همه چیز درباره اعتبار مدرک تافل

باتوجه‌به این که در سال‌های اخیر مهاجرت به کشورهای خارجی به‌خصوص در بین دانش‌آموزان و دانشجویان رونق پیدا کرده، آزمون‌های مختلفی برای بررسی سطح زبان انگلیسی داوطلبان در نظر گرفته شده است. مدرک تافل به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مدارک لازم برای مهاجرت شناخته می‌شود. کسانی که قصد دارند به کشورهای خارجی انگلیسی‌زبان مهاجرت تحصیلی، شغلی و اقامت داشته باشند، ملزم به ارائه مدرک زبان معتبر به مؤسسه آموزشی یا ارگان مربوطه در خارج از کشور ارائه دهند.

اعتبار مدرک تافل در بسیاری از کشورهای دنیا به‌عنوان یکی از معتبرترین مدارک مهارت زبان انگلیسی شناخته شده است. آزمون تافل به‌عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین آزمون‌های بین‌المللی زبان در سراسر جهان برگزار می‌شود. در این مقاله از سری مقالات همراهان فردا به بررسی مدت اعتبار آزمون TOEFL خواهیم پرداخت.

تافل چیست؟

پیش از بررسی اعتبار مدرک تافل، توضیحی درمورد این آزمون بین‌المللی ارائه می‌دهیم. آزمون TOEFL که مخفف عبارت Test of English as a Foreign Language است، یکی از آزمون‌های معتبر بین‌المللی است که تقریباً در تمامی کشورهای دنیا به رسمیت شناخته می‌شود. این آزمون تحت نظارت مؤسسه ETS برگزار می‌شود. متقاضیان در صورت کسب نمره قابل‌قبول در این آزمون می‌توانند از آن در جهت اهداف خود نظیر مهاجرت شغلی یا تحصیلی استفاده کنند. نمره آزمون تافل تقریباً در بیش از 11000 دانشگاه در جهان اعتبار دارد و همین ویژگی TOEFL را به یکی از معتبرترین آزمون‌ها تبدیل کرده است.

آزمون تافل در ایران در مراکز مورد تایید وزارت علوم به‌صورت اینترنتی برگزار می‌شود. این آزمون مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی و توانایی استفاده از این مهارت‌ها در محیط آکادمیک را بررسی می‌کند. زمان آزمون تافل 4 ساعت است و سؤالات آن شامل بخش‌های مختلف خواندن، شنیداری، نوشتاری و گفتاری است. دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در دانشگاه‌های معتبر در سراسر جهان می‌توانند با ارائه مدرک تافل شانس بیشتری برای پذیرش داشته باشند. اعتبار مدرک تافل به‌عنوان یک شاخص معتبر برای سطح زبان انگلیسی افراد در نظر گرفته می‌شود.

تافل چیست؟

اعتبار مدرک تافل در کشورهای مختلف

آزمون کاربردی تافل یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی در سراسر جهان است که تقریباً در تمام کشورهای دنیا برگزار می‌شود. این آزمون در بیش از 150 کشور جهان و 11 هزار دانشگاه معتبر است. اعتبار مدرک تافل در تمام دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی ایالات متحده آمریکا، تعداد زیادی از دانشگاه‌های انگلستان، اکثر کشورهای اروپایی مانند آلمان و فرانسه و دانشگاه‌های نیوزیلند، استرالیا و ایرلند شناخته شده‌تر است. حداقل نمرات پذیرفته شده آزمون تخصصی تافل به دانشگاه و رشته موردنظر داوطلبان بستگی دارد.

برای اطلاع از نام سایر دانشگاه‌ها و کشورهایی که اعتبار مدرک تافل را می‌پذیرند می‌توانید به سایت دانشگاه موردنظر خود مراجعه کرده و یا نام دانشگاه را در وب‌سایت ets.org در بخش destination search جستجو کنید. از این طریق می‌توانید از مدت زمان اعتبار آزمون TOEFL در دانشگاه و موسسات موردنظر اطمینان حاصل کنید.

مدت‌ زمان اعتبار مدرک تافل

مدت اعتبار مدرک تافل مانند مدرک آیلتس 2 سال است و افراد در طول این مدت پس از گرفتن نمره قبولی در آزمون TOEFL زمان دارند تا برای مهاجرت کاری و تحصیلی اقدام نمایند. داوطلبان در طول این دوره دوساله می‌توانند نمره آزمون تافل خود را با موسسات موردنظر به اشتراک بگذارند. گزارش نمرات آزمون کاربردی تافل در وب‌سایت رسمی ETS در دسترس خواهد بود. این گزارش شامل نمرات کسب شده برای هر بخش آزمون و نمره کل آزمون است. پس از گذشت این زمان مدرک نامعتبر بوده و داوطلب باید مجدداً در این آزمون شرکت کند.

درواقع، از آنجایی که مهارت‌های زبان ممکن است در طول زمان کاهش یا افزایش یابند، لازم است داوطلب درصورتی که قصد دریافت موقعیت‌های تحصیلی یا کاری را دارد، هر دو سال یکبار در این آزمون شرکت کند. پس از گذشت دو سال از زمان دریافت نمرات آزمون معتبر تافل، متقاضیان می‌توانند دوباره در این آزمون شرکت کنند و سطح جدید مهارت‌های زبان انگلیسی خود را مورد ارزیابی قرار دهند.

نتایج آزمون تافل پس از دو سال از حساب کاربری متقاضی در وب‌سایت ETS حذف می‌شوند و دیگر قابل دسترسی نخواهند بود؛ بنابراین از آنجایی که حتی در صورت منقضی شدن مدرک تافل، نمرات آن می‌توانند سابقه خوبی در رزومه افراد محسوب شوند، بهتر است پیش از پایان اعتبار مدرک تافل یک نسخه چاپی از آن تهیه و نگهداری کنند. در هر صورت، نمرات آزمون آیلتس پس از دو سال برای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی قابل پذیرش نخواهند بود.

دلیل محدود بودن مدت اعتبار مدرک تافل

اگرچه ممکن است محدودیت دوساله اعتبار مدرک تافل برای برخی از افراد دردسرساز باشد؛ اما مؤسسه ETS این قانون را به‌منظور اطمینان از دانش و مهارت زبانی دارندگان مدرک تافل در نظر گرفته است؛ برای مثال فردی که 10 سال قبل در آزمون معتبر تافل شرکت کرده و نمرات بالایی گرفته است، در سال‌های اخیر تمرینی برای تقویت مهارت‌های زبانی و به روز نگه داشتن اطلاعات و دانش خود نکرده است. بدین ترتیب این فرد توانایی استفاده از مهارت‌های زبانی خود را در برقراری ارتباط از دست داده است.

اگر قانون منقضی شدن اعتبار مدرک تافل وجود نداشت، این فرد می‌توانست با همان مدرک 10 سال قبل برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی درخواست ارسال کند. دانشگاه‌های مزبور هم با این فرص که فرد متقاضی دارای مهارت‌های زبان انگلیسی در سطح بالایی هستند او را پذیرش می‌کردند. محدودیت اعتبار مدرک تافل برای جلوگیری از ایجاد چنین موقعیت‌هایی اعمال شده است.

دلیل محدود بودن مدت اعتبار مدرک تافل

برنامه‌ریزی شرکت در آزمون تافل

باتوجه‌به محدودیت اعتبار مدرک تافل، شما باید زمانی در آزمون کاربردی تافل شرکت کنید که مطمئن باشید نمرات شما تا زمان ارسال درخواست برای تحصیل در دانشگاه‌های مختلف یا موقعیت کاری معتبر می‌مانند. بدین منظور، باید یک برنامه‌ریزی صحیح برای زمان شرکت در آزمون تخصصی تافل و ارائه مدرک به دانشگاه یا محل کار خود در خارج از کشور داشته باشید. از جمله نکات مهم در برنامه‌ریزی شرکت در آزمون تافل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. بررسی قوانین اعتبار مدرک تافل

اگر قصد دارید حداقل یک سال قبل از آغاز فرایند اپلای تحصیلی یا کاری در آزمون معتبر تافل شرکت کنید، لازم است که از قوانین و محدودیت‌های مربوط به اعتبار مدرک تافل در این مؤسسات مطلع شوید. در اکثر دانشگاه‌ها، نمرات آزمون تخصصی تافل در زمان درخواست باید معتبر باشند. بااین‌حال، برخی از مؤسسات لازم است نمرات تافل حداقل تا زمان برگزاری کلاس‌ها و شروع برنامه آموزشی اعتبار داشته باشد.

توجه داشته باشید که ممکن است بین زمان اپلای و شروع کلاس‌ها بیش از یک سال به طول بینجامد؛ بنابراین لازم است در برنامه‌ریزی خود برای شرکت در آزمون تخصصی تافل این نکته را مدنظر داشته باشید. اکثر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی شرایط درخواست و اخذ پذیرش، شرایط ثبت‌نام و اطلاعات مربوط به مدارک زبان موردنیاز را در وب‌سایت خود ارائه می‌دهند. درصورتی‌که این اطلاعات را در وب‌سایت دانشگاه پیدا نکردید، می‌توانید شرایط را از طریق تماس تلفنی یا ایمیل بپرسید.

2. تعیین محدوده زمانی شرکت در آزمون تخصصی تافل

زمانی که بدانید دانشگاه‌های موردنظر شما اعتبار مدرک تافل را تا چه زمانی در نظر گرفته‌اند، می‌توانید محدوده‌ای را که در آن تاریخ باید آزمون تافل بدهید را تعیین کنید. تعیین تاریخ آزمون تخصصی تافل باتوجه‌به محدوده زمانی که دانشگاه برای اعتبار مدرک تافل در نظر گرفته است به شما کمک می‌کند بهترین تصمیم را برای شرکت در این آزمون اتخاذ کنید.

3. زمانی را برای شرکت مجدد در آزمون تافل درنظر بگیرید

ازآنجایی‌که اعتبار مدرک تافل برای پذیرش دانشگاه از اعتبار بالایی برخوردار است، ممکن است بخواهید بنا به دلایلی از جمله آمادگی بیشتر و گرفتن نمرات بالاتر، بیش از یک‌بار در آزمون تخصصی تافل شرکت کنید؛ اگر فکر می‌کنید که ممکن است در اولین باری که در آزمون تخصصی تافل شرکت می‌کنید نتوانید امتیاز موردنظر را کسب کنید، بهتر است یکبار قبل از ثبت درخواست اخذ پذیرش در این آزمون شرکت کنید.

درصورتی‌که می‌خواهید در زمانی نزدیک به تاریخ پذیرش دانشگاه برای اولین‌بار در آزمون تخصصی تافل شرکت کنید، این احتمال را در نظر بگیرید که ممکن است در آزمون نمرات کافی را کسب نکنید. در این صورت مهلت کافی برای شرکت مجدد در آزمون هم نداشته باشید. این نکته را در نظر بگیرید که پس از شرکت در آزمون تافل تا یک دوره 12 روزه نمی‌توانید در این آزمون شرکت کنید.

بهترین زمان برای شرکت در آزمون تافل

بهترین زمان برای شرکت در آزمون تافل

باتوجه‌به معیارهای مدت‌زمان اعتبار مدرک تافل، برنامه‌ریزی دقیق برای تاریخ‌های آزمون مهم است. نمرات معتبر تافل به‌عنوان بخشی از درخواست‌های پذیرش در دانشگاه‌ها و مؤسسات در نظر گرفته می‌شود. برای یک دانشجو، این موضوع قبل از شرکت در آزمون کاربردی تافل به یک نکته مهم تبدیل می‌شود؛ زیرا ممکن است فاصله زمانی قابل‌توجهی بین تاریخ درخواست به دانشگاه و تاریخ شروع تدریس رشته تحصیلی موردنظر وجود داشته باشد.

درصورتی‌که روند درخواست و اخذ پذیرش زیاد طول بکشد، شاید مجبور شوید دوباره در آزمون تافل شرکت کنید؛ بنابراین، بررسی معیارهای اعتبار مدرک تافل تمام مؤسساتی که قصد درخواست ثبت‌نام آن‌ها را دارید، از اهمیت بالایی برخوردار است. سعی کنید پس از تحقیق دقیق و جمع‌آوری اطلاعات و الزامان مربوطه تاریخ آزمون تخصصی تافل را انتخاب کرد.

جمع‌بندی

در سال‌های اخیر افراد زیادی قصد مهاجرت تحصیلی و کاری به کشورهای خارجی را دارند. از جمله مهم‌ترین مدارک در روند مهاجرت، مدرک زبان معتبر است. دانشجویان بین‌المللی برای ورود به دانشگاه‌های خارجی نیاز دارند که با ارائه مدرک تافل سطح دانش زبان انگلیسی خود را اثبات کنند. آزمون تافل از جمله مهم‌ترین مدارک زبانی است که در تمام کشورهای دنیا از اعتبار بالایی برخوردار است.

اعتبار مدرک تافل در بسیاری از دانشگاه‌ها و مؤسسات کشورهای خارجی شناخته شده است و سالانه حدود یک میلیون نفر در این آزمون شرکت می‌کنند. فراموش نکنید مدت اعتبار آزمون TOEFL مانند آیلتس و ازمون تولیمو 2 سال است. در صورت هر گونه سؤال یا ابهام با مشاوران ما از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره  درتماس باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *