پایه حقوق روزانه به تفکیک مدرک تحصیلی در سال 1402

یکی از عوامل مهمی که همه ما برای انتخاب شغل در نظر می‌گیریم، میزان حقوق دریافتی است. در کشور ما حقوق کارمندان و کارگران هرساله توسط وزارت کار تصویب می‌شود. دولت نیز هرساله ضمن تقدیم لایحه سال بعد، پیشنهاد خود در خصوص افزایش دستمزد و حقوق را به مجلس ارائه می‌دهد. پایه حقوق روزانه به تفکیک مدرک تحصیلی همواره یکی از دغدغه‌های کارکنان و کارگران بوده است.

حقوق و دستمزد روزانه بر اساس مدرک تحصیلی متفاوت است. اگر شما هم دارای ابهاماتی درمورد حقوق روزانه به تفکیک مدرک تحصیلی هستید، در ادامه مطلب از همراهان فردا به بررسی حقوق و دستمزد روزانه 1402 نیز خواهیم پرداخت.

میزان حقوق و دستمزد روزانه بر اساس مدرک تحصیلی

میزان حقوق و دستمزد روزانه بر اساس مدرک تحصیلی

یکی از چالش‌هایی که افراد شاغل با آن مواجه هستند، موضوع پایه حقوق روزانه به تفکیک مدرک تحصیلی است. لازم به ذکر است که در قوانین وزارت کار، هیچ‌رقم مازادی برای افراد تحصیل‌کرده در نظر گرفته نمی‌شود و معیار تعیین حقوق پایه، مدرک تحصیلی نبوده است؛ بنابراین، همه افراد بیمه شده مطابق قانون، حقوق وزارت کار را دریافت می‌کنند.

افزایش حقوق یا پرداخت مبلغ مازاد به افرادی که مدرک تحصیلی بالاتری دارند تنها با توافق کارفرما امکان‌پذیر است و تعیین آن برعهده سازمانی است که در آن فعالیت می‌کنند. براین‌اساس، حقوق و دستمزد روزانه بر اساس مدرک تحصیلی نخواهد بود و بر اساس قوانین وزارت کار تعیین می‌شود. البته در کارگاه‌هایی که طرح طبقه‌بندی مشاغل را اجرا می‌کنند، مدرک تحصیلی می‌تواند جزء امتیازات مربوط به افزایش حقوق بر اساس جایگاه شغلی باشد.

طرح طبقه‌بندی مشاغل بر اساس مدرک تحصیلی عبارت از تقسیم‌بندی تمام مشاغل در هر سازمان از بالاترین تا پایین‌ترین سطح شغلی طبقه‌بندی شغلی نامیده می‌شود که این طبقه‌بندی بر اساس عواملی مانند تخصص، مهارت‌ها، اهمیت وظایف و… انجام می‌گیرد.

حقوق روزانه به تفکیک مدرک تحصیلی؛ حقوق و دستمزد روزانه 1402

آیا پایه حقوق روزانه به تفکیک مدرک تحصیلی برنامه ریزی می شود؟ مبلغ حقوق وزارت کار، هرساله باتوجه‌به عواملی مانند تورم تعیین می‌شود. بااین‌حال، مقایسه افزایش حقوق اعلام شده در هر سال می‌تواند یک دید کلی به تغییرات حقوق پایه در اختیار شما قرار دهد. قانون کار جمهوری اسلامی ایران، یکی از قوانین مرجع در زمینه حقوق و امور بین کارگر و کارفرما است.

این قانون تمامی حقوق مربوط به کارگران و کارمندان بخش خصوصی از جمله نحوه تعیین حقوق و دستمزد، پایه حقوق روزانه به تفکیک مدرک تحصیلی و مواردی ازاین‌دست را تعیین تکلیف می‌کند. بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیقی مجلس شورای اسلامی و با درنظرگرفتن قوانین حقوق کار، میزان حقوق و دستمزد روزانه 1402 برای کارمندان 1769428 ریال و به‌صورت ماهانه به میزان حداقل 5 میلیون و 308 هزار و 284 تومان  تعیین گردید.

نحوه تعیین حقوق و دستمزد روزانه بر اساس مدرک تحصیلی

نحوه تعیین حقوق و دستمزد روزانه بر اساس مدرک تحصیلی

همان‌طور که اشاره کردیم، یکی از مهم‌ترین مسائل موردنظر قانون کار، مسئله حقوق و دستمزد پایه است. نحوه تعیین میزان حقوق و دستمزد روزانه 1402 بدین صورت است که هرساله دولت پیشنهاد خود برای افزایش حقوق را ضمن لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی می‌دهد. مجلس پس از بررسی پیشنهاد دولت، در صورت تأیید، آن را به شورای نگهبان ارسال می‌کند.

این رقم، در صورت تأیید شورای نگهبان و تصویب لایحه بودجه در مجلس، قطعی گردیده و حقوق وزارت کار سال جدید، برای کارمندان دولت مشخص می‌شود. در مورد کارگران، این مبلغ پس از تصویب باید توسط مرجع دیگری، یعنی شورای‌عالی کار تأیید شود. به‌طورکلی حقوق و دستمزد روزانه 1402 نسبت به سال قبل حدود 27 درصد افزایش داشته است.

حقوق روزانه به تفکیک مدرک تحصیلی معلمان

معمولاً با تغییر سال جدید، دریافتی کارمندان نیز بالا می‌رود. به‌طورکلی حقوق و دستمزد روزانه 1402 برای معلمان بر اساس رتبه‌بندی مشخص می‌شود. در جدول رتبه‌بندی معلمان، 5 رتبه در نظر گرفته شده است که به‌تناسب هر رتبه به حقوق آن‌ها اضافه می‌شود؛ علاوه بر این با وجود امکان اعمال مدرک تحصیلی معلمان، آن‌ها می‌توانند مدارک تحصیلی خود را در هر مقطعی در حکم کارگزینی اعمال کنند و این امر باعث افزایش حقوق آن‌ها خواهد شد.

علاوه بر شرایط مدرک تحصیلی و سوابق، شرایط دیگری همچون داشتن کارت صلاحیت تدریس در رتبه‌بندی موردنظر، ارائه مقالات علمی متناسب با هر رتبه و… نیز در افزایش حقوق و دستمزد معلمان مؤثر است. بر اساس اظهارات رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، در حال حاضر میانگین حقوق و دستمزد معلمان 6 میلیون و 900 هزار تومان است که در سال 1402 یک میلیون و 100 هزار تومان افزایش یافت.

با اجزای طرح رتبه‌بندی و تعیین پایه حقوق روزانه به تفکیک مدرک تحصیلی، معلمان با مدرک کارشناسی، کاردانی  و دیپلم متوسط دریافتی 6 میلیون 863 هزار تومان و معلمان با مدرک کارشناسی ارشد متوسط دریافتی 7 میلیون و 300 هزار تومان و معلمان با مدرک دکتری به طور متوسط 8 میلیون و 790 هزار تومان دریافت خواهند کرد. پیشنهاد می کنیم مقاله افزایش حقوق بر اساس مدرک تحصیلی را مطالعه کنید.

حقوق روزانه به تفکیک مدرک تحصیلی معلمان

جمع‌بندی

حقوق و دستمزد یکی از مهم‌ترین مسائل برای کارمندان، کارگران و کارفرمایان است. یکی از دغدغه‌های افرادی که از دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل شده‌اند و قصد ورود به بازار کار را دارند، مسئله حقوق و دستمزد روزانه بر اساس مدرک تحصیلی است.

همان‌طور که گفتیم، مدرک تحصیلی در میزان حقوق کارگران تأثیری نخواهد داشت. زیرا حقوق کارگران توسط وزارت کار اعلام می‌شود. پایه حقوق روزانه به تفکیک مدرک تحصیلی برای معلمان و یک سری از مشاغل خصوصی تاثیر دارد. بر اساس حقوق و دستمزد روزانه 1402 پایه حقوق معلمان با مدرک دکتری بیشتر از معلمان با مدرک کارشناسی ارشد و کارشناسی است. در این مقاله به بررسی موضوع حقوق روزانه به تفکیک مدرک تحصیلی پرداختیم. امیدواریم مطلب فوق برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

مطالب مرتبط