آزمون تولیمو؛ اعتبار مدرک تولیمو

در سال‌های اخیر برخورداری از آزمون زبان معتبر به یک مزیت برای افراد تبدیل شده است. آزمون TOLIMO یکی از آزمون‌های زبان انگلیسی در سطوح پیشرفته و آکادمیک است. آزمون تخصصی تولیمو میزان تسلط شرکت‌کنندگان در مهارت‌های چهارگانه زبان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. این آزمون تحت‌نظر سازمان سنجش کشور برگزار می‌شود. اعتبار مدرک تولیمو اغلب برای دانشجویانی که قصد شرکت در آزمون دکتری رشته‌های مهندسی و علوم‌انسانی یا دکتری تخصصی را دارند از اهمیت بالایی برخوردار است.

 تولیمو از جمله آزمون‌های استاندارد و پیشرفته داخل کشور است که به‌صورت ماهانه برگزار می‌شود. قبولی در آزمون تولیمو با نمره خوب شانس افراد را برای استخدام در نهادها، سازمان‌ها و ادارات دولتی و خصوصی افزایش می‌دهد. در این مقاله از سری مقالات همراهان فردا به بررسی مدت اعتبار آزمون TOLIMO می‌پردازیم.

آزمون تولیمو چیست؟

تولیمو که مخفف عبارت The Test of Language by the Iranian Measurement Organization است، یکی از آزمون‌های جامع زبان انگلیسی است که  آزمونی استاندارد برای تعیین سطح زبان افراد محسوب می‌شود. غالباً دانشجویانی که قصد دارند در آزمون دکتری رشته‌های مهندسی و علوم‌انسانی شرکت کنند، در این آزمون ثبت‌نام می‌کنند. آزمون تولیمو توسط سازمان سنجش آموزش کشور طراحی و برگزاری می‌شود. آزمون تولیمو در ایران به‌صورت ماهانه برگزار می‌شود و محدودیتی در تعداد آزمون‌های شرکت شده توسط متقاضیان وجود ندارد. آزمون tolimo به‌صورت الکترونیکی و کتبی در ایران برگزار می‌شود.

مدت اعتبار مدرک تولیمو دو سال است و این مدرک مورد قبول همه دانشگاه‌های کشور است. بخش زیادی از متقاضیان آزمون tolimo مقطع دکتری تشکیل می‌دهند؛ زیرا برخورداری از مدرک زبان از اهمیت بالایی برای پذیرش در آزمون دکتری برخوردار است. آزمون تخصصی تولیمو از بخش‌های نوشتاری، خواندن و درک مطلب، ساختار زبان و درک مطلب شفاهی تشکیل شده است. برای شرکت در این آزمون چه به‌صورت کاغذی و چه به‌صورت الکترونیکی باید در مراکز مجاز آزمون حضور داشته باشید. برای شرکت در آزمون tolimo محدودیت سنی وجود ندارد و حتی با مدرک دیپلم نیز می‌توان در این آزمون شرکت کرد. مدت‌زمان اعتبار مدرک تولیمو 2 سال است و تنها طی این مدت می‌توان از مدرک این آزمون استفاده کرد.

آزمون تخصصی تولیمو

ساختار آزمون تولیمو

پیش‌ازاین که به بررسی اعتبار مدرک تولیمو بپردازیم، بهتر است با ساختار این آزمون آشنا شویم. آزمون TOLIMO شامل سؤالات تستی و تشریحی است. در جلسه آزمون تولیمو دو دفترچه در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد که یکی از آن‌ها شامل سؤالات تشریحی و دیگری شامل سؤالات تستی است. دفترچه تشریحی آزمون شامل یک سؤال است که پاسخ‌دادن به آن  30 دقیقه به طول می‌انجامد. پاسخ این بخش باید در داخل دفترچه نوشته شود و پاسخ‌نامه جداگانه به این بخش تعلق نمی‌گیرد. این بخش از آزمون تولیمو شباهت زیادی به بخش نوشتاری آزمون آیلتس یا تافل و آزمون GRE دارد.

بخش نوشتاری تشریحی آزمون TOLIMO مهارت افراد در نوشتن متون و مقالات به زبان انگلیسی را ارزیابی می‌کند. کسب نمره خوب از این بخش آزمون tolimo نیازمند تمرین و تلاش مستمر است. بخش دوم آزمون شامل دفترچه تستی و شامل 140 سؤال است. مدت‌زمان پاسخگویی به هر بخش 30 دقیقه است. پاسخ سؤالات این بخش باید در پاسخ‌نامه نوشته شود. علاوه بر اعتبار مدرک تولیمو، سؤالات تستی آزمون تخصصی تولیمو شامل موارد زیر است:

  • بخش ساختار و بیان نوشتاری (Structure and written expression) که شامل 35 سؤال است و داوطلبان برای پاسخ‌دادن به سؤالات 30 دقیقه فرصت دارند.
  • بخش درک مطلب (Reading comprehension) دارای 35 سؤال است و مدت‌زمان پاسخگویی به این بخش 40 دقیقه است.
  • درک مطلب شفاهی (Listening Comprehension) قسمت سوم از بخش تستی آزمون تولیمو است که 35 سؤال دارد که باید در 18 دقیقه پاسخ داده شود. سؤالات این بخش در جلسه آزمون از یک بلندگو پخش می‌شود و داوطلبان تنها یک‌بار فرصت شنیدن آن را دارند. داوطلبان باید پس از گوش‌دادن به متنی که از طریق هدست پخش می‌شود، پاسخ صحیح را در پاسخ‌نامه علامت بزنند.

نمره آزمون تولیمو

آزمون تولیمو دارای سیستم نمره‌دهی با محدوده نمره از 310 الی 677 است. نمره هر قسمت این آزمون در مقیاس معمول محاسبه و ده برابر میانگین این نمرات به‌عنوان نمره کل محسوب می‌شود. اعتبار مدرک تولیمو در پذیرش دانشجویان آزمون دکتری از اهمیت بالایی برخوردار است. بخش نوشتاری آزمون تخصصی تولیمو دارای یک نمره جداگانه از 1 الی 6 است که در کنار نمره کل در کارنامه فرد متقاضی ثبت می‌شود.

 امتیاز هر بخش آزمون به‌صورت جداگانه محاسبه می‌شود و نتیجه هر سه بخش بین 31 و 68 است؛ برای مثال اگر داوطلبان به هر 50 سؤال بخش درک مطلب پاسخ صحیح داده باشند، نمره 68 و درصورتی‌که به همه سؤالات پاسخ اشتباه داده باشند، نمره 31 کسب می‌کنند. به‌طورکلی اگر همه سؤال‌های در نهایت عدد به‌دست‌آمده 10 برابر شده و نمره نهایی مشخص می‌شود. حداکثر نمره این آزمون 677 و کمترین نمره آن 310 است. این آزمون نمره‌منفی ندارد و داوطلبان می‌توانند نتایج آزمون تولیمو معمولاً 15 روز پس از شرکت در این آزمون در سایت سازمان سنجش منتشر می‌شود.

 کارنامه این آزمون از طریق پست به آدرسی که در زمان ثبت‌نام ارائه شده است فرستاده می‌شود. مدت‌زمان اعتبار مدرک تولیمو تا 2 سال پس از شرکت در آزمون است. در ادامه به بررسی نتایج آزمون TOLIMO می‌پردازیم:

  • نمره 600 و بالاتر: عالی
  • نمره 560 تا 599: خیلی خوب
  • نمره 520 تا 599: خوب
  • نمره 44 تا 497: متوسط
  • ·        400 تا 439: ضعیف
  • زیر 400: خیلی ضعیف
مدت اعتبار مدرک تولیمو

اعتبار مدرک تولیمو؛ ثبت‌ نام در آزمون تولیمو

آزمون تولیمو توسط سازمان سنجش آموزش کشور معمولاً 10 بار در سال برگزار می‌شود. اطلاعات درمورد تاریخ دقیق ثبت‌نام و اعلام نتایج آزمون کاربردی تولیمو در سایت سازمان سنجش قابل‌پیگیری است. در طول مدت ثبت‌نام آزمون ممکن است ظرفیت پذیرش داوطلبان در یک تاریخ خاص تکمیل شود. ازاین‌رو، دانشجویان می‌توانند با ثبت‌نام در دوره‌های بعدی در این آزمون شرکت کنند. اعتبار مدرک تولیمو که 2 سال است یکی از مزیت‌های این آزمون تخصصی است. برای ثبت‌نام در آزمون tolimo باید پس از مراجعه به سایت سازمان سنجش به قسمت TOLIMO مراجعه کند و پس از ساخت پروفایل شخصی نسبت به انتخاب تاریخ از بین تاریخ‌های اعلام شده اقدام کند.

این آزمون به‌صورت ماهانه برگزار می‌شود و محدودیتی در تعداد آزمون‌های شرکت شده توسط متقاضی وجود ندارد. داوطلبان باید برای هر بار شرکت در این آزمون هزینه آن را پرداخت کنند. هزینه آزمون tolimo در سال 1402، 10.030.000 ریال معادل یک میلیون و سه هزار تومان است و در صورت ثبت‌نام قابل عودت نخواهد بود. امکان لغو آزمون تخصصی تولیمو نیز وجود ندارد. ازاین‌رو داوطلبان در صورت عدم توانایی شرکت در آزمون TOLIMO، باید تا حداقل 15 روش قبل از تاریخ مشخص شده با مراجعه به پروفایل خود در سایت سازمان سنجش زمان امتحان خود را به تاریخ دیگری موکول کنند.

نحوه ثبت‌نام آزمون تخصصی تولیمو

اطلاع از زمان و نحوه ثبت‌نام آزمون تولیمو برای داوطلبان بسیار مهم اساست؛ زیرا بسیاری از آن‌ها به دلیل عدم اطلاع از زمان دقیق برگزاری این آزمون فرصت شرکت در آن را از دست می‌دهند. متقاضیان برای شرکت در این آزمون و برخورداری از اعتبار مدرک تولیمو باید به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه کرده و از منوی سمت راست گزینه TOLIMO را انتخاب کنند و پس از ساخت پروفایل شخصی نسبت به انتخاب تاریخ از بین تاریخ‌های اعلام شده اقدام نمایند. در ادامه به بررسی نحوه ثبت‌نام آزمون tolimo می‌پردازیم.

1. به سایت سازمان سنجش مراجعه کنید و از منوی سمت راست گزینه TOLIMO را انتخاب کنید.

2. بر روی لینک ثبت‌نام آزمون تولیمو کلیک کنید.

3. در صفحه بعد از منو سمت راست گزینه ثبت‌نام جدید را انتخاب کنید.

4. اطلاعات خواسته شده را به‌دقت در فرم ثبت‌نام به ترتیب زیر وارد کنید.

5. پس از تکمیل اطلاعات گزینه تایید و ادامه را انتخاب کنید.

6. پس از تکمیل اطلاعات لازم می‌توانید از نام کاربری و رمز عبور خود برای ورود به پنل شخصی استفاده کنید.

7. در صفحه باز شده در منوی سمت راست گزینه تصویر من را انتخاب کرده و اسکن عکس 4*3  خود را بارگذاری کنید.

8. فایل عکس  خود را از قسمت Choose file انتخاب کنید و سپس روی گزینه ارسال تصویر کلیک کنید.

9. در صفحه باز شده شهر برگزاری و محدوده تاریخ مدنظر خود را انتخاب کنید و سپس بر روی جستجو کلیک کنید.

10. در این مرحله می‌توانید ثبت‌نام آزمون تولیمو خود را باتوجه‌به تاریخ و مرکز موردنظر انجام دهید. در فهرستی که در این صفحه قرار دارد، در مقابل ستون تاریخ آزمون، درگاه پرداخت بانکی قرار دارد و با کلیک بر روی آن و پرداخت هزینه، ثبت‌نام شما نهایی خواهد شد.

11. با مراجعه به بخش آزمون‌های من می‌توانید تاریخ و شهر برگزاری آزمون تولیمو را مشاهده نمایید. درصورتی‌که آزمون شما به شکل کامل یا موفق نمایان شود، بدین معنا است که ثبت‌نام شما با موفقیت انجام شده است. پس از ثبت‌نام در این آزمون شماره پرونده و یا کد پیگیری برای شما صادر نخواهد شد.

12. کارت ورود به جلسه آزمون تخصصی تولیمو 48 ساعت پیش از آزمون از طریق سایت سازمان سنجش قابل‌مشاهده است. همان‌طور که گفته شد، در آزمون TOLIMO برای دریافت کاتر ورود به جلسه نیازی به شماره پرونده و کد پیگیری نیست.

اعتبار مدرک تولیمو

همان‌طور که گفتیم اعتبار مدرک تولیمو برای داوطلبان آزمون دکتری از اهمیت بالایی برخوردار است. بر اساس آمار، در 10 سال گذشته بر اساس مصوبه وزارت علوم، دانشجویانی که قصد ادامه تحصیلات خود در مقطع دکتری را دارند برای موفقیت در آزمون و مصاحبه دکتری باید مدرک زبان انگلیسی معتبر ارائه دهند. از جمله مزایای آزمون تولیمو نسبت به آزمون‌های دیگری مانند آزمون تافل و آزمون آیلتس، می‌توان به هزینه بالای این آزمون‌ها اشاره کرد.

علاوه بر این، در صورت عدم کسب نمره قابل‌قبول در آزمون‌های بین‌المللی، داوطلبان متحمل هزینه‌های اضافی شرکت در این آزمون‌ها می‌شوند. یکی از نکاتی که باید درمورد اعتبار مدرک تولیمو در نظر گرفته شود، این است که مدرک آزمون‌های داخلی تنها در داخل کشور اعتبار دارند و برای ادامه تحصیل در خارج از کشور از اعتبار چندانی برخوردار نیستند.

جمع‌بندی

آزمون تخصصی تولیمو از جمله آزمون‌های استاندارد برای تعیین سطح دانش زبان انگلیسی است. این آزمون برای داوطلبان دکتری داخل کشور از اعتبار بالایی برخوردار است. اعتبار مدرک تولیمو در پذیرش دانشجویان آزمون دکتری نقش بسزایی دارد. این آزمون به‌صورت تخصصی برای ارزیابی مهارت‌های شنیداری، خواندن، نوشتن و درک مطلب زبان انگلیسی مورداستفاده قرار می‌گیرد. مدت اعتبار آزمون TOLIMO 2 سال است که باید به این نکته توجه داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ارسال فرم درخواست مشاوره تخصصی با کارشناسان و مشاوران ما در موسسه همراهان فردا در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها

مطالب مرتبط