اعتبار مدرک دانشگاه شبانه

دانشگاه شبانه یا نوبت دوم از جمله دوره‌های ارائه شده در دانشگاه‌های دولتی ایران است. این دانشگاه‌ها به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از دانشگاه‌های دولتی و دریافت شهریه از دانشجو اقدام به جذب دانشجویان می‌کنند. ارزش مدرک دانشگاه نوبت دوم توسط وزارت علوم تأیید شده است. تنها تفاوت دانشگاه شبانه با دانشگاه روزانه در پرداخت شهریه است.

ممکن است برخی از داوطلبان کنکور سراسری به دلیل عدم اطلاع از شرایط تحصیل در دانشگاه شبانه یا اعتبار مدرک دانشگاه شبانه از انتخاب این دانشگاه امتناع کنند. لازم به ذکر است اعتبار مدرک دانشگاه‌های شبانه در بالاترین اعتبار در بین مدارک انواع دانشگاه ‌های کشور قرار دارد. در این مقاله از سری مقالات همراهان فردا به بررسی اعتبار مدرک دانشگاه شبانه خواهیم پرداخت.

ارزش مدرک دانشگاه نوبت دوم

دانشگاه شبانه چیست؟

پیش از اینکه به بررسی اعتبار مدرک دانشگاه شبانه بپردازیم، بهتر است توضیحی درمورد این دانشگاه ارائه دهیم. دانشگاه‌های شبانه یکی از زیرمجموعه‌های دانشگاه های دولتی هستند که برخلاف دوره‌های روزانه، با دریافت شهریه به جذب دانشجویان می‌پردازند. تحصیل در دانشگاه شبانه با پرداخت شهریه همراه است. دانشجویان برای تحصیل در دوره‌های شبانه هر ترم هزینه‌ای بابت شهریه ثابت و شهریه متغیر به دانشگاه پرداخت می‌کنند. دانشجویان دانشگاه شبانه می‌توانند از تمام مزایای دانشگاه دولتی برخوردار شوند.

دانشجویان شبانه و روزانه در یک کلاس درس حضور می‌یابند و اساتید مشترک دارند. تنها تفاوت دانشجویان این دو دوره، در هزینه تحصیل است. لازم به ذکر است در خصوص ارائه امکانات خوابگاهی شرایط برای دانشجویان شبانه کمی متفاوت است. معمولاً اولویت استفاده از خوابگاه برای دانشجویان روزانه است و در صورت امکان و وجود ظرفیت دانشجویان شبانه نیز می‌توانند از خوابگاه برخوردار شوند. علاوه بر خوابگاه، اولویت خدماتی مانند وام دانشجویی نیز به دانشجویان روزانه تعلق می‌گیرد.

از جمله تفاوت‌های دانشگاه شبانه و روزانه می‌توان به این نکته اشاره کرد که تنوع رشته‌های تحصیلی در دوره‌های شبانه محدودتر از دوره‌های روزانه است. معمولاً رشته‌هایی مانند پزشکی و پیراپزشکی در دوره‌های شبانه ارائه نمی‌شوند. ارزش مدرک دانشگاه نوبت دوم هیچ تفاوتی با مدرک روزانه ندارد.

اعتبار مدرک دانشگاه شبانه

همه دانش‌آموزان برای قبولی و تحصیل در دانشگاه اهداف مشخصی دارند. به همین دلیل باید در انتخاب رشته و دانشگاه دقت داشته باشند و رشته و دانشگاهی را انتخاب کنند که شرایط متناسبی با اهداف آن‌ها داشته باشد. عده‌ای از داوطلبان فکر می‌کنند اعتبار مدرک دانشگاه شبانه برای ورود به بازار کار و ادامه تحصیل کمتر از سایر دانشگاه‌ها است. درحالی‌که ارزش مدرک دانشگاه نوبت دوم در رتبه اول اعتبار مدارک دانشگاهی قرار دارد. مدرک فارغ‌التحصیلی دانشگاه نوبت دوم برای ورود به بازار کار، مهاجرت و ادامه تحصیل هیچ تفاوتی با دانشگاه روزانه ندارد.

 یکی از تفاوت‌های مدرک شبانه و مدرک روزانه، تعهد خدمت رایگان است. دانشجویان دانشگاه روزانه به دلیل تحصیل رایگان ملزم به ارائه خدمت به دولت هستند؛ درصورتی‌که دانشجویان شبانه از این تعهد خدمت معاف هستند. به‌طورکلی اعتبار مدرک دانشگاه شبانه تفاوتی با مدرک روزانه ندارد و هر دو این مدارک توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورد تأیید هستند. در ادامه به بررسی ارزش مدرک دانشگاه نوبت دوم برای ادامه تحصیل، مهاجرت و اشتغال می‌پردازیم.

اعتبار مدرک دانشگاه شبانه

1. اعتبار مدرک دانشگاه شبانه برای ادامه تحصیل

بسیاری از دانش‌آموزان باهدف تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ثبت‌نام می‌کنند. ازاین‌رو اعتبار مدرک دانشگاه شبانه برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از اهمیت بالایی برای این دسته از افراد برخوردار است. به‌طورکلی هر مدرکی که دارای تأییدیه از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد برای ادامه تحصیل دارای ارزش و اعتبار است. ازاین‌رو، باتوجه‌به اینکه مدرک دانشگاه شبانه مورد تأیید این وزارتخانه است، می‌تواند برای ادامه تحصیل مورداستفاده قرار گیرد. فارغ‌التحصیلان دوره‌های شبانه به‌راحتی می‌توانند در کنکور کارشناسی ارشد و دکتری شرکت کرده و به ادامه تحصیل بپردازند.

2. اعتبار مدرک دانشگاه شبانه برای مهاجرت

امروزه هدف بسیاری از افراد برای تحصیل در دانشگاه، مهاجرت کاری یا تحصیلی به خارج از کشور است. به همین دلیل اعتبار مدرک دانشگاه شبانه برای تحصیل یا کار در خارج از کشور برای آن‌ها اهمیت زیادی دارد. به‌طورکلی مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور به عوامل مختلفی بستگی دارد که اعتبار مدرک دانشگاه محل تحصیل فرد یکی از این عوامل است. از آنجایی مدرک دانشگاه شبانه همان مدرک دانشگاه دولتی است، از جمله معتبرترین مدارک دانشگاهی برای تحصیل و اشتغال در خارج از کشور محسوب می‌شود.

یکی از نکات مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که مرتبه و درجه علمی دانشگاه نقش تعیین‌کننده‌ای در پذیرش تحصیلی دانشجویان دارد. علاوه بر این، سوابق علمی، رزومه تحصیلی و مدرک زبان نقش تأثیرگذاری در پذیرش از دانشگاه‌های خارجی ایفا می‌کنند. به‌طورکلی ارزش مدرک دانشگاه نوبت دوم برای مهاجرت هیچ تفاوتی با مدرک دانشگاه روزانه ندارد. یکی از مزایای مدرک دانشگاه شبانه نسبت به مدرک دانشگاه روزانه برای مهاجرت تحصیلی، عدم نیاز به تعهد خدمت رایگان است. دانشجویان دانشگاه شبانه می‌توانند بدون نیاز به تعهد خدمات رایگان دانشنامه خود را دریافت کنند.

3. اعتبار مدرک دانشگاه شبانه برای بازار کار

تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه قصد ورود به بازار کار پس از تحصیلات خود را دارند. برای این دسته از افراد اعتبار مدرک دانشگاه شبانه در بازار کار از اهمیت بالایی برخوردار است. به‌طورکلی ورود به بازار کار با هریک از مدارک تحصیلی مورد تأیید وزارت علوم امکان‌پذیر است. یکی از نکاتی که باید در نظر بگیرید، این است که شرایط بازار کار، نوع رشته انتخابی، سطح علمی دانشگاه محل تحصیل و… می‌توانند بر ورود افراد به بازار کار از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

شرایط پذیرش فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های مختلف در ارگان‌ها و مراکز مختلف متفاوت است. به‌طورکلی، ارزش مدرک دانشگاه نوبت دوم و روزانه دانشگاه دولتی برای ورود به بازار کار در بالاترین رتبه در بین دانشگاه‌های مختلف قرار دارد. به طور کلی شانس استخدام با مدرک تحصیلی با مدرک دانشگاه شبانه بیشتر از دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگاه‌ها است.

اعتبار مدرک دانشگاه شبانه برای بازار کار

جمع‌بندی

اعتبار مدرک دانشگاه شبانه یکی از دغدغه‌های دانشجویان این دانشگاه بوده است. تحصیل در دانشگاه شبانه می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی باشد که موفق به کسب رتبه کافی برای دوره‌های روزانه نشده‌اند. ارزش مدرک دانشگاه نوبت دوم تفاوت چندانی با مدرک دانشگاه روزانه در زمینه‌های مختلفی مانند مهاجرت، تحصیل و اشتغال ندارد.

مدرک دانشگاه شبانه که زیرمجموعه‌ای از دانشگاه دولتی است از اعتبار و ارزش بالایی در بین دانشگاه‌های کشور قرار دارد. در این مقاله کوشیدیم آنچه لازم است درمورد اعتبار مدرک دانشگاه شبانه بدانید را در اختیار شما قرار دهیم. در صورت هرگونه سؤال یا ابهام درمورد تحصیل در دانشگاه شبانه می‌توانید با مشاوران ما در موسسه همراهان فردا در تماس باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *