نحوه استعلام کد صحت

آیا از نحوه استعلام کد صحت اطلاع دارید؟ مهاجرت تحصیلی یا شغلی می‌تواند یکی از مهم‌ترین اهداف دانشجویان باشد. از جمله اولین گام‌ها برای مهاجرت تحصیلی، ترجمه مدارک است. از جمله مدارکی که برای ادامه تحصیل، کار و اقامت در خارج از کشور باید ترجمه شود، مدرک تحصیلی است.

دانشجویانی که به تحصیل در دانشگاه‌های دولتی، پیام‌نور و غیرانتفاعی مشغول به تحصیل هستند، قبل از تحویل مدارک خود به دارالترجمه باید در سامانه جامع امور دانشجویان ثبت‌نام کرده و استعلام مدرک تحصیلی و کد صحت در سامانه سجاد را درخواست کنند. در این مقاله از سری مقالات همراهان فردا با ما همراه باشید تا هرآنچه لازم است درمورد دریافت کد صحت مدرک تحصیلی بدانید را در اختیار شما قرار دهیم.

کد صحت چیست؟

پیش از اینکه به بررسی موضوع استعلام کد صحت مدرک تحصیلی بپردازیم، بهتر است توضیحی از کد صحت به شما ارائه دهیم. اگر در حال اقدام برای مهاجرت تحصیلی، کاری یا اقامت در خارج از کشور هستید، باید بدانید که باید ترجمه مدرک تحصیلی خود مانند دانشنامه، ریزنمرات و… را برای اخذ پذیرش و دریافت ویزا به سفارت و سازمان‌های مربوطه در کشور موردنظر خود ارائه دهید. یکی از مراحل مهم در انجام این روند، آزادسازی مدرک تحصیلی و سپس دریافت تأیید مدارک از نهاد رسمی صادرکننده آن است.

درصورتی‌که فرد مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه‌های تحت‌نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دریافت کرده باشد، لازم است پیش از مراجعه به دارالترجمه‌های رسمی، ابتدا تأییدیه تحصیلی وزارت علوم یا کد صحت در سامانه سجاد را دریافت نماید. مدارک تحصیلی دانشگاه دولتی (روزانه)، دانشگاه پیام‌نور، دانشگاه علمی کاربردی و دانشگاه‌های غیرانتفاعی از جمله مدارکی هستند که برای ترجمه به استعلام کد صحت نیاز دارند.

نحوه استعلام کد صحت

استعلام کد صحت

برای ارائه مدرک تحصیلی به دانشگاهی که قصد اخذ پذیرش از آن را دارید، باید ترجمه رسمی آن‌ها را ارائه دهید. لازم به ذکر است دریافت تأییدیه مدرک تحصیلی دانشگاه‌های تحت نظارت وزارت علوم با دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های وزارت بهداشت تفاوت دارد. در ادامه به بررسی گام‌به‌گام استعلام کد صحت می‌پردازیم:

1. دریافت اصل مدرک تحصیلی

پیش از اینکه بتوانید مدرک تحصیلی خود را برای ترجمه رسمی به دارالترجمه ارائه دهید و قادر به استعلام کد صحت باشید، باید اصل مدرک خود را دریافت کنید. فرایند آزادسازی مدرک تحصیلی، زمان و هزینه آن باتوجه‌به نوع دانشگاه شما متفاوت خواهد بود. بهتر است باتوجه‌به زمان خود اقدامات لازم را انجام دهید؛ زیرا فرایند فارغ‌التحصیلی، تسویه‌حساب، آزادسازی مدرک و لغو تعهد رایگان برای دانشجویان دانشگاه‌های روزانه مستلزم صرف زمان و هزینه قابل‌توجهی است. دانشجویان دانشگاه‌های آزاد برای آزادسازی مدرک تحصیلی خود نیاز به فرایند پیچیده‌ای نخواهند داشت.

2. استعلام کد صحت؛ دریافت تأییدیه مدرک تحصیلی

تأیید مدارک تحصیلی برای ترجمه رسمی مدارک الزامی است. پیش از اقدام به ترجمه مدارک تحصیلی شما باید تأییدیه تحصیلی مدرک خود را دریافت کنید. این فرایند نیز به نوع دانشگاه محل تحصیل شما بستگی دارد. دانشجویان دانشگاه‌های دولتی، پیام‌نور، علمی کاربردی و غیرانتفاعی که تحت‌نظر وزارت علوم هستند، برای تأیید مدارک خود باید از سامانه سازمان امور دانشجویان کد صحت را دریافت کنند.

فرایند تأیید مدارک تحصیلی دانشگاه‌های تحت نظارت وزارت بهداشت و دانشگاه‌های آزاد باید از طریق سامانه‌های مربوطه جهت تأیید مدارک تحصیلی خود اقدام نمایند. در ادامه به بررسی نحوه دریافت کد صحت برای مدارک دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه‌های علمی کاربردی و دانشگاه غیرانتفاعی می‌پردازیم.

1.2 دانشگاه دولتی

فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های دولتی برای استعلام کد صحت مدرک تحصیلی خود باید ابتدا در سامانه سجاد ثبت‌نام نمایند و منتظر تأیید دانشگاه محل تحصیل خود بمانند. در این مرحله لازم است با واردکردن اطلاعات لازم در این وب‌سایت ثبت‌نام کنید. سپس به ترتیب به بخش خدمات، اداره کل امور دانشجویان داخل، تأیید مدارک تحصیلی دانشگاهی داخل کشور جهت ترجمه رسمی مراجعه کنید. در این مرحله پس از تأیید قوانین سایت و تکمیل اطلاعات لازم باید هزینه لازم را پرداخت کنید.

پس از انجام این مراحل، یک کد پیگیری برای شما ارسال می‌شود که می‌توانید از این طریق از فرایند استعلام کد صحت آگاه شوید. در صورت عدم وجود مشکل در اطلاعات وارد شده، دریافت کد صحت مدرک تحصیلی پس از یک الی دو روز کاری از طریق پیامک یا ایمیل برای شما انجام می‌شود. پس از دریافت کد صحت در سامانه سجاد می‌توانید مدارک خود را به همراه کد به دارالترجمه رسمی ارائه دهید.

اهمیت دریافت کد صحت

2.2 دانشگاه پیام نور

دانش‌آموختگان دانشگاه‌های پیام نور باتوجه‌به ساختار سازمانی این دانشگاه، باید پس از درخواست کد صحت در سامانه سجاد، منتظر تأیید دومرحله‌ای توسط واحد استانی و واحد مرکزی دانشگاه پیام نور شوند. پس از تأیید این دو بخش، درخواست تأیید مدارک این دانشجویان به سازمان امور دانشجویان رسیده و با تأیید این سازمان استعلام کد صحت خود را دریافت کنند.

 ازآنجایی‌که این مراحل در زمان نهایی تأیید سازمان مؤثر است، فرایند دریافت تأیید استعلام کد صحت برای دانشجویان دانشگاه‌های پیام‌نور ممکن است کمی بیشتر از دانشگاه‌های دولتی به طول بینجامد. دریافت کد صحت مدرک تحصیلی ممکن است 7 الی 10 روز کاری طول بکشد.

3.2 دانشگاه علمی کاربردی

در فرایند تأیید مدرک تحصیلی فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های علمی کاربردی نیز به تأیید واحد استانی و واحد مرکزی نیاز است. پس از بررسی و تأیید این دو بخش، نوبت به تأیید اداره مدرک سازمان امور دانشجویان می‌رسد. پس از انجام این روند، استعلام کد صحت مدرک در سامانه سجاد توسط دانشجو قابل دریافت است.

4.2 دانشگاه غیر انتفاعی

اخذ کد صحت مدرک تحصیلی برای دانشجویان دانشگاه‌های غیر انتفاعی پس از دریافت تأییدیه تحصیل باید توسط واحد منتخب استانی مورد بررسی قرار گیرد. پس از تأیید دانشگاه غیر انتفاعی دانشجویان می‌توانند پس از بررسی و تأیید اداره دانش‌آموختگان سازمان امور دانشجویان استعلام کد صحت مدرک خود را دریافت کنند.

دریافت کد صحت مدرک تحصیلی

3. دریافت کد صحت مدرک تحصیلی؛ ترجمه رسمی مدرک تحصیلی

پس از طی مراحل دریافت استعلام کد صحت مدرک تحصیلی با دردست‌داشتن اصل مدرک تحصیلی می‌توانید ترجمه رسمی مدارک خود را به یک دارالترجمه رسمی بسپارید. برخی از دارالترجمه‌ها برای احراز هویت به مدارک شناسایی شما نیز نیاز خواهند داشت. برای دریافت ترجمه رسمی مدرک تحصیلی تنها استعلام کد صحت کافی نیست و دانشجویان باید اصل مدرک تحصیلی خود را به دارالترجمه تحویل دهند.

استعلام کد صحت؛ هزینه دریافت کد صحت

هزینه تأیید مدارک تحصیلی دانشگاه‌های تحت نظارت وزارت علوم باتوجه‌به نوع مدرک و دانشگاه متفاوت است. طبق اطلاعیه جدید سازمان امور دانشجویان، تعرفه تأیید مدارک به شرح زیر است:

  • تأیید دانشنامه: 230000 ریال
  • تأیید ریزنمرات تحصیلی: 170000 ریال
  • تأیید گواهی رتبه ممتازی یا رتبه فارغ‌التحصیلی: 60000 ریال

جمع‌بندی

ترجمه مدارک تحصیلی از جمله مدارک لازم برای مهاجرت کاری، تحصیلی یا اقامت در کشورهای خارجی است. استعلام کد صحت مدرک تحصیلی یکی از مراحل مهم جهت ترجمه مدارک است. برای اینکه بتوانید مدرک تحصیلی خود را ترجمه کنید، باید پس از آزادسازی مدرک، تأییدیه تحصیلی دریافت نمایید. فرایند دریافت کد صحت مدرک تحصیلی، مدت‌زمان لازم و هزینه به نوع دانشگاه محل تحصیل شما بستگی دارد. ازآنجایی‌که ممکن است استعلام کد صحت در سامانه سجاد کمی زمان‌گیر باشد، بهتر است هرچه سریع‌تر برای انجام این روند اقدام کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوال و راهنمایی بیشتر در رابطه با استعلام کد صحت می توانید به نشانی https://www.hamrahanefarda.com/#requestContact مراجعه و با مشاوران ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

مطالب مرتبط