بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی در سال‌های اخیر به یکی از مهم‌ترین اهداف دانش‌آموزان و دانشجویان تبدیل شده است. مهاجرت تحصیلی در سنین و مقاطع تحصیلی مختلف امکان‌پذیر است؛ اما آیا تابه‌حال به این مسئله فکر کرده‌اید که بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی کدام‌اند؟ تحصیل در رشته های مناسب برای مهاجرت تحصیلی امکان جذب به بازار کار را تسهیل می‌کنند و زندگی پس از مهاجرت را برای افراد آسان‌تر می‌کنند. رشته تحصیلی یکی از عوامل تأثیرگذار در دریافت پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای کاری است.

شناخت رشته های تحصیلی مهاجرت پذیر که می‌تواند منجر به شانس بالا در مهاجرت، درآمد بالا و مشاغل پرطرف‌دار شوند، به دانشجویان کمک می‌کند روند مهاجرت تحصیلی را بهتر طی کنند. در این مقاله از سری مقالات همراهان فردا به بررسی بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی خواهیم پرداخت.

معرفی بهترین رشته‌ها برای مهاجرت

انتخاب بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی از ابعاد مختلفی مانند بازار کار، درآمد، علاقه، کشور موردنظر، سن، مقطع تحصیلی، سطح زبان، توان مالی و… بستگی دارد. برخی از افراد قصد دارند پس از پایان تحصیلات خود در دانشگاه‌های خارج از کشور از آن کشور اقامت بگیرند و مشغول به کار شوند. برخی دیگر تصمیم می‌گیرند پس از اتمام تحصیلات خود به کشور بازگردند. اکثر دانشجویان به دنبال رشته‌های تحصیلی هستند که از درآمد بالایی برخوردار باشد.

 تعداد زیادی از آن‌ها به دنبال رشته‌هایی هستند که بدون نیاز به جست‌وجوی فراوان شغل ایده‌ال خود را در آن کشور به دست بیاورند. از جمله مهم‌ترین فاکتورها در انتخاب بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی، دانشگاه‌های ارائه‌دهنده، امکان دریافت بورسیه تحصیلی، وضعیت امکانات رفاهی و آموزشی دانشگاه‌های کشور موردنظر و… هستند. در ادامه به بررسی رشته های مناسب برای مهاجرت تحصیلی می‌پردازیم.

1. رشته‌های مهندسی

رشته‌های مهندسی دارای بیش از صدها زیرشاخه و تخصص هستند. به‌طورکلی رشته‌های مهندسی از جمله پرتقاضاترین رشته‌های تحصیلی در سراسر جهان به شمار می‌روند. دوره‌های مهندسی همواره با طیف گسترده‌ای تقاضا و فرصت‌های مختلف در بازار کار برخوردار هستند. از جمله بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی در بین رشته‌های مهندسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی برق
 • مهندسی کامپیوتر و نرم‌افزار
 • مهندسی عمران
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی هوافضا
 • مهندسی محیط‌زیست
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی نفت و…
علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات

2. بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی؛ علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات

دلایل مختلفی برای وجود علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات در بین بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی وجود دارد. با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و حضور پررنگ آن به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین بخش‌های جذابی ناپذیر زندگی، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. رشته‌های مختلف و زیرشاخه‌های علوم کامپیوتر از جمله پرتقاضاترین رشته‌های تحصیلی در کشورهای توسعه‌یافته و کشورهای درحال‌توسعه هستند.

 فرصت‌های شغلی خوب و پردرآمدی در تمام نقاط جهان برای این رشته و زیرشاخه‌های آن وجود دارد. رشته‌های مربوط به برنامه‌نویسی، کدنویسی، طراحی نرم‌افزار و… از جمله محبوب‌ترین و بهترین رشته های تحصیلی برای مهاجرت محسوب می‌شوند. فناوری اطلاعات و صنعت IT از جمله رشته‌های تحصیلی است که دامنه شغلی گسترده‌ای در سراسر دنیا دارد.

3. پزشکی و پرستاری

کادر پزشکی و پرستاران از جمله مهم‌ترین مشاغل و بهترین رشته های تحصیلی دنیا در هر کشوری به‌حساب می‌آیند. جای تعجب نیست که پزشکی و پرستاری در بین بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی قرار دارند. این رشته‌های تحصیلی از جمله پرتقاضاترین رشته‌ها در تمام کشورهای دنیا هستند. با پیشرفت روزافزون علم پزشکی دامنه وسیع‌تری از فرصت‌های شغلی و تحصیلی در بخش پزشکی ایجاد شده است.

 از جمله نکاتی که باید در هنگام انتخاب رشته‌های پزشکی برای مهاجرت تحصیلی در نظر بگیرید، این است که هزینه تحصیل در این رشته‌ها نسبت به سایر رشته‌های تحصیلی بالاتر است؛ اگرچه این پزشکی و رشته‌های زیرشاخه آن از هزینه تحصیلی بالایی برخوردار هستند؛ اما به همان اندازه، آینده شغلی تضمین شده با درآمد خوبی دارند. به‌طورکلی پزشکی و رشته‌های مرتبط با بهداشت و درمان از جمله رشته های تحصیلی مهاجرت پذیر به شمار می‌روند.

رشته های مناسب برای مهاجرت تحصیلی؛ حقوق و وکالت

4. رشته های مناسب برای مهاجرت تحصیلی؛ حقوق و وکالت

رشته‌های مربوط به حقوق و وکالت از جمله محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در زمینه رشته‌های حقوقی هستند. رشته‌های حقوقی از جمله بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی به شمار می‌روند؛ زیرا در تمام کشورها از تقاضا و درآمد خوبی برخوردار هستند. به‌طورکلی تخصص‌ها و زیرشاخه‌های مختلفی برای رشته حقوق وجود دارد. از جمله تخصص‌های رشته حقوق که در سال‌های اخیر از اهمیت بالایی برخوردار شده است، می‌توان به حقوق سایبری اشاره کرد.

این رشته تحصیلی با گسترش تکنولوژی و به پشتوانه آن حملات و جرایم سایبری در بین شرکت‌ها و افراد حقوقی و همچنین اشخاص مهم، از اهمیت روزافزونی برخوردار شده است. رشته و تخصص‌های مختلف حقوق بدون شک یکی از بهترین گزینه‌ها در بین رشته‌های مناسب برای مهاجرت تحصیلی به شمار می‌روند.

5. مدیریت

تحصیل در رشته  و زیرشاخه‌های مختلف مدیریت مانند MBA (رشته مدیریت کسب و کار)، طیف گسترده‌ای از فرصت‌های شغلی را برای متقاضیان به همراه دارد. صرف‌نظر از کشور مقصد، تحصیل در رشته‌های مدیریتی از جمله پردرآمدترین رشته‌ها به شمار می‌روند. یکی از محبوب‌ترین مدارک مدیریتی، کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی یا MBA است. این رشته تحصیلی محبوب در بیش از 60 درصد از دانشگاه‌های جهان ارائه می‌شود. رشته‌های مدیریتی از جمله پرتقاضاترین و بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی در سراسر جهان هستند که پذیرش نسبتاً راحتی نسبت به دیگر رشته‌ها دارند.

6. بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی؛ معماری

رشته معماری که عمدتاً به دوشاخه معماری داخلی و خارجی تقسیم می‌شود، دارای طیف گسترده‌ای از تخصص‌ها است. تحصیل در رشته معماری می‌تواند نسبت به رشته‌های دیگر کمی دشوارتر باشد؛ اما از آینده شغلی بسیار خوبی در تمام کشورهای جهان برخوردار است. به‌طورکلی رشته معماری از جمله رشته‌هایی است که بازار کار گسترده‌ای دارد. با تحصیل در این رشته در هرجای دنیا که باشید دغدغه‌ای برای پیداکردن شغل نخواهید داشت.

 با افزایش اهمیت زیبایی در طراحی املاک و مستغلات، مشاغلی مانند معماری توجه بیشتری را به خود جلب می‌کنند. معماران، طراحان داخلی و خارجی، برنامه‌ریزان شهری و… از جمله مشاغل موردنیاز در کشورهای بزرگ و پیشرفته هستند. با این اوصاف، رشته معماری از جمله بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی به شمار می‌رود.

بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی؛ معماری

7. بازاریابی

بازاریابی از جمله تازه‌ترین و سریع‌ترین صنایع درحال‌رشد در دنیا است. در سال‌های اخیر تخصص‌های مختلف این حوزه از جمله بازاریابی دیجیتال، نظر کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک را به خو جلب کرده است. هدف اصلی رشته بازاریابی دیجیتال توسعه کسب‌وکار در فضای دیجیتالی و همچنین ارتباط هرچه بیشتر با مشتریان و افزایش فروش است. رشته بازاریابی دیجیتال از جمله پرسودترین و بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی است.

باتوجه‌به رشد روزافزون حوزه دیجیتال، بازاریابی دیجیتال از اهمیت بالایی برخوردار است و دانشگاه‌های مطرحی در سطح دنیا این رشته را ارائه می‌دهند. رشته بازاریابی و شاخه‌های مختلف آن در سراسر جهان از بازار کار و آینده شغلی مطلوبی برخوردار هستند.

8. رشته های تحصیلی مهاجرت پذیر؛ حسابداری

همان‌طور که می‌دانید، در سال‌های اخیر رشته حسابداری از محبوبیت بالایی در بین رشته‌های تحصیلی بهره‌مند شده است. این رشته یکی از باثبات‌ترین و باارزش‌ترین مشاغل در تمام دنیا محسوب می‌شود که از آینده شغلی خوبی نیز برخوردار است. وجود یک حسابدار ماهر در هر شرکت و کسب‌وکار کوچک و بزرگی بسیار مهم و حیاتی است.

 رشته حسابداری شامل تجزیه‌وتحلیل و پردازش و اندازه‌گیری تراکنش‌های مالی است و نیازمند افرادی باروحیه تحلیلگر است. درصورتی‌که علاقه‌مند به ارقام، ریاضیات و آمار هستید و قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید، حسابداری یکی از بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی برای شما محسوب می‌شود.

9. طراحی

طراحی یک اصطلاح کلی برای طیف مختلفی از رشته‌های تحصیلی مانند طراحی گرافیک، طراحی مد و فشن، طراحی صنعتی و… است. این رشته دارای بیش از 2000 زیرشاخه است که هرکدام از آن‌ها حوزه‌های مختلفی را در بر می‌گیرند. صرف‌نظر از زیرشاخه‌‌های مختلفی که دارد، طراحی یکی از پرتقاضاترین و بهترین رشته های تحصیلی به شمار می‌رود. مشاغل مختلفی که پیرامون رشته طراحی وجود دارند از تنوع بالایی برخوردار هستند و درآمد بالایی نیز دارند.

بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی؛ روانشناسی

10. بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی؛ روانشناسی

رشته‌های انسانی دارای زیرشاخه‌های پرطرف‌داری در بین دانشجویانی هستند که قصد مهاجرت تحصیلی دارند. از جمله دلایل این استقبال، می‌توان به این نکته اشاره کرد که مدارک تحصیلی این رشته‌ها از اعتبار خوبی در سراسر جهان برخوردار هستند. از جمله محبوب‌ترین و بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی در رشته‌های انسانی، می‌توان به روانشناسی اشاره کرد.

 فرصت‌های شغلی مختلفی برای فارغ‌التحصیلان این رشته در سراسر جهان وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به روانشناسی تجارت، مددکاری اجتماعی، روانشانی تحقیقات بازار و… اشاره کرد. دانشجویانی که در رشته روانشناسی به تحصیل می‌پردازند می‌توانند نسبت به آینده شغلی خود مطمئن باشند؛ زیرا این رشته در تمام کشورهای درحال‌توسعه از اهمیت بالایی برخوردار است.

بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی

حال که با بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی آشنا شدیم، می‌توانیم به بررسی بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی بپردازیم. بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی می‌توانند بر اساس فاکتورهای مختلفی رتبه‌بندی شوند. بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی دانشجویان ایرانی ممکن است کمی متفاوت باشد. از جمله مهم‌ترین عوامل در تعیین بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی می‌توان به هزینه دانشگاه، اعتبار مدرک، هزینه‌های زندگی، زبان آموزش، سرعت اخذ ویزا، فرصت‌های شغلی و… اشاره کرد.شرکت در آزمون تافل یا آزمون ایلتس برای مهاجرت تحصیلی الزامی است. از جمله مطلوب‌ترین کشورها برای تحصیل در بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آمریکا
 • انگلستان
 • چین
 • کانادا
 • استرالیا
 • فرانسه
 • روسیه
 • آلمان
 • ژاپن
 • اسپانیا

همان‌طور که گفتیم، دسته‌بندی بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان ایرانی کمی متفاوت‌تر است. در ادامه به بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی دانشجویان ایرانی اشاره می‌کنیم:

 • آمریکا
 • ترکیه
 • آلمان
 • کانادا
 • مالزی
 • استرالیا
 • امارات متحده عربی
 • هند
 • اتریش
 • روسیه
بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی

جمع‌بندی

انتخاب بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی می‌تواند در سرنوشت شما بسیار مؤثر باشد. افراد با سنین مختلف و با اهداف و سلیقه‌های گوناگون اقدام به مهاجرت تحصیلی می‌کنند. نکته مهمی که باید در انتخاب رشته های مناسب برای مهاجرت تحصیلی در نظر گرفت این است که تحصیل در هر رشته‌ای نمی‌تواند شما را به هدف اخذ اقامت برساند. رشته های تحصیلی مهاجرت پذیر بسته به عوامل مختلفی که سعی کردیم در این مقاله توضیح دهیم، متفاوت هستند. در صورت هرگونه سؤال یا ابهام درمورد انواع تحصیلات با ارسال فرم درخواست مشاوره می‌توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *