میزان اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی

دانشگاه علمی کاربردی یکی از انواع دانشگاه‌ها در کشور است که سالانه دانشجویان زیادی را پذیرش می‌کند. پذیرش دانشجویان بدون نیاز به شرکت در آزمون سراسری و شرایط مساعدی که برای افراد شاغل ایجاد کرده است، از جمله دلایل جذب دانش‌آموزان و کارمندان زیای به این دانشگاه شده است. اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورد تأیید است و تحت‌نظر این وزارتخانه فعالیت می‌کند.

دانشگاه علمی کاربردی از دهه هفتاد فعالیت خود را آغاز کرده و پذیرای هزاران دانشجو بوده است. تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی است که به دلیل مشغله کاری امکان تحصیل تمام‌وقت در دانشگاه‌های سراسری و… را ندارند. در این مقاله از سری مقالات همراهان فردا اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی در زمینه‌های مختلف و میزان ارزش مدرک تحصیلی دانشگاه علمی و کاربردی را بررسی خواهیم کرد.

دانشگاه علمی کاربردی

دانشگاه علمی کاربردی

پیش از اینکه به بررسی اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی بپردازیم، توضیح مختصری دررابطه‌با این دانشگاه ارائه دهیم. دانشگاه علمی کاربردی یکی از انواع دانشگاه‌های نیمه‌دولتی کشور است که تحت نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می‌کند. این دانشگاه هرساله تعداد زیادی از دانشجویان را در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد پذیرش می‌کند. در حال حاضر حدود 950 واحد دانشگاهی علمی کاربردی در کشور وجود دارد. در حال حاضر حدود 473000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه علمی کاربردی از جمله دانشگاه‌های شهریه‌پرداز محسوب می‌شود و دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه‌های علمی کاربردی ملزم به پرداخت شهریه هستند. میزان شهریه در هر سال تحصیلی برابر مصوبه هیئت‌امنای دانشگاه جامع علمی کاربردی تعیین می‌شود. این دانشگاه برخلاف دانشگاه‌های دیگر، علاوه بر آموزش تئوری دروس، به آموزش علمی نیز می‌پردازند. از این رو، دانشجویان می‌توانند بعد از گذراندن تمامی واحدهای درسی، مهارت‌های خود را در حوزه صنعت و اشتغال به‌کار بگیرند. تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی برای افراد شاغلی که قصد ارتقا شغلی دارند گزینه مناسبی است؛ زیرا زمان‌بندی کلاس‌ها در این دانشگاه منعطف است.

محور اصلی در این سیستم آموزشی، آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای است. دانشگاه‌های علمی کاربردی در گروه‌های صنعت، کشاورزی، فرهنگ و هنر و مدیریت و خدمات اجتماعی فعالیت می‌کنند. مدرک دانشگاه‌های علمی کاربردی مورد تأیید وزارت علوم است و قابلیت ترجمه مدرک تحصیلی و استعلام آن را دارد. میزان ارزش مدرک دانشگاه علمی و کابردی از طریق وزارت علوم تایید شده و برابر با مدرک دیگر دانشگاه‌ها است. دانشگاه علمی کاربردی رشته‌های متنوعی را متناسب با گروه‌های آموزشی در شهرها و استان‌های مختلف ارائه می‌دهد.

داوطلبان تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی دیگر دغدغه مسافت را ندارند و به راحتی در نزدیک‌ترین واحد به محل زندگی خود به تحصیل می‌پردازند. هزینه تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی پایین‌تر از دانشگاه آزاد اسلامی و غیر انتفاعی است.

اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی

همان‌طور که گفتیم، دانشگاه علمی کاربردی از جمله دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم است و به همین دلیل از اعتبار قابل‌قبولی برخوردار است. یکی از دلایلی که ممکن است میزان ارزش مدرک دانشگاه علمی و کاربردی را در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها تقلیل دهد، نحوه پذیرش دانشجو در این دانشگاه است. همان‌طور که می‌دانید، دانشگاه‌هایی که دانشجویان را بدون کنکور پذیرش می‌کنند، از لحاظ رتبه‌بندی در رتبه پایین‌تری از سایر دانشگاه‌ها قرار می‌گیرند. دلیل این امر آن است که اعتبار هر دانشگاهی به سطح علمی و میزان اطلاعات دانشجویان و هیئت‌علمی سنجیده می‌شود.

به همین دلیل، ممکن است داوطلبانی که می‌توانند از طریق کنکور سراسری در دانشگاهی پذیرفته شوند، سطح بالاتری نسبت به داوطلبانی که بدون کنکور وارد دانشگاه می‌شوند، داشته باشند. البته لازم به ذکر است هیچگاه به‌صورت قطعی نمی‌توان گفت دانشگاهی از دانشگاه دیگر بهتر است؛ زیرا عوامل مختلفی برای تعیین رتبه دانشگاه‌های مختلف در نظر گرفته می‌شود. از جمله عوامل تعیین‌کننده در رتبه و اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی می‌توان به تعداد اعضای هیئت‌علمی، تعداد مقالات، سطح علمی دانشگاه و… اشاره کرد. در رتبه‌بندی اعتبار اخیر مدرک علمی انواع دانشگاه‌های کشور، دانشگاه علمی کاربردی در رتبه آخر و تقریباً هم‌تراز با دانشگاه پیام‌نور قرار دارد.

اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی در بازار کار

اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی در بازار کار

در سال‌های اخیر شایعاتی مبنی بر اینکه مدرک دانشگاه علمی کاربردی به دلیل پذیرش بدون کنکور فاقد ارزش و اعتبار استخدامی است، شنیده می‌شد؛ اما این موضوع صحت ندارد؛ چراکه مدرک تحصیلی این دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم است و ارزش استخدامی برابری با دیگر دانشگاه‌ها دارد. مدرک دانشگاه علمی کاربردی همانند تمام دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم، دارای ارزش استخدامی هستند.

دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی هیچ‌گونه منعی برای شرکت در آزمون‌های استخدامی نخواهند داشت. میزان ارزش مدرک دانشگاه علمی و کاربردی در تمام ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی بالا است و تمامی فارغ‌التحصیلان این دانشگاه می‌توانند بدون هیچ‌گونه محدودیتی در آزمون‌های استخدامی شرکت کنند. بااین‌حال، ممکن است برخی از ارگان‌ها و ادارات، فارغ‌التحصیلان بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی را برای شرکت در آزمون استخدامی نپذیرند.

اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی برای استخدام

معمولاً دانشجویانی که علاقه‌مند به ثبت‌نام بدون کنکور در دانشگاه هستند، در دانشگاه‌های علمی کاربردی به تحصیل می‌پردازند. علاوه بر این، افراد شاغلی که زمان کافی برای شرکت در کلاس‌های درسی را ندارند و به اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی برای ارتقا شغلی نیاز دارند، این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. دانشگاه علمی کاربردی در حال حاضر مانند تمام دانشگاه‌ها به‌صورت ترمی دانشجو می‌پذیرد. ممکن است دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی نگران آینده شغلی خود باشند.

میزان ارزش مدرک دانشگاه علمی و کاربردی برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و در دانشگاه‌های مختلف از اعتبار خوبی برخوردار است. ‌تنها نکته‌ای که می‌تواند دراین‌رابطه پیش بیاید، این است که چون دروس ارائه شده در این دانشگاه دارای سرفصل‌های متفاوتی از سایر دانشگاه‌ها باشد، ممکن است چند واحد پیش‌نیاز برای دانشجویان در نظر گرفته شود. دانشجویان برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های دیگر هیچ‌گونه محدودیتی نخواهند داشت.

اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی برای مهاجرت

اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی برای مهاجرت

امروزه هدف بسیاری از دانشجویان برای تحصیل، مهاجرت تحصیلی یا شغلی به خارج از کشور است. همان‌طور که می‌دانید، از جمله موارد مهم در اخذ پذیرش از دانشگاه‌های خارجی، مدارک تحصیلی داوطلبان است. مدرک دانشگاه علمی کاربردی در خارج از کشور به رسمیت شناخته می‌شود و دارای اعتبار خوبی است. دانشگاه علمی کاربردی از مراکز آموزش عالی مهارت و فناوری محسوب می‌شود. اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی دارای ارزش ترجمه است و یکی از مدارک آموزش عالی مهارت و فناوری محسوب می‌شود.

دانشجویان می‌توانند به‌راحتی از کشورهایی مانند استرالیا و آلمان که سیستم آموزشی مهارت‌محور دارند، پذیرش بگیرند. آن دسته از دانشجویانی که در کنکور سراسری شرکت نکرده‌اند و به تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی می‌پردازند، می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی نسبت به اخذ پذیرش از دانشگاه موردنظر خود در خارج از کشور اقدام کنند.

جمع‌بندی

دانشگاه علمی کاربردی یکی از انواع دانشگاه‌ها در کشور است که هرساله دانشجویان زیادی را بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش می‌کند. دانشگاه علمی کاربردی در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجویان را می‌پذیرد. تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی به دلیل اعتبار مدرک مناسب برای دانشجویانی که نمی‌خواهند در کنکور شرکت کنند و افراد شاغل گزینه بسیار خوبی است.

اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی دارای تأیید از سوی وزارت علوم است و فارغ‌التحصیلان این دانشگاه منعی برای ادامه تحصیل در داخل و خارج از کشور و استخدام نخواهند داشت. لازم به ذکر است حدود 70 تا 75 درصد جامعه فارغ‌التحصیلان دانشگاه علمی کاربردی مشغول به کار هستند. این نشان‌دهنده این است که میزان ارزش مدرک تحصیلی دانشگاه علمی و کاربردی بالا است و متقاضیان می توانند این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کنند. در صورت داشتن سوال و کسب اطلاعات بیشتر درباره دانشگاه علمی کاربردی می توانید با ارسال فرم درخواست مشاوره تخصصی با کارشناسان و مشاوران ما در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *