همه چیز درمورد اعتبار مدرک آیلتس

در سال‌های اخیر افراد زیادی باهدف مهاجرت به کشورهای خارجی در آزمون‌های زبان انگلیسی شرکت می‌کنند. آزمون آیلتس یکی از آزمون‌های بین‌المللی استاندارد برای ارزیابی سطح مهارت زبان انگلیسی است که در اکثر کشورهای دنیا از مقبولیت و اعتبار بالایی برخوردار است. مدرک آیلتس از جمله معتبرترین مدارک آموزش زبان در سراسر دنیا است که برای مقاصد مختلفی مانند مهاجرت تحصیلی یا شغلی کاربرد دارد.

اعتبار مدرک آیلتس برای متقاضیان این آزمون از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از افراد با اهداف مختلف قصد شرکت در این آزمون را دارند و ترجیح می‌دهند از مدت‌زمان اعتبار مدرک IELTS اطلاع داشته باشند. اگر شما هم قصد شرکت در انواع مدرک آیلتس را دارید در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی اعتبار مدرک آیلتس بپردازیم.

آیلتس چیست؟

آیلتس چیست؟

پیش از اینکه به بررسی اعتبار مدرک آیلتس بپردازیم، بهتر است توضیحی درمورد آزمون آیلتس به شما ارائه دهیم. آزمون IELTS مخفف عبارت International English Language Testing System و به معنای سیستم ارزیابی زبان انگلیسی است. این آزمون توسط مؤسسه معتبر British Council، دانشگاه کمبریج و مؤسسه آموزشی IDP استرالیا مدیریت می‌شود. آزمون آیلتس برای سنجش مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی افراد غیرانگلیسی‌زبان طراحی شده است. این روزها برخورداری از مدرک آیلتس با نمره قابل‌قبول از جمله شرایط لازم برای ورود به مؤسسات آموزش عالی و شرکت‌هایی است که از زبان انگلیسی به‌عنوان ابزار ارتباط استفاده می‌کنند.

امروزه اعتبارمدرک آیلتس در بیش از 140 کشور دنیا به رسمیت شناخته شده است. این آزمون شامل 4 بخش شنیداری، نوشتاری، خواندن و گفتاری است. آزمون IELTS به صورت آیلتس کتبی و آیلتس کامپیوتری سه بخش اول این آزمون در یک روز برگزار می‌شود و بخش گفتاری بسته به زمانی که رزرو شده در همان روز یا روز دیگری برگزار می‌شود. آزمون تخصصی آیلتس حدود 3 ساعت به طول می‌انجامد. نمرات آزمون بسته به عملکرد متقاضی در هر بخش از 0 تا 9 مشخص می‌شود.

آزمون آیلتس در ایران به طور گسترده تحت نظر سازمان سنجش و آموزش کشور در مراکز دارای مجوز رسمی برگزار می‌شود. مراکز برگزاری آزمون تخصصی آیلتس در چند شهر و توسط برخی از موسسات برگزار می‌شود. این آزمون در هر سال 24 بار در تهران و 6 بار در شهرستان‌ها برگزار می‌شود. اعتبار آزمون آیلتس می‌تواند در پذیرش و موفقیت در مصاحبه دکتری نیز موثر باشد.

انواع مدرک آیلتس

اکنون که تا حدودی با آزمون تخصصی آیلتس آشنا شدید، به بررسی انواع مدرک آیلتس می‌پردازیم. همان‌طور که گفتیم، مدرک IELTS از جمله مهم‌ترین مدارک برای مهاجرت شغلی و تحصیلی است.  اعتبار مدرک آیلتس و نمرات خوب در این آزمون می‌تواند شانس افراد برای پذیرش در موقعیت‌های شغلی و تحصیلی را افزایش دهد. آزمون آیلتس در سه قالب آکادمیک، جنرال و لایف اسکیلز ارائه می‌شود. در ادامه به بررسی انواع مدرک آیلتس می‌پردازیم:

انواع مدرک آیلتس

1. آیلتس آکادمیک (Academic IELTS)

آزمون برای اشخاصی در نظر گرفته شده است که تصمیم به ادامه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در کشورها و دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان دارند. این آزمون به‌منظور سنجش مهارت‌های زبان انگلیسی افراد در یک محیط دانشگاهی  طراحی شده است. داوطلبان باید پیش از انتخاب نوع آزمون، از اعتبارمدرک آیلتس در دانشگاه موردنظر خود اطمینان حاصل کنند. آزمون آیلتس آکادمیک چهار سطح اصلی مهارت انگلیسی گفتاری، شنیداری، نوشتاری و خواندن را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. در واقع این آزمون قبولی یا مردودی ندارد و هر دانشگاه با شرایط و نتایج متفاوتی دانشجویان را پذیرش می‌کند.

2. آیلتس جنرال (IELTS General Training)

آیلتس جنرال یکی از انواع آزمون IELTS است که اطلاعات عمومی زبان انگلیسی داوطلبان در زمینه علمی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این آزمون دانش زبانی افراد را در سطح روزمره و در موقعیت‌های کاری و اجتماعی می‌سنجد. علاوه بر این، این نوع آزمون برای افرادی که مایل به مهاجرت و اقامت در کشورهای انگلیسی‌زبان مانند استرالیا، کانادا، نیوزلند، انگلستان و… هستند گزینه مناسبی است. اعتبار مدرک آیلتس جنرال برای اخذ پذیرش تحصیلی و شغلی مورد قبول نیست. این آزمون در قسمت‌های خواندن و نوشتاری با آزمون آیلتس آکادمیک تفاوت دارد.

3. آیلتس لایف اسکیلز (Life Skills IELTS)

آزمون آیلتس لایف اسکیلز یکی از انواع مدرک آیلتس است که برای اشخاصی کاربرد دارد که به دنبال مهاجرت به انگلستان و اخذ اقامت این کشور هستند. در سال‌های اخیر اعتبار مدرک آیلتس لایف اسکیلز به‌صورت رسمی معرفی شده است. این نوع آزمون بسیار آسان‌تر از آیلتس آکادمیک و جنرال است و تنها مهارت‌های مکالمه و شنیداری افراد را مورد سنجش قرار می‌دهد. آزمون لایف اسکیلز دارای سیستم نمره‌دهی متفاوت از انواع مدرک آیلتس است و فقط قبولی یا ردشدن متقاضی اعلام می‌شود. سه نوع آزمون آیلتس لایف اسکیلز بر اساس سطوح زبان A1، A2 و B1 وجود دارد.

مدت‌ زمان اعتبار مدرک آیلتس

آزمون تحصصی آیلتس از جمله مهم‌ترین و معتبرترین آزمون‌های استاندارد زبان است که در اغلب کشورهای دنیا پذیرفته شده است. اعتبار مدرک آیلتس مانند آزمون تافل برای تحصیل، کار و مهاجرت به مدت 2 سال است. مدرک آیلتس از زمان اعلام نمره به مدت 2 سال اعتبار دارد و پس از این مدت فاقد اعتبار خواهد بود. این آزمون پس از 2 سال فاقد اعتبار قانونی است و امکان تمدید آن وجود ندارد. در صورتی که قصد استفاده از مدرک IELTS را داشته باشید، باید مجدداً در این آزمون شرکت کنید.

پس از پایان مدت اعتبارمدرک آیلتس، این مدرک قابل ارائه به مراکز رسمی مانند موسسات و دانشگاه‌ها نخواهد بود و می‌توان از آن تنها در موقعیت‌های غیر رسمی برای نشان دادن تسلط خود بر زبان انگلیسی استفاده کرد. اعتبارمدرک آیلتس در اغلب کشورهایی که این مدرک را معتبر می‌دانند تنها 2 سال است؛ اما در برخی از کشورها ممکن است تا 3 سال نیز معتبر باشد. در ادامه به بررسی اعتبار مدرک آیلتس در برخی از کشورها می‌پردازیم:

مدت‌ زمان اعتبار مدرک آیلتس

1. انگلستان

کشور انگلستان از جمله کشورهایی است که تمامی انواع مدرک آیلتس را معتبر می‌داند. حداقل نمره مورد قبول برای تحصیل، کار و زندگی در این کشور 6.5 است. ممکن است برخی از موقعیت‌های شغلی یا تحصیلی نمره بالاتری از شما انتظار داشته باشند. اعتبار مدرک آیلتس در انگلستان تا 2 سال پس از اخذ نتیجه آزمون است.

2. کانادا

 اداره مهاجرت و تابعیت کانادا که با عنوان CIC نیز شناخته می‌شود، نتیجه آزمون تخصصی آیلتس را برای مهاجرت و تحصیل در این کشور معتبر اعلام کرده است. به‌عبارت‌دیگر برای مهاجرت به کشور کانادا با اهداف مختلف، برگزاری آزمون آیلتس کامپیوتری باشد یا کتبی، به مدرک آیلتس نیاز است. حداقل نمره آزمون تخصصی آیلتس برای مهاجرت به کانادا 6 است.

با این حال داوطلبان ممکن است با توجه به موقعیت شغلی یا تحصیلی به نمره بالاتری نیاز داشته باشند. اعتبار مدرک آیلتس در کشور کانادا نیز 2 سال است. متقاضی پس از دریافت نتایج آزمون IELTS تنها 2 سال فرصت خواهد داشت تا مدرک خود را برای موسسات، شرکت‌ها و دانشگاه‌های موردنظر خود ارسال کند.

3. اعتبار مدرک آیلتس؛ آمریکا

حدود 3500 موسسه در ایالات متحده آمریکا مدرک آیلتس را معتبر می‌دانند. نمرات لازم برای کار، تحصیل و یا مهاجرت در آمریکا 6 الی 7 است. با این حال ممکن است برخی موسسات و دانشگاه‌ها نمرات بالاتری را برای پذیرش افراد در نظر بگیرند. به طور کلی سطح 5.5 نشان دهنده سطح ضعیف زبان انگلیسی در آمریکا را نشان می‌دهد. اعتبار مدرک آیلتس در ایالات متحده آمریکا مانند بسیاری از کشورها 2 سال است.

4. استرالیا

کشور استرالیا از جمله کشورهایی است که آزمون IELTS را برای پذیرش مهاجران و دانشجویان در نظر می‌گیرند. درصورتی‌که قصد مهاجرت به استرالیا را داشته باشید، باید در آزمون IELTS شرکت کرده و نمره مورد قبول دانشگاه و یا مؤسسه موردنظر خود را به دست آورید. برخلاف بسیاری از کشورها، اعتبار مدرک آیلتس در استرالیا 3 سال پس از دریافت نتایج این آزمون است.

5. نیوزلیند

نیوزیلند از جمله کشورهایی است که اعتبار مدرک آیلتس را به‌صورت رسمی معتبر می‌داند. نمره مشخصی برای پذیرش مهاجرت شغلی یا تحصیلی به کشور نیوزیلند اعلام نشده است. بااین‌حال متقاضیان باید بااطلاع از نهاد و یا موسسه‌ای که قصد تحصیل یا اشتغال در آن را دارند از نمرات مورد قبول آیلتس اطمینان حاصل کنند. مدت اعتبار مدرک آزمون آیلتس در نیوزلند نیز مانند بسیاری از کشورها 2 سال است.

چرا اعتبار مدرک آیلتس 2 سال است؟

چرا اعتبار مدرک آیلتس 2 سال است؟

دلیل اعتبار مدرک آیلتس آکادمیک و جنرال به مدت 2 سال است؛ زیرا موسسات برگزار کننده این آزمون معتقد هستند که زبان انگلیسی زبانی فرار است و ممکن است پس از گذشت 2 سال مطالب آموخته شده به فراموشی سپرده شوند. اگرچه مدرک IELTS پس از گذشت این زمان نشانگر سطح زبان انگلیسی متقاضی است؛ اما بعد از این زمان هیچ موسسه رسمی و دانشگاهی این مدرک را نخواهند پذیرفت. زمانی که دو سال از اعلام نتیجه آزمون  IELTS می‌گذرد، دو حالت پیش می‌آید.

فرد بنابر شرایط خود ارتباط بیشتری با زبان انگلیسی خواهد داشت و مهارت‌های خود را در این زبان بهبود خواهد بخشید. این فرد در صورتی که بخواهد برای یک موقعیت شغلی یا تحصیلی اقدام کند نیز باید مجدداً در آزمون آیلتس شرکت کند. بدیهی است که این فرد می‌تواند نمرات بالاتری نسبت به دفعات قبل در آزمون تخصصی آیلتس کسب کند.

حالت دوم فردی است که با گذشت 2 سال از دریافت نتیجه آزمون IELTS هیچ ارتباطی با زبان انگلیسی نداشته است. این عدم ارتباط باعث می‌شود فرد به مرور زمان لغات و دانش زبان انگلیسی را فراموش کند. در حقیقت این محدودیت زمانی برای اعتبار مدرک آیلتس بدین دلیل است که چنین افرادی ملزم شوند در زمانی نزدیک به مهاجرت، تسلط خود به زبان انگلیسی را ارتقا داده و به اثبات برسانند.

جمع‌بندی

در سال‌های اخیر مهاجرت تحصیلی و شغلی به یکی از بزرگ‌ترین اهداف افراد در ایران تبدیل شده است. از جمله مهم‌ترین مدارک لازم برای مهاجرت، مدرک زبان است. آیلتس یکی از معتبرترین و مهم‌ترین آزمون‌های زبان است که منجر به ارائه مدرک آیلتس می‌شود. آزمون آیلتس یکی از آزمون‌های بین‌المللی است که هرساله به تعداد متقاضیان شرکت در این آزمون افزوده می‌شود.

اعتبار مدرک آیلتس برای تحصیل و کار در شرکت‌ها و مؤسسات آموزشی انگلیسی‌زبان دو سال است. این مدرک بعد از 2 سال فاقد اعتبار خواهد بود و داوطلبان باید مجدداً در آزمون تخصصی آیلتس شرکت کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه به انواع مدرک آیلتس و در صورت داشتن سوال و هر گونه ابهامی می توانید با مشاوران ما در موسسه همراهان فردا در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

مطالب مرتبط