستان به زبان انگلیسی انجام می‌شود و همین دلیل جذب 100 هزار دانشجوی بین‌المللی به این کشور است. دانشجویان با برخورداری از مهارت زبان انگلیسی می‌توانند به راحتی در این کشور به تحصیل بپردازند. تحصیل در انگلستان امکان بهره‌مندی از بهترین شرایط تحصیلی را برای دانشجویان فراهم می‌کند. اعتبار مدارک دانشگاه‌های انگلستان در ابعاد بین‌المللی مورد پذیرش است و دانشجویان می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی به کار یا ادامه تحصیل در هرنقطه‌ای از دنیا بپردازند.

تحصیل در انگلستان بدون نیاز به کنکور و آزمون‌های ورودی سخت انجام می‌شود. دوره‌های تحصیلی در انگلستان نسبت به ایران کوتاه‌تر هستند و به همین دلیل دانشجویان می‌توانند در مدت کوتاه‌تری فارغ‌التحصیل شده و سریع‌تر به بازار کار بپیوندند. از دیگر مزیت‌های مهاجرت تحصیلی به انگلستان می‌توان به این نکته اشاره کرد که تنوع رشته‌های تحصیلی در این کشور بسیار زیاد است.

تحصیل در بهترین دانشگاه‌های انگلیس می‌تواند تجربه تحصیل در یک محیط بین‌المللی با امکانات مطلوب را برای دانشجویان فراهم کند. امکان کار در حین تحصیل، نزدیکی به ایران، امکان اخذ ویزای کار در حین و پس از تحصیل، ارائه بورسیه‌های تحصیلی متنوع، موقعیت جغرافیایی منحصربه‌فرد و… از دیگر مزایای تحصیل در انگلستان به شمار می‌روند.

مقاطع تحصیلی در انگلستان

انگلستان دومین مقصد مهاجرت تحصیلی محبوب پس از آمریکا به شمار می‌رود. آموزش عالی دانشگاهی در انگلستان شامل مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. دانش‌آموزان پس از تحصیل 12 سال در مدارس می‌توانند وارد کالج یا دانشگاه شوند. در ادامه به بررسی تحصیل در  انگلستان در مقاطع مختلف تحصیلی می‌پردازیم:

1. تحصیل در کالج‌ های انگلستان  

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی باهدف تحصیل در کالج مهاجرت تحصیلی به انگلستان را انتخاب می‌کنند. دوره کالج در انگلستان یک دوره آموزشی برای دانشجویان پس از دوره دبیرستان و قبل از ورود به دانشگاه است. کالج‌ها در انگلستان اغلب جهت آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای به متقاضیان تحصیل در رشته‌های فنی، تأسیس شده‌اند. دوره‌های کالج در انگلستان به دو صورت تمام‌وقت و نیمه‌وقت ارائه می‌شوند.

اغلب کالج‌های این کشور دولتی هستند؛ اما تعدادی کالج خصوصی نیز در این کشور وجود دارد. مدت‌زمان تحصیل در کالج کوتاه است و بسته به رشته تحصیلی دانش‌آموزان یک الی دو سال به طول می‌انجامد. کالج‌های انگلستان یک دوره کوتاه‌مدت برای دانشجویان بین‌المللی که تحصیلات دبیرستان را در کشور به پایان رسانده‌اند؛ اما واجد شرایط ورود به دانشگاه نیستند، ارائه می‌دهند. این دوره آموزشی دانشجویان را برای ورود به دانشگاه آماده می‌کنند.

تحصیل در کالج‌ های انگلستان

2. تحصیل مقطع کارشناسی در انگلستان

تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی یکی از بهترین فرصت‌ها برای دانشجویان به شمار می‌رود. کارشناسی اولین مقطع تحصیلات آکادمیک در دانشگاه‌های انگلیس به شمار می‌رود. دوره کارشناسی در انگلستان یک دوره 3 الی 4 ساله است. دوره‌های قبل از کارشناسی ارشد در انگلستان Under Graduate نامیده می‌شوند. این نوع مدرک در انگلستان دسته‌بندی‌های مختلفی دارد؛ برای مثال دوره لیسانس رشته‌های هنری با نام BA، لیسانس رشته‌های علمی BSc، لیسانس رشته‌های آموزشی Bed و رشته‌های مهندسی BEng شناحته می‌شوند.

دانشجویانی که علاقمند به مهاجرت تحصیلی به انگلستان هستند و قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند، باید از نمرات مناسب دوره‌های Foundation و A-Levels برخوردار باشند. متقاضیانی که دارای مدرک دیپلم از مدارس ایران هستند و قصد ورود به دانشگاه‌های انگلستان را دارند نیز حتما باید در این دوره‌ها شرکت کنند. مدرک دوره کارشناسی پس از تحصیل در انگلستان، معادل مدرک کارشناسی در ایران ارزیابی می‌شود.

3. تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان

تحصیل در انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد یک دوره ۲ ساله است که با نام MA یا MSc شناخته می‌شود. این دوره در دانشگاه‌های انگلستان شامل دو قسمت Course & Exam (واحدهای درسی و امتحانات) و Dissertation (تحقیق و پژوهش) است. برای تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان دانشجویان ابتدا دوره حضور در کلاس‌های درس و امتحانات را پشت سر می‌گذارند و سپس زیر نظر استاد راهنما به تحقیق و پژوهش می‌پردازند.

معمولاً 9 ماه از یک مدت‌زمان صرف کلاس‌های درس و 3 ماه برای انجام تحقیقات سپری می‌شود. البته این مدت‌زمان می‌تواند باتوجه‌به رشته و دانشگاه متفاوت باشد. دانشجویان ایرانی برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان به مدرک کارشناسی و حداقل نمره 6.5 IELTS،  TOEFL PBT 580 یا TOEFL IBT 92 نیاز دارند.

4. تحصیل دکتری در انگلستان

امکان تحصیل در انگلستان در مقطع دکتری در دانشگاه‌های برتر بین‌المللی برای دانشجویان وجود دارد.  شرایط تحصیل در انگلیس در مقطع دکتری می‌تواند با اخذ بورسیه‌ها و فاندهای تحصیلی بسیار خوبی همراه باشد. اغلب دوره‌های دکتری در انگلستان به‌صورت تحقیقاتی برگزار می‌شود و شامل کلاس‌های درس نیست. این دوره 2 الی 3 سال به طول می‌انجامد. در سال اول پروژه دانشجویان دکتری مورد ارزیابی دانشگاه قرار می‌گیرد. درصورتی‌که پروژه ارائه شده ارزیابی شد، دانشجویان باید از سال دوم به مطالعه و پژوهش پرداخته و پس از دو سال دوره دکتری را به پایان برساند.

شرایط تحصیل در انگلیس

شرایط تحصیل در انگلیس

انگلستان کشوری با بهترین نظام آموزشی و دانشگاه‌های برتر در جهان به شمار می‌رود که تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی را به خود جذب کرده است.  شرایط تحصیل در انگلستان ممکن است باتوجه‌به رشته و مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه متفاوت باشد. مدارک تحصیلی و نمرات دانشجویان در مقاطع تحصیلی قبلی یکی از عوامل مهم برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلستان است. یکی از مهم‌ترین مدارک برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلستان در مقطع کارشناسی، مدرک دیپلم است.

درصورتی‌که دانشجویان دوره دبیرستان را گذرانده باشند؛ اما مدرک آن‌ها مورد قبول دانشگاه نباشد، دانشجویان باید دوره‌های A-Level یا فاندیشن را در انگلستان طی کنند.  مدارک و نمرات مورد قبول ممکن است باتوجه‌به سطح علمی مقطع و دانشگاه موردنظر برای هر رشته متفاوت باشد. یکی از مهم‌ترین شرایط برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلستان، مدرک زبان انگلیسی است. مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در انگلستان در مقاطع تحصیلی مختلف متفاوت است.

دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های انگلستان به مدارک معتبر زبان نیاز دارند. نمره مورد قبول آزمون آیلتس دانشگاه‌های انگلستان برای پذیرش دانشجویان مقطع کارشناسی 5.5، مقطع فوق‌لیسانس 6.5 و مقطع دکتری 7 است. البته ممکن است حداقل نمره لازم برای مدارک زبان ‌بسته به هر دانشگاه متفاوت باشد. از دیگر شرایط تحصیل در انگلیس می‌توان به ارائه رزومه و توصیه‌نامه اشاره کرد.

مدارک لازم برای تحصیل در انگلستان

مدارک موردنیاز برای مهاجرت تحصیلی به انگلستان بسته به موقعیت، رشته، دانشگاه و مقطع موردنظر دانشجو متفاوت است. بااین‌حال، مدارک کلی برای اخذ پذیرش و تحصیل در انگلستان به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • چند قطعه عکس
 • مدارک هویتی
 • گواهی سوءپیشینه
 • مدارک و سوابق تحصیلی مقطع تحصیلی قبلی
 • بیمه دانشجویی
 • مدرک زبان انگلیسی
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • گواهی تمکن مالی
 • انگیزه‌ نامه SOP)) تحصیلی
 • رزومه تحصیلی
ویزای دانشجویی انگلستان

ویزای دانشجویی انگلستان

باتوجه‌به رتبه بالای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در انگلستان، بسیاری از دانشجویان آرزو دارند تحصیلات خود را در این کشور بگذرانند. ویزای تحصیلی در این کشور دارای یک سیستم امتیازبندی خاص است. در این سیستم بر خلاف ویزای توریستی، امتیازاتی که متقاضی جمع‌آوری می‌کند، بر اخذ یا عدم اخذ ویزا تأثیر می‌گذارد. طبق این سیستم متقاضیان برای دریافت ویزای تحصیلی باید 40 امتیاز کسب کنند که 30 امتیاز مربوط به نامه پذیرش دانشگاه است.

ویزای تحصیلی انگلستان به سه دسته کوتاه مدت، ویزای دانشجویی و ویزای دانش‌آموزی تقسیم‌بندی می‌شود؛ اگر متقاضی از 4 تا 17 سال سن داشته باشد، می‌تواند از طریق ویزای دانش‌آموزی اقدام کند. در صورتی که متقاضی بیشتر از 18 سال سن داشته باشد می‌تواند از طریق ویزای دانشجویی به انگلستان مهاجرت کند. دانشجویان باید پس از اخذ نامه پذیرش از دانشگاه موردنظر خود نسبت به اخذ ویزای دانشجویی از نزدیک‌ترین سفارت انگلستان اقدام نمایند. مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای انگلستان به شرح زیر است:

 • پاسپورت
 • گواهی تمکن مالی (ماهانه 1300 دلار برای تحصیل خارج از شهر لندن و 1500 دلار برای تحصیل در شهر لندن)
 • مدرک زبان
 • چند قطعه عکس
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • مدارک تحصیلی

مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه‌ های انگلستان

به‌طورکلی، دانشجویانی که قصد تحصیل در انگلستان را دارند، برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور باید ضمن درنظرگرفتن شرایط و هزینه تحصیل، نسبت به درخواست اخذ پذیرش از دانشگاه موردنظر خود اقدام نمایند. مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه‌های انگلستان به شرح زیر است:

 • انجام تحقیقات درمورد رشته‌ها و دانشگاه‌ها
 • آزادسازی مدرک تحصیلی
 • ترجمه مدارک تحصیلی
 • انتخاب رشته و دانشگاه موردنظر
 • مراجعه به سایت مرکز آموزشی موردنظر
 • تکمیل فرم درخواست
 • پرداخت هزینه درخواست
 • بررسی نتایج و اخذ نامه پذیرش
 • ارسال مدارک موردنیاز
 • اقدام برای ویزای دانشجویی
 • تدارک برنامه سفر و آغاز تحصیل

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در انگلستان

کشور انگلستان دارای چندین دانشگاه برتر در سطح بین‌المللی است که از رنکینگ جهانی عالی برخوردار هستند. مدارکی که توسط دانشگاه‌ها پس از تحصیل در انگلستان به دانشجویان اعطا می‌شود، از اعتبار بالایی در تمام کشورهای دنیا برخوردار هستند. در ادامه به معرفی بهترین دانشگاه‌های انگلستان به همراه رنکینگ آن‌ها می‌پردازیم.

 • دانشگاه آکسفورد: 5
 • دانشگاه کمبریج: 7
 • دانشگاه امپریال کالج لندن: 8
 • کالج دانشگاهی لندن: 10
 • دانشگاه ادینبورگ:20
 • دانشگاه منچستر: 27
 • کینگز کالج لندن: 40
 • دانشگاه اقتصاد و علوم سیاسی لندن: 151
 • دانشگاه بریستول: 64
 • دانشگاه وارویک: 101
تحصیل پزشکی در انگلستان

تحصیل پزشکی در انگلستان

تحصیل پزشکی در انگلستان یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی است که می‌خواهند تحصیلات خود را در برترین دانشگاه‌های دنیا در زمینه پزشکی بگذرانند. شرایط تحصیل در انگلیس در رشته‌های علوم پزشکی چندان ساده نیست و تنها تعداد معدودی از دانشجویان موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های این کشور می‌شوند. دانشجویان برای تحصیل در انگلستان در رشته پزشکی باید در دوره A-Level  شرکت کنند به طور معمول طول دوره پزشکی عمومی در این کشور 5 الی 6 سال است.

متقاضیان تحصیل پزشکی در انگلستان باید ضمن پایان تحصیلات دبیرستان خود در یک دوره دوساله A-Level در کالج‌های انگلستان شرکت کرده و در پایان این دوره در آزمون Uk Clinical شرکت کنند. متقاضیان در صورت کسب نمره قبولی می‌توانند تحصیلات خود را در رشته پزشکی در دانشگاه‌های انگلستان آغاز نمایند.

هزینه تحصیل در انگلستان

هزینه تحصیل در انگلستان نسبت به کشورهای دیگر کمی بالاتر است؛ بنابراین، اگر قصد مهاجرت تحصیلی به انگلستان را دارید، باید برنامه‌ریزی دقیقی بر روی هزینه‌های خود داشته باشید. هزینه تحصیل در انگلستان برای دانشجویان شامل شهریه دانشگاه، خوابگاه، هزینه‌های زندگی دانشجویی، هزینه خوراک و پوشاک، هزینه عبور و مرور و… می‌شود. به‌طورکلی هزینه تحصیل در انگلستان به عوامل مختلفی از جمله نوع دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی به‌صورت سالانه 11280 الی 43340 دلار، هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 5850 الی 58536 دلار و هزینه تحصیل در مقطع دکتری حدود 6000 الی 10000 دلار است. هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه‌های انگلستان به طور متوسط به شرح زیر است:

 • دانشگاه آکسفورد: 42.680 دلار
 • دانشگاه کمبریج: 18290 الی 41.460 دلار
 • کالج لندن امپریال: 37.800 دلار
 • کالج لندن: 13.410 الی 34.150 دلار و…

هزینه زندگی دانشجویی در انگلستان

دانشجویان بین‌المللی برای زندگی در انگلستان باید علاوه بر شهریه دانشگاه، هزینه‌های دیگری مانند هزینه اقامت، غذا، لباس، حمل‌ونقل و… را نیز در نظر بگیرند. هزینه زندگی در هنگام تحصیل در انگلستان بسته به شهر محل تحصیل و سبک زندگی دانشجویان می‌تواند متفاوت باشد. معمولاً هزینه زندگی در شهرهای بزرگ این کشور نسبت به شهرهای کوچک‌تر بیشتر است. به طور متوسط هزینه زندگی دانشجویی برای تحصیل در انگلستان حدود 1300 الی 1400 پوند به صورت ماهانه برآورد می‌شود.

هزینه زندگی دانشجویی در انگلستان

بورسیه تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان یک فرصت عالی برای دانشجویان بین‌المللی است. این دانشجویان می‌توانند علاوه بر فرصت تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان، از بورسیه‌های تحصیلی نیز برخوردار شوند. رقابت برای دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان بسیار تنگاتنگ است و به سوابق علمی و شایستگی‌های تحصیلی دانشجو بستگی دارد. از جمله بورسیه‌های مهم انگلستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بورسیه چوینینگ
 • بورسیه یوراکسس
 • بورسیه مشترک‌المنافع
 • کمک‌های مالی انجمن سلطنتی
 • بورسیه‌های دانشگاه‌های انگلیس و…

جمع‌بندی

در سال‌های اخیر تعداد دانش‌آموزان و دانشجویانی که تصمیم به ادامه تحصیلات خود در خارج از کشور گرفته‌اند، در حال افزایش است. تحصیل در انگلستان به یکی از بزرگ‌ترین رؤیاهای دانشجویان تبدیل شده است. برخورداری از بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان، عدم نیاز به آزمون‌های ورودی، نزدیکی به ایران، کیفیت بالای تحصیلات شرایط تحصیل در انگلیس به آسانی و… ازجمله مهم‌ترین دلایل جذب دانشجویان به مهاجرت تحصیلی به انگلستان است.

تضمین کیفیت دانشگاه‌های انگلستان در جهان از شهرت بالایی برخوردار است. کشور انگلستان با کسب رضایت بیش از 90 درصد از دانشجویان در حوزه تجربیات دانشجویی، به‌عنوان یکی از برترین مقاصد تحصیلی شناخته شده است. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می توانید باارسال فرم درخواست مشاوره با کارشناسان و مشاوران ما درارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *