تافل، آیلتس یا GRE؟ کدام برای مهاجرت بهتر است؟

شاید برای شما هم سؤال پیش‌آمده باشد که کدام یک از مدارک تافل، آیلتس یا GRE برای ادامه تحصیل یا کار در خارج از کشور بهتر است. تافل، آیلتس و GRE از جمله آزمون‌های بین‌المللی هستند که مدارک آن‌ها از اعتبار بالایی در سراسر جهان برخوردار است. این آزمون‌ها برای اطمینان از آمادگی افراد شرکت‌کننده برای مطالعات تکمیلی پیشرفته در کشور خود یا کشورهای دیگر برگزار می‌شوند. احتمالاً تاکنون درمورد شرکت در آزمون تافل برای مهاجرت چیزهایی شنیده‌اید. آزمون‌های مختلفی برای سنجش مهارت افراد در زمینه‌های مختلف زبان خارجی وجود دارد که تافل و آیلتس از جمله معتبرترین این آزمون‌ها شناخته می‌شوند. در این مقاله از سری مقالات همراهان فردا به بررسی آزمون آیلتس برای مهاجرت خواهیم پرداخت.

تافل بهتر است یا آیلتس یا GRE؟

تافل بهتر است یا آیلتس یا GRE؟

برخورداری از مدارک معتبر بین‌المللی برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های خارجی، پیداکردن شغل در خارج از کشور و موارد مشابه، یک الزام محسوب می‌شود. پیش از اینکه بررسی کنیم در بین آزمون‌های تافل، آیلتس یا GRE کدام یک بهتر است، به طور جداگانه به بررسی هرکدام از آن‌ها می‌پردازیم.

1. آزمون GRE

آیلتس یا GRE؟ این سؤال به دغدغه افراد زیادی تبدیل شده است. GRE یک آزمون بین‌المللی برای سنجش توانایی‌ها و معلومات فارغ‌التحصیلان مقاطع کارشناسی برگزار می‌شود. این آزمون به‌منظور ارزیابی صلاحیت متقاضیان برای مطالعات تکمیلی و ارزیابی دانش زبان انگلیسی آن‌ها طراحی شده است. آزمون GRE شامل دو نوع آزمون سابجکت و آزمون عمومی است.

 GRE سابجکت دانش فرد در یک رشته خاص را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و بخش عمومی مواردی مانند استدلال کلامی، استدلال کمی و نوشتار تجزیه و تحلیلی را مورد بررسی قرار می‌دهد. مدت زمان آزمون GRE حدود 3 ساعت و 45 دقیقه بوده که شامل 6 بخش و 10 دقیقه استراحت است. مدت زمان اعتبار مدرک GRE 5 سال و هزینه شرکت در آن 205 دلار است. آزمون GRE از سه بخش استدلال کلامی، نوشتار تحلیلی و استدلال کلامی تشکیل شده است. بخش استدلال کلامی این آزمون برای ارزیابی قدرت تجزیه‌وتحلیل متقاضی طراحی شده است.

شامل دو مجموعه 20 سؤالی در 60 دقیقه است. بخش نوشتار تحلیلی آزمون GRE شامل نگارش 2 مقاله تحلیلی استنتاجی در مدت 60 دقیقه است. بخش استدلال کمی این آزمون عبارت از دو مجموعه 20 سؤالی که هر بخش شامل 35 دقیقه زمان است تشکیل شده است. در حال حاضر این آزمون در مراکز معتبری مانند سازمان سنجش برگزار می‌شود. امکان شرکت در آزمون GRE در هر 21 روز برگزار می‌شود.

همچنین آزمون GRE سابجکت برای افراد واجد شرایط در دسترس است که از جمله آن‌ها می‌توان به زیست‌شناسی، شیمی، ریاضیات و فیزیک اشاره کرد. آزمون GRE برای سنجش دانش و مهارت دانشجویان تحصیلات تکمیلی در رشته‌های خاص دانشگاهی طراحی شده است. همه دانشجویان تحصیلات تکمیلی ملزم به شرکت در این آزمون نیستند؛ بلکه در درجه اول دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته‌های کارشناسی ارشد بازرگانی، MBA، JD و مقطع دکتری را دارند، باید در آزمون جی‌آر‌ای شرکت کنند.

آزمون GRE

2. آیلتس یا GRE؛ آزمون IELTS

برای اینکه بدانید در بین آزمون‌های تافل، آیلتس یا GRE کدام یک برای شما مناسب‌تر است، بهتر است با آزمون آیلتس نیز آشنا شوید. مدرک آیلتس از جمله آزمون‌های بین‌المللی محبوب و معتبری است که هرساله برای سنجش میزان توانایی افراد در زبان انگلیسی برگزار می‌شود. آزمون IELTS در بیش از 10000 دانشگاه، مؤسسه، مدرسه و کسب‌وکار به رسمیت شناخته شده است و در سراسر جهان از اعتبار بالایی برخوردار است. آزمون آیلتس دارای دو نوع آیلتس آکادمیک و آیلتس عمومی است.

آیلتس آکادمیک بیشتر بر روی زبان انگلیسی مورداستفاده از موقعیت‌های تحصیلات تکمیلی اشاره دارد‌ اما نسخه عمومی بر زبان انگلیسی مورداستفاده در جامعه و محیط کار تمرکز دارد. هر دوی این نسخه‌ها از 4 بخش شنیداری، گفتاری، نوشتاری و خواندن تشکیل شده‌اند. آزمون آیلتس به دو صورت کاغذی و اینترنتی برگزار می‌شود. مدت زمان برگزاری این آزمون 180 دقیقه است. مدت زمان اعتبار نتایج آزمون آیلتس 2 سال است. امتیاز این آزمون از 1 الی 9 نمره متفاوت است و اکثر دانشگاه امتیاز بین 6.5 الی 8 را برای پذیرش متقاضیان در نظر می‌گیرند.

این آزمون هر 4 ماه یک‌بار برگزار می‌شود. آزمون آیلتس در ایران تحت‌نظر سازمان سنجش در مراکز معتبر برگزار می‌شود. آیلتس آکادمیک برای افرادی که قصد تحصیل در دوره‌های دانشگاهی را دارند یا کسانی که مایل به ادامه تحصیلات خود در کشورهای خارجی انگلیسی‌زبان مانند کانادا، استرالیا، ایرلند، نیوزلند، آفریقای جنوبی، آمریکا و  هستند، مناسب است. ارائه مدرک آیلتس آکادمیک برای محققانی که قصد ادامه تحصیلات تکمیلی خود در دانشگاه‌های خارج از کشور را دارند، الزامی است.

3. آزمون تافل برای مهاجرت؛ آزمون TOEFL

حال که با مفهوم کلی آزمون‌های آیلتس و GRE آشنا شدید، می‌توانید تا حدودی حدس بزنید کدام یک از آزمون‌های تافل، آیلتس یا GRE برای شما مناسب است. بهتر است قبل از تصمیم‌گیری توضیحی درمورد آزمون TOEFL نیز به شما ارائه دهیم. آزمون تافل مانند آزمون آیلتس برای سنجش مهارت داوطلبان در بخش‌های شنیداری، گفتاری، نوشتاری و خواندن طراحی شده است. نتایج آزمون تافل در بیش از 4400 کالج و دانشگاه در آمریکا و کانادا و دیگر کشورهای دنیا از اعتبار بالایی برخوردار است. مدت زمان برگزاری آزمون TOEFL حدود 4 ساعت و 30 دقیقه است.

 هزینه شرکت در آزمون تافل بسته به مرکز آزمونی که در آن برگزار می‌شود، متفاوت است. نتایج آزمون تافل به مدت دو سال معتبر هستند. آزمون TOEFL در حال حاضر در ایران تنها به‌صورت اینترنتی برگزار می‌شود. این آزمون به‌صورت کتبی (Pbt) و اینترنتی (Ibt) برگزار می‌شود. آزمون تافل برای مهاجرت لازم است و عمدتاً گزینه مناسبی برای کسانی است که قصد کار، زندگی  و تحصیل در خارج از کشور را دارند. نتایج آزمون تافل در بیش از 11000 دانشگاه و در بیش از 150 کشور جهان از اعتبار بالایی برخوردار است.

 مدرک تافل اغلب در هنگام درخواست برای کار در شرکت‌های خارجی یا شعب بین‌المللی نیز یک مزیت محسوب می‌شود. علاوه بر این، برخورداری از مدرک زبان مانند تافل یکی از مهم‌ترین شرایط اخذ ویزا است.

مقایسه تافل، آیلتس یا GRE

مقایسه تافل، آیلتس یا GRE

انتخاب تافل، آیلتس یا GRE به شما و اهدافی که دارید بستگی دارد. آزمون GRE در واقع به‌منظور سنجش منطق و قدرت محاسباتی و هوش افراد برگزار می‌شود؛ اگرچه هدف اصلی آزمون GRE ارزیابی مهارت زبان انگلیسی افراد نیست؛ اما برای موفق شدن در این آزمون به توانایی بالایی در زبان انگلیسی نیاز دارید. به‌طورکلی آزمون GRE برای شرکت در مقاطع کارشناسی ارشد، دکتری و بالاتر از آن، از مقبولیت بیشتر و اعتبار بالاتری نسبت به مدارک آیلتس و تافل برخوردار است.

از دیگر مواردی که باید در انتخاب تافل، آیلتس یا GRE در نظر بگیرید، کشور و دانشگاه موردنظر شما است. ممکن است برخی از دانشگاه‌ها ترجیحات خاص خود را برای پذیرش هرکدام از این مدارک در نظر داشته باشد. آزمون‌های تافل و آیلتس سطح دانش زبانی افراد را اندازه‌گیری می‌کنند و نمی‌توان گفت ارزش و اعتبار کدام‌یک بیشتر است. به‌طورکلی هر دو آزمون از معتبرترین مدارک دنیا هستند و از نظر اعتبار از اهمیت یکسانی برخوردار هستند.

جمع‌بندی

انتخاب تافل، آیلتس یا GRE بیشتر از هر چیز به اهداف شما بستگی دارد. درصورتی‌که قصد تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و بالاتر از آن را دارید، آزمون GRE برای شما مناسب‌تر است. این آزمون برای پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی در بین دانشگاه‌های خارجی اعتبار بالاتری نسبت به تافل و آیلتس دارد. درصورتی‌که قصد شرکت در آزمون آیلتس برای مهاجرت شغلی یا تحصیلی دارید، این آزمون گزینه مناسبی برای شما است؛ زیرا در اکثر کشورها و دانشگاه‌های دنیا معتبر است.

اگر قصد مهاجرت به کشورهای ایالات متحده آمریکا را دارید، پیشنهاد ما شرکت در آزمون تافل برای مهاجرت است؛ زیرا آزمون تافل در این کشورها از مقبولیت بالایی برخوردار است. در این مقاله کوشیدیم هرآنچه لازم است درمورد انتخاب تافل، آیلتس یا GRE بدانید را در اختیار شما قرار دهیم. شما می‌توانید در صورت هرگونه سؤال یا ابهام درمورد انتخاب گزینه بهتر در میان آزمون‌های آیلتس، تافل و GRE با درخواست مشاوره تخصصی با مشاوران ما در تماس باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

مطالب مرتبط