هرآنچه درمورد دانشگاه آزاد اسلامی باید بدانید

دانشگاه آزاد اسلامی یکی از انواع دانشگاه‌ها در ایران است که از سال 1361 تأسیس شده است. دانشگاه آزاد امروزه به یکی از گسترده‌ترین و معتبرترین مراکز آموزش عالی در کشور تبدیل شده است و سالانه دانشجویان زیادی را به خود جذب می‌کند. مزایای تحصیل در دانشگاه آزاد باعث شده است تا دانشجویان زیادی این دانشگاه را برای ادامه تحصیلات خود انتخاب کنند.

دانشگاه آزاد علاوه بر شرایط پذیرش آسان‌تر از دانشگاه‌های دولتی، معمولاً امکانات مختلفی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. در حال حاضر 530 دانشگاه آزاد در کشور وجود دارد و هزاران دانشجو در حال تحصیل در این دانشگاه‌ها هستند. در این مقاله از سری مقالات همراهان فردا به بررسی شرایط تحصیل در دانشگاه آزاد می‌پردازیم.

دانشگاه آزاد اسلامی

تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی

دانشگاه آزاد یکی از معتبرترین انواع دانشگاه‌ها در کشور است که طیف مختلفی از رشته‌های تحصیلی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد. در حال حاضر بالغ بر 5 هزار دانشجوی دکتری، 3 هزار دانشجوی کارشناسی ارشد و 16 هزار دانشجوی کارشناسی در دانشگاه‌های آزاد کشور مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه آزاد اسلامی از رتبه علمی مطلوبی در بین دانشگاه‌های کشور برخوردار است.

 هزینه اداره دانشگاه آزاد از شهریه دانشجویان تأمین می‌شود. این دانشگاه‌ها در قبال هزینه‌ای که از دانشجویان دریافت می‌کنند، شرایط مناسب و امکانات تحصیلی و رفاهی مختلفی را برای دانشجویان فراهم می‌کنند. دانشگاه آزاد تقریباً در تمامی استان‌ها و شهرهای بزرگ و کوچک کشور شعبه دارد؛ به همین دلیل دانشجویان دغدغه‌ای برای تحصیل در شهرهای دیگر نخواهند داشت.

مزایای تحصیل در دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد یکی از انواع دانشگاه‌های خصوصی کشور به شمار می‌رود و به دلیل هزینه‌ای که هر ترم از دانشجویان دریافت می‌کند، معمولاً در ارائه خدمات رفاهی و تجهیزات آزمایشگاهی و علمی به دانشجویان موفق عمل می‌کند. در سال‌های اخیر با افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو و اساتید جوان فضای صمیمی و علمی خوبی بین دانشجویان و اساتید ایجاد شده است. از جمله مزایای تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی می‌توان به این نکته اشاره کرد که وجود تعداد زیادی از شعبه‌های دانشگاه آزاد امکان تحصیل افراد را حتی در شهرهای کوچک و محروم فراهم کرده است.

از دیگر مزایای تحصیل در دانشگاه‌ آزاد می‌توان به این نکته اشاره کرد که تعداد واحدهای لازم برای فارغ‌التحصیلی و گرفتن مدرک تحصیلی کمتر از دانشگاه‌های دیگر است و به همین سبب دانشجویان سریع‌تر موفق به اخذ مدرک می‌شوند. شرایط آسان پذیرش دانشجویان هم از مزایای ئانشگاه آزاد اسلامی است. بدین ترتیب دانش‌آموزانی که به هر دلیل موفق به کسب رتبه لازم برای تحصیل در دانشگاه دلخواه خود نبوده‌اند، می‌توانند در دانشگاه‌های آزاد به ادامه تحصیل بپردازند.

دانشگاه آزاد اسلامی؛ امکانات دانشگاه

امکانات رفاهی و تحصیلی مناسب، ساختمان‌های تازه‌ساخت و مدرن و غذاهای باکیفیت و… از جمله امکانات دانشگاه آزاد اسلامی به شمار می‌روند که هرساله دانشجویان زیادی را به این دانشگاه‌ها جذب می‌کنند. تحصیل در دانشگاه آزاد یک مزیت مشخص دارد و آن امکان تحصیل در یک محیط واقعی علمی است که همه ویژگی‌های یک محیط دانشگاهی را دارد. دانشگاه‌های کمی در شهرستان‌ها وجود دارند که از تمام زیرساخت‌ها و امکانات برخوردار باشند. سرانه فضای دانشگاهی دانشگاه‌های آزاد در سال‌های اخیر 47 درصد رشد داشته است.

دانشگاه‌های آزاد در سراسر کشور در حال حاضر 3.133.836 مترمربع فضای آموزشی را به خود اختصاص داده‌اند و در این فضا زیرساخت‌های موردنیاز دانشجویان فراهم شده است؛ برای مثال بالغ  بر 300 کتابخانه مرکزی و دانشگاهی، 204 مرکز مشاوره فعال، وجود سالن‌های مطالعه، فضاهای استراحت و… از جمله امکاناتی است که در اغلب واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به دانشجویان ارائه می‌شود. وجود بیمارستان‌های مستقل برای دانشجویان گروه‌های پزشکی و روان‌شناسی، آزمایشگاه‌های مجهز و… از دیگر امکانات دانشگاه‌های آزاد به شمار می‌رود. دانشگاه‌های آزاد تعهدی نسبت به ارائه خوابگاه به دانشجویان ندارد.

شهریه دانشگاه آزاد

یکی از مهم‌ترین نکاتی که دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی باید در نظر بگیرند، بالابودن هزینه تحصیل در این دانشگاه‌ها نسبت به انواع دانشگاه های کشور است. به‌طورکلی دانشگاه آزاد دارای دو شهریه ثابت و متغیر است. شهریه ثابت باتوجه‌به سال ورود دانشجو محاسبه می‌شود و تا پایان تحصیلات دانشجویان مبلغ ثابتی خواهد بود. شهریه متغیر باتوجه‌به تعداد دروس و واحدهای انتخابی دانشجو و نوع درس می‌تواند متغیر باشد و علاوه بر این، هرساله حدود 10 الی 15 درصد افزایش می‌یابد.

 شهریه دانشجویان پذیرش شده با کنکور و بدون کنکور باهم تفاوتی نخواهد داشت. دانشگاه‌های آزاد برای تسهیل پرداخت شهریه توسط دانشجویان تدابیری را در نظر گرفته است تا به دانشجویان کمک کند در طول تحصیل دغدغه پرداخت شهریه نداشته باشند. از جمله این تدابیر می‌توان به پرداخت شهریه اقساطی، تخفیف در شهریه و تسهیلات مالی اشاره کرد.

شرایط تحصیل در دانشگاه‌ آزاد

شرایط تحصیل در دانشگاه‌ آزاد

شرایط پذیرش دانشگاه‌های آزاد شامل دو روش با آزمون و بدون آزمون است. دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی از طریق کنکور را دارند باید در کنکور سراسری شرکت کنند و رتبه موردنیاز برای رشته موردنظر خود را به دست آورند.  شرایط ثبت‌نام در کنکور ورود به دانشگاه‌های آزاد با دانشگاه‌های سراسری یکسان است. در سال‌های اخیر آزمون ورودی به دانشگاه‌های مختلف باهم ادغام شده است و در قالب یک آزمون در دو نوبت تیر و دی‌ماه برگزار می‌شود.

 دانشگاه آزاد اسلامی در بسیاری از رشته‌های تحصیلی دانشجویان را بدون آزمون در مقاطع مختلف تحصیلی در دو نوبت مهر و بهمن پذیرش می‌کند. دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه آزاد بدون کنکور در ترم مهر را دارند، باید تا اواخر شهریور ثبت‌نام خود را انجام دهند. توجه داشته باشید که قبل از اقدام به ثبت‌نام، شرایط خود را در نظر بگیرید و پذیرش رشته موردنظر خود در دانشگاه آزاد انتخابی را بررسی کنید. لیست رشته‌های بدون آزمون دانشگاه آزاد بسیار متنوع است و داوطلبان در هر رشته‌ای می‌توانند بدون آزمون در رشته موردنظر خود ثبت‌نام کنند.

 دانشگاه آزاد اسلامی با ارائه بیش از 95 درصد از رشته‌ها بدون کنکور سهم زیادی را در کاهش استرس ورود به دانشگاه با کنکور به خود اختصاص داده است. هرساله دانشگاه آزاد لیست رشته‌هایی که به‌صورت بدون کنکور و با کنکور ارائه می‌دهد را از طریق سازمان سنجش و سایت پذیرش دانشگاه آزاد در موعد مقرر در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. لازم به ذکر است رشته‌های با آزمون دانشگاه آزاد شامل رشته‌های پزشکی، پیراپزشکی، مهندسی و… هستند.

 بیش از 85 درصد رشته‌های دانشگاه آزاد در گروه‌های ریاضی، انسانی، هنر و زبان به‌صورت بدون کنکور ارائه می‌شوند. دانشگاه‌های باکیفیت در شهرهای بزرگ نیز رشته‌های خود را تنها به‌صورت با آزمون ارائه می‌دهند.

مدارک لازم برای ثبت‌نام دانشگاه آزاد اسلامی

مدارک لازم برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های آزاد می‌تواند بسته به نوع دانشگاه و رشته انتخابی متفاوت باشد. به‌طورکلی مدارک لازم برای ثبت‌نام در دانشگاه آزاد اسلامی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کپی و اصل شناسنامه
  • کپی و اصل کارت ملی
  • ·        12 قطعه عکس 4*3
  • دیپلم سه‌ساله نظام جدید یا ارائه گواهی دیپلم نظام قدیم
  • کارت معافیت یا پایان خدمت نظام‌وظیفه (آقایان)
  • و…

اعتبار مدرک دانشگاه آزاد

یکی از دغدغه‌های دانشجویان دانشگاه‌های آزاد، اعتبار مدرک تحصیلی است. اعتبار مدرک تحصیلی یکی از تأثیرگذارترین موارد در آینده تحصیلی و شغلی دانشجویان محسوب می‌شود. پیش از بررسی اعتبار مدرک دانشگاه آزاد اسلامی، لازم به ذکر است اکثریت هیئت‌علمی این دانشگاه‌ها را اساتید مجرب دارای تحصیلات دکتری تشکیل می‌دهند. دانشگاه آزاد از نظر رتبه علمی در جایگاه مطلوبی قرار دارد و همچنین امکانات و شرایط تحصیلی مناسبی را برای دانشجویان فراهم می‌کند.

 به‌طورکلی رتبه علمی و شیوه‌های تدریس در این دانشگاه تفاوت فاحشی با دانشگاه‌های سراسری ندارد. امروزه سطح پیشرفت علمی در دانشگاه‌های آزاد به حدی رسیده است که شاهد ارائه رشته‌های جدید و پرمتقاضی  در این دانشگاه‌ها هستیم. باتوجه‌به این نکته که دانشگاه‌های آزاد از جمله دانشگاه‌های موردتایید وزارت علوم هستند، مدارک این دانشگاه‌ها نیز از اعتبار خوبی برخوردار است.  یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب دانشگاه، ورود به بازار کار است. به‌طورکلی مدرک دانشگاه آزاد در بازار کار از اعتبار خوبی برخوردار است. دانشجویان دانشگاه آزاد می‌توانند با استفاده از رزومه تحصیلی مناسب در بهترین حوزه‌ها شغلی مشغول به کار شوند.

اعتبار مدرک دانشگاه‌های آزاد نسبت به دیگر دانشگاه‌های کشور در مقطع کارشناسی دارای رتبه سوم، کارشناسی ارشد جایگاه چهارم و در مقطع دکتری در رتبه دوم قرار دارد. اعتبار مدرک دانشگاه آزاد اسلامی برای تحصیل در خارج از کشور پس از دانشگاه های دولتی یا سراسری در جایگاه دوم قرار دارد. مدرک دانشگاه آزاد قابلیت استعلام و ترجمه دارد. باتوجه‌به احداث شعبه‌های بین‌الملل دانشگاه آزاد در خارج از کشور، این دانشگاه قدم مهمی را برای شناخته‌شدن در دنیا برداشته است.

دانشگاه آزاد اسلامی

جمع‌بندی

امروزه بسیاری از دانشجویان به دلایل مختلفی دانشگاه آزاد اسلامی را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. علاوه بر مزایای تحصیل در دانشگاه آزاد، کاهش هزینه‌های وارده بر خانواده، دوری از محیط زندگی، هزینه‌های رفت‌وبرگشت و… از جمله دلایل انتخاب این دانشگاه‌ها توسط دانشجویان است. به‌طورکلی شرایط تحصیل در دانشگاه آزاد امکان تحصیل دانشجویان را تسهیل می‌کند و فرصت‌های خوبی را پیش روی آن‌ها قرار می‌دهد. انتخاب دانشگاه آزاد برای ادامه تحصیل به امکانات، شرایط زندگی، معیارها و علایق هر فرد بستگی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر دررابطه‌با انتخاب دانشگاه آزاد اسلامی برای ادامه تحصیل می‌توانید فرم درخواست مشاوره را در وب‌سایت همراهان پر و ارسال کنید تا کارشناسان ما اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *