بهترین رشته های تحصیلی در دنیا

شاید شما هم به این مسئله فکر کرده باشید که بهترین رشته های تحصیلی در دنیا کدام رشته‌ها هستند؟ شناخت بهترین رشته های تحصیلی جهان برای افراد زیادی از جمله کسانی که قصد تحصیل خارج از کشور را دارند از اهمیت بالایی برخوردار است. در بسیاری از موارد مهاجرت تحصیلی به کشورهای خارجی منجر به اخذ اقامت می‌شود. ازاین‌رو، شناخت رشته‌های تحصیلی پولساز به افراد کمک می‌کند در رشته‌ای تحصیل کنند که از بازار کار و درآمد خوبی برخوردار باشند. بهترین رشته های تحصیلی در دنیا از جنبه‌های مختلف مانند درآمد، محبوبیت رشته تحصیلی، جایگاه اجتماعی و… قابل‌بررسی است. در این مقاله از سری مقالات همراهان فردا با ما همراه باشید تا به بررسی بهترین رشته های تحصیلی جهان بپردازیم.

بهترین رشته‌های تحصیلی در دنیا چه ویژگی‌هایی دارند؟

پاسخ این سؤال تا حد زیادی به معیارهای فردی بستگی دارد؛ برای مثال ممکن است بهترین رشته های جهان رشته‌هایی باشند که زمان تحصیل طولانی نداشته باشند و خیلی زود به کسب درآمد برسند. برخی دیگر ممکن است بهترین رشته‌های تحصیلی با درآمد بالا را بهترین رشته‌ها در نظر بگیرند. بسیاری دیگر رشته‌هایی را جزء بهترین رشته‌ها می‌دانند که امکان کار حین تحصیل را برای آن‌ها ایجاد کنند. به‌طورکلی بهترین رشته های تحصیلی در دنیا از نظر فرصت شغلی، بازار کار، درآمد، میزان پول‌ساز بودن و… دسته‌بندی می‌شوند. لازم به ذکر است ملاک‌های بهترین رشته‌ها در ایران با سایر جهان متفاوت هستند.

بهترین رشته های تحصیلی در دنیا طبق آمار جهانی

بهترین رشته های تحصیلی در دنیا طبق آمار جهانی

سازمان‌های معتبر مختلفی هرساله بهترین رشته های تحصیلی در دنیا را از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار می‌دهند. بهترین رشته های تحصیلی جهان ویژگی‌های مشترکی دارند. از جمله ویژگی‌های انتخاب یک رشته تحصیلی در بین بهترین رشته‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. بازار کار: بدون شک یکی از مهم‌ترین ملاک‌های همه دانشجویان هنگام انتخاب رشته دانشگاهی، بازار کار و میزان تقاضا برای رشته موردنظر آن‌ها است. دانشجویان باید رشته‌ای را انتخاب کنند که پس از اتمام تحصیلات خود بتوانند در کشور موردنظرشان مشغول به کار شوند.

2. اعتبار: از دیگر مؤلفه‌های انتخاب یک رشته دانشگاهی خوب می‌توان به اعتبار آن رشته و مدرک تحصیلی اشاره کرد. ورود به بازار کار در صورتی امکان‌پذیر است که مدرک تحصیلی دانشجویان از اعتبار بالایی برخوردار باشد؛ بنابراین دانشجویان باید در انتخاب دانشگاه و رشته توجه کافی داشته باشند.

3. درآمد: اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم، باید بگوییم مهم‌ترین عامل در انتخاب رشته تحصیلی، درآمد و میزان پول‌سازی رشته تحصیلی است. یکی از ویژگی‌های مشترک بهترین رشته های تحصیلی در دنیا درآمد بالای آن‌ها است.

4. جایگاه اجتماعی: یکی از مواردی که نقش غیرقابل‌انکاری در انتخاب بهترین رشته های تحصیلی در دنیا دارد، جایگاه اجتماعی رشته تحصیلی و شغل است. همه دانشجویان علاقه‌مند هستند رشته‌ای را انتخاب کنند که به‌واسطه آن از یک شغل با جایگاه اجتماعی خوب بهره‌مند شوند.

5. مدت زمان تحصیل: برخی از دانشجویان مایل‌اند هرچه سریع‌تر تحصیلات خود را به پایان برسانند و وارد بازار کار شوند. انتخاب رشته‌هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و… برای این دسته از افراد انتخاب مناسبی نیست. طول دوره تحصیل می‌تواند عامل مهمی در انتخاب بهترین رشته های تحصیلی در دنیا محسوب شود.

بهترین رشته های تحصیلی در جهان کدام‌ اند؟

بر اساس تحقیقات سازمان‌های مختلف جهانی، بهترین رشته های تحصیلی در دنیا بر اساس چند فاکتور مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرند. بهترین رشته های تحصیلی جهان از نظر سایت QS که یکی از معتبرترین سایت‌ها در زمینه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و امور تحصیلی بین‌المللی است به شرح زیر هستند:

داروسازی

1. داروسازی

داروسازی یکی از بهترین رشته‌های تحصیلی در دنیا محسوب می‌شود. این رشته علاوه بر پولساز بودن، یکی از مهم‌ترین رشته‌های تحصیلی است که در کنار پزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است. نرخ بیکاری این رشته تحصیلی 3 درصد است. این رشته تحصیلی علوم مربوط به آماده‌سازی، بررسی و توزیع داروها را به همراه خدمات بالینی به محصلان آموزش می‌دهد.

رشته داروسازی یکی بهترین رشته های تحصیلی پولساز به شمار می‌رود. از جمله مشاغلی که در سطح جهان برای فارغ‌التحصیلان این رشته وجود دارد می‌توان به داروسازی، داروسازی اجتماعی، فارماکولوژیست، تحقیقات علمی در زمینه داروها و… اشاره کرد. میزان حقوق دریافتی یک داروساز تازه‌وارد حدود 75000 دلار در سال می‌رسد و با افزایش سابقه کاری حقوق آن‌ها نیز افزایش می‌یابد.

2. بهترین رشته های تحصیلی در دنیا؛ رشته مدیریت

رشته مدیریت به‌عنوان یکی از بهترین رشته ها در دنیا شناخته می‌شود. رشته مدیریت شامل 11000 گزینه تحصیلی مختلف در دانشگاه‌های متفاوت جهان است و یکی از رشته های تحصیلی پولساز به شمار می‌رود. یکی از دلایل محبوبیت این رشته، گستردگی تنوع شغلی است. فارغ‌التحصیلان رشته‌های مدیریت می‌توانند به‌صورت همزمان در موقعیت‌های شغلی مختلف به فعالیت بپردازند. از جمله کاربردی‌ترین رشته‌های مدیریت می‌توان به مدیریت IT، بازرگانی، MBA (رشته مدیریت کسب و کار) و … اشاره کرد.

3. علوم کامپیوتر

زندگی در عصر اطلاعات باعث شده است تا علوم کامپیوتر به یکی از پرتقاضاترین و بهترین رشته های تحصیلی در دنیا تبدیل شود. باتوجه‌به ورود کامپیوتر در جنبه‌های مختلف زندگی، این رشته تحصیلی در تمام صنایع تأثیرگذار بوده است. علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی متنوعی را شامل می‌شود که هرکدام از آن‌ها از کارایی بالا و سطح درآمد خوبی برخوردار هستند.

رشته علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات شامل تمامی علومی است که با این رشته در ارتباط است. از جمله زیر شاخه‌های این رشته می‌توان به برنامه‌نویسی، طراحی سیستم‌های کامپیوتری، امنیت در فضای مجازی، مهندسی نرم‌افزار و… اشاره کرد. از جمله موقعیت‌های شغلی این رشته می‌توان به مهندسی کامپیوتر، مهندس شبکه، طراحی نرم‌افزار و… اشاره کرد. این رشته تحصیلی معمولاً موقعیت‌های شغلی با درآمد بالا و امنیت شغلی مناسب را به همراه دارد. رشته علوم کامپیوتر یکی از بهترین رشته های تحصیلی دنیا محسوب می‌شود.

مهندسی نفت

4. رشته های تحصیلی پولساز؛ مهندسی نفت

یکی از دلایل انتخاب مهندسی نفت در بین بهترین رشته های تحصیلی در دنیا، تأمین انرژی‌های سوختی در سراسر جهان است. وظیفه مهندسان نفت کاوش و استخراج نفت و گاز است. این رشته در تمام کشورهای جهان از جمله آمریکا و کشورهای اروپایی از اهمیت ویژه و بازار کار خوبی برخوردار است. مهندسی نفت به‌عنوان یکی از پول‌سازترین رشته‌های تحصیلی دنیا نیز شناخته می‌شود. فرصت‌های شغلی مختلفی برای فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی نفت وجود دارد. از جمله فرصت‌های شغلی موجود برای این رشته می‌توان به زمین‌شناسی نفت، مهندسی حفاری، مهندسی تولید و مهندسی مخازن اشاره کرد.

5. مهندسی برق

استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به یکی از مهم‌ترین الزامات در دنیای امروز تبدیل شده است. رشته مهندسی برق یکی از بهترین رشته های تحصیلی در دنیا است که دارای تقاضای بسیار زیادی در بازار کار است. دانشجویان در طی تحصیل این رشته به مهارت‌های کاربردی و عمیقی همچون مهارت‌های محاسباتی بسیار بالا، مهارت‌هایی در حوزه IT و مهارت‌های حل مسئله را در کنار موضوعات اصلی این رشته فرامی‌گیرند.

 دانشجویان با تحصیل در رشته مهندسی برق می‌توانند تخصص‌های لازم برای کار با هر دستگاه و سیستم برقی را پیدا می‌کنند. اگرچه این رشته از شرایط خوبی برخوردار است؛ اما یکی از سخت‌ترین رشته‌های تحصیلی به شمار می‌رود. مهندسی برق دارای زیرشاخه‌های مختلفی است که مهندسی برق گرایش قدرت در بین آن‌ها از تقاضای بیشتری در بازار کار برخوردار است.

6. رشته های مهندسی

همان‌طور که می‌دانید رشته مهندسی زیرشاخه‌های فراوانی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک، مهندسی معماری، مهندسی عمران، مهندسی مخابرات، مهندسی پزشکی و… اشاره کرد. رشته‌های مهندسی از جمله بهترین رشته‌های تحصیلی و پرسودترین رشته‌ها هستند. این رشته‌های تحصیلی امنیت شغلی بالایی را برای فارغ‌التحصیلان فراهم می‌کنند. زیرشاخه‌های مختلف رشته مهندسی از تقاضای زیادی در بازار کار برخوردار هستند و از جمله رشته های تحصیلی پولساز به شمار می‌روند. علاوه بر این، مشاغل مربوط به رشته‌های مهندسی معمولاً از درآمد بالایی برخوردار هستند.

مهندسی هوافضا

7. بهترین رشته های تحصیلی جهان؛ مهندسی هوافضا

مهندسی هوافضا یکی از سخت‌ترین و بهترین رشته های تحصیلی در دنیا است که صنعت پیشرفته و بسیار جذابی دارد. امروزه پیشرفت علم بشر را تا دسترسی به علوم فضایی فرا برده است و مهندسی هوافضا یکی از رشته‌های تحصیلی است که از طرف‌داران زیادی در تمام جهان برخوردار است. مهندسین این رشته به دنبال طراحی، تولید و نگهداری هواپیما، وسایل پرنده و طراحی خودرو با مصرف اندک هستند.

فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی هوافضا در سازمان‌های مختلفی از جمله صنایع هوایی، صنایع هواپیماسازی، شرکت‌های خودروسازی پیشرفته و… مشغول به کار می‌شوند. مهندسی هوافضا یکی از پردرآمدترین و پول‌سازترین رشته‌های تحصیلی در کشورهای آمریکا و اروپا شناخته می‌شود. رشته مهندسی هوافضا در کشور ایران نیز طرف‌داران بسیاری دارد؛ اما قبولی در  این رشته در دانشگاه‌های معتبر کار چندان راحتی نیست.

8. ریاضیات آماری

ریاضیات آماری یکی از بهترین رشته های تحصیلی دنیا است. این رشته شامل نحوه حل مشکلات تجاری و اقتصادی مانند ریسک، عدم‌اطمینان و تأثیرات مالی که حوادث غیرقابل‌پیش‌بینی در عرصه اقتصاد رخ می‌دهند، با استفاده از ابزارهای ریاضیات و آمار  است. باتوجه‌به اهمیت اقتصاد در تمام جوامع دنیا، بازار کار برای فارغ‌التحصیلان این رشته تحصیلی بسیار داغ است. از جمله مشاغل موجود برای فارغ‌التحصیلان رشته ریاضیات آماری می‌توان به حسابدار خبره، تحلیلگر ریسک، تحلیلگر حسابرسی و آمار اشاره کرد. میانگین درآمد مشاغل مربوط به این رشته بالا است.

9. بهترین رشته های تحصیلی در دنیا؛ پزشکی

همه ما می‌دانیم رشته پزشکی یکی از محبوب‌ترین و بهترین رشته های تحصیلی در دنیا شناخته می‌شود. نیاز روزافزون جوامع امروزی به شاخه‌های مختلف رشته پزشکی، این رشته را به یکی از پرتقاضاترین رشته‌های تحصیلی در جهان تبدیل کرده است. رشته پزشکی علاوه بر درآمد بالا، از اعتبار اجتماعی بالایی نیز برخوردار است. تخصص‌های مختلف رشته پزشکی مانند دندانپزشکی، روان‌پزشکی، متخصص کودکان، چشم‌پزشکی و… از جمله رشته‌های محبوب در کشورهای توسعه‌یافته هستند.

نرخ بیکاری در رشته پزشکی بسیار پایین است. یکی از نکاتی که علاقه‌مندان به رشته پزشکی باید در نظر بگیرند، مدت زمان تحصیل در این رشته است. به طور معمول تحصیل در رشته پزشکی 5 الی 6 سال به طول می‌انجامد. فارغ‌التحصیلان این رشته در هر نقطه دنیا هیچ دغدغه‌ای برای یافتن شغل نخواهند داشت.

بهترین رشته های تحصیلی در دنیا؛ پزشکی

10. روابط بین‌الملل

روابط بین‌الملل یکی از بهترین رشته‌های جهان و پرطرف‌دار است. این رشته ترکیبی از انواع تخصص‌های مختلف است. فارغ‌التحصیلان رشته روابط بین‌الملل با انواع علوم از جمله علوم سیاسی، علوم اقتصادی و دیپلماسی آشنا می‌شوند. رشته روابط بین‌الملل یکی از بهترین رشته های تحصیلی در دنیا محسوب می‌شود. دانشجویان با ادامه تحصیل در این رشته می‌توانند در مشاغلی مانند افسر تحقیقات دولتی، مشاور عمومی، دیپلمات یا کارشناس روابط‌عمومی و… استخدام شوند.

میانگین درآمد بهترین رشته‌های تحصیلی در دنیا

رشته‌های پولساز دنیا افراد زیادی را به خود جلب می‌کنند. میزان درآمد بهترین رشته های تحصیلی در دنیا به کشور محل زندگی، شرایط اقتصادی و… بستگی دارد. به‌طورکلی بهترین رشته‌های تحصیلی از نظر درآمد به شرح زیر است:

  • پزشکی
  • مهندسی معدن
  • مهندسی معماری
  • هوافضا
  • مهندسی برق
  • مهندسی نفت
  • اقتصاد سیاسی
  • داروسازی
  • مدیریت
  • تحقیق در عملیات
میانگین درآمد بهترین رشته‌های تحصیلی در دنیا

جمع‌بندی

بهترین رشته های تحصیلی در دنیا باتوجه‌به فاکتورهای مختلفی از جمله میزان درآمد، بازار کار، جایگاه اجتماعی، تقاضا و محبوبیت مشخص می‌شوند. معمولاً این رشته‌ها از درآمد بالایی برخوردار هستند. تحصیل در بهترین رشته‌های تحصیلی جهان این فرصت را برای افراد به وجود می‌آورد تا بدون دغدغه برای پیداکردن شغل و درآمد مناسب به ادامه تحصیلات خود بپردازند.

تحصیل در بهترین رشته های تحصیلی نیازمند تلاش و کوشش بسیاری است. تحصیل این رشته‌ها به شما کمک می‌کند موقعیت عالی شغلی و اجتماعی بسیار خوبی برای خود فراهم کنید. آشنایی با رشته های تحصیلی پولساز کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را داشته باشید. برای راهنمایی و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید از طریق درخواست مشاوره تخصصی با مشاوران ما در تماس باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *