آیا خرید مدرک تحصیلی جرم است؟

امروزه داشتن مدرک تحصیلی برای انجام اکثر کارها مانند استخدام، ارتقای شغل، تأسیس شرکت، مهاجرت و… به امری ضروری تبدیل شده است. اقشار مختلف جامعه برای پیش‌بردن امور خود به مدرک تحصیلی نیاز دارند. دریافت مدارک تحصیلی دیپلم، فوق‌دیپلم، کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از طریق تحصیل و گذراندن واحدهای درسی امکان‌پذیر است. اما چه می‌شود که افراد به دنبال خرید مدرک تحصیلی می‌روند؟ بسیاری از افراد به دلیل کمبود زمان و شرایط خاص به دنبال راه‌های خرید مدرک قانونی هستند؛ اگر شما هم از این دسته افراد هستید، در ادامه با ما همراه باشید تا هر آنچه لازم است درمورد خرید مدرک تحصیلی با استعلام بدانید را در اختیار شما قرار دهیم.

آیا خرید مدرک تحصیلی جرم است؟

خرید مدرک تحصیلی قانونی

همان‌طور که ذکر کردیم، در دنیای امروز داشتن مدرک تحصیلی یک مزیت به شمار می‌رود و نداشتن آن، سبب ازدست‌دادن فرصت‌های زیادی می‌شود. همین امر سبب شده است تا بسیاری از افراد که زمان و شرایط تحصیل و دریافت مدرک تحصیلی به‌صورت قانونی را ندارند، به دنبال خرید مدرک تحصیلی باشند. این گونه افراد اغلب در دام افراد سودجو و جاعلان مدرک تحصیلی افتاده و علاوه بر ضررهای مالی، خود را درگیر جرم خرید مدرک می‌کنند. جعل مدرک تحصیلی در انواع مختلف نظیر دیپلم، کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری کاملاً غیرقانونی است و پیگرد قانونی دارد.

 به‌طورکلی، جاعلان مدرک ادعا می‌کنند که قادر به جعل هر مدرکی هستند و تنها کافی است مشتری مقطع موردنظر را انتخاب کرده و هزینه را واریز کند. از نکات دیگری که دررابطه‌با جعل مدرک تحصیلی وجود دارد این است که متخلفان معمولاً از نام دانشگاه‌های کوچک و دورافتاده استفاده می‌کنند. جعل مدرک تنها مختص دانشگاه نیست و افرادی وجود دارند که به دنبال خرید مدرک تحصیلی دیپلم و مقاطع متوسطه نیز هستند.

خرید مدرک تحصیلی دیپلم با استعلام

دریافت مدرک دیپلم متوسطه با گذراندن 12 سال شامل 6 سال ابتدایی، 6 سال متوسطه امکان‌پذیر است. مدرک دیپلم یکی از مدارکی است که ممکن است هرکس در طی دوران تحصیل یا اشتغال به آن نیاز داشته باشد. در حال حاضر برای داشتن یک شغل چه دولتی و چه غیردولتی، داشتن حداقل مدرک دیپلم الزامی است. همچنین افرادی وجود دارند که به هر دلیلی موفق به دریافت این مدرک نشده و قصد ادامه تحصیلات دانشگاهی دارند. این افراد برای این کار به مدرک دیپلم نیاز دارند. برخی نیز مدرک دیپلم دارند و علاقه‌مند به دریافت دیپلم در رشته‌های دیگر مانند ریاضی، تجربی، انسانی و… هستند.

امکان خرید مدرک دیپلم در بسیاری از سایت‌ها و از طریق جاعلان مدرک تحصیلی امکان‌پذیر است. با یک سرچ ساده در مرورگر خود می‌توانید تعداد بی‌شماری از این وب‌سایت‌ها را بیابید که کار خود را کاملاً قانونی اعلام می‌کنند و ادعا می‌کنند امکان خرید مدرک تحصیلی قانونی و قابل استعلام را برای شما فراهم می‌کنند. از نظر قانونی، ارائه هرگونه مدرک تحصیلی بدون گذراندن دوره آموزشی غیرمجاز بوده و جرم محسوب می‌شود.

خرید مدرک تحصیلی دیپلم با استعلام

خرید مدرک تحصیلی فوق‌دیپلم

مدرک کاردانی یا فوق‌دیپلم بعد از اتمام 4 ترم گذراندن دروس مربوطه (دو سال) از دانشگاه به دانشجویان اعطا می‌شود. مدرک کاردانی برای ورود به مدرک لیسانس ضروری است. برخی از افراد پس از گذراندن دوره دیپلم و پیش‌دانشگاهی به دلایل مختلف قادر به دریافت مدرک فوق‌دیپلم نیستند.

بسیاری از آن‌ها برای پیداکردن شغل به مدرک تحصیلی نیاز دارند؛ اما ازآنجایی‌که به دلایل مختلف موفق به ادامه تحصیلات نشده‌اند، اقدام به خرید مدرک تحصلی می‌کنند. باتوجه‌به سایت‌های غیرقانونی خرید مدرک تحصیلی، برای خرید مدرک تحصیلی فوق‌دیپلم، نیاز به مدرک دیپلم دارید و باید حداقل دو سال از زمان دریافت مدرک شما گذشته باشد. خرید مدرک فوق‌دیپلم نیز مانند دیگر مدرک‌ها غیرقانونی بوده و افراد خاطی به مجازات محکوم می‌شوند.

خرید مدرک تحصیلی قانونی لیسانس

مدرک کارشناسی یا مدرک لیسانس یکی از مقاطع تحصیلی محبوب است که معمولاً می‌توان پس از گذراندن یک دوره تحصیلی 4 الی ۶ساله در دانشگاه کسب کرد. دریافت مدرک تحصیلی کارشناسی پس از طی‌کردن تحصیلات متوسطه و شرکت در کنکور سراسری امکان‌پذیر است. گاهی متقاضیان خرید مدرک تحصیلی لیسانس امکان صرف هزینه و زمان لازم برای دریافت این مدرک را نداشته و اقدام به خرید غیرقانونی مدرک تحصیلی می‌کنند. برخی دیگر از افراد برای هدف‌های دیگری مانند دریافت مجوز کار، مهاجرت، ارتقای شغلی یا استخدام در نهادهای دولتی و غیردولتی به گزینه خرید مدرک لیسانس روی می‌آورند.

خرید مدرک تحصیلی قانونی فوق‌لیسانس

مدرک فوق‌لیسانس یا کارشناسی ارشد به‌صورت قانونی در دانشگاه‌های کشور با گذراندن 2 الی 3 سال تحصیل و گذراندن واحدهای درسی مربوطه امکان‌پذیر است. بسیاری از افراد به دلایل مختلف امکان ادامه تحصیل در زمان مناسب را نداشته و اکنون که می‌خواهند از مدرک تحصیلی فوق‌لیسانس خود برای اشتغال، ارتقای شغلی، ادامه تحصیل یا مهاجرت استفاده کنند، فرصت و شرایط لازم برای ادامه تحصیل را ندارد. این گونه افراد معمولاً به سراغ خرید مدرک تحصیلی فوق‌لیسانس می‌روند. همان‌طور که ذکر کردیم، خرید مدارک تحصیلی در هرکدام از مقاطع تحصلی بدون طی‌کردن روند آموزشی غیرمجاز است و در صورت شناسایی با متخلفان برخورد می‌شود.

خرید مدرک تحصیلی قانونی فوق‌لیسانس

استعلام مدرک تحصیلی

در سال‌های اخیر، با افزایش تعداد خریدوفروش غیرقانونی مدرک تحصیلی، امکان استعلام مدرک تحصیلی از طریق سامانه estelam.msrt.ir وجود دارد. این سامانه با همکاری سه نهاد وزارت علوم، وزارت ارتباطات و وزارت آموزش‌وپرورش به‌منظور تسهیل فرایند استعلام الکترونیکی مدارک تحصیلی راه‌اندازی شده است. در این سامانه تنها مدارکی که توسط آموزش‌وپرورش، وزارت علوم و وزارت بهداشت صادر شده‌اند، قابل استعلام هستند.

برای استعلام مدرک تحصیلی خود باید به سایت مراجعه کرده و پس از واردکردن اطلاعات هویتی خود به‌صورت دقیق، یک کد رهگیری دریافت کنید. با استفاده از این کد رهگیری می‌توانید اطلاعات مربوط به آخرین مدرک تحصیلی خود را دریافت کنید. پس از استعلام کد مدرک تحصیلی در سامانه، اگر مدرک تحصیلی اعتبار قانونی نداشته باشد، پلیس فتا با افرادی که این مدرک را خریداری و صادر کرده‌اند، به‌شدت برخورد خواهد کرد.

 استفاده از این سایت برای استعلام مدرک تحصلی مزایای زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به استعلام مدرک توسط کارفرمایان برای اطمینان از صحت اطلاعات کارجویان، استعلام مدرک به‌منظور مهاجرت، ساخت رزومه کاری و… اشاره کرد.

جرم خرید مدرک تحصیلی

خرید هرگونه مدرک تحصیلی بدون گذراندن دوره آموزشی در دانشگاه‌ها و مؤسسات مورد تأیید وزارت علوم، وزارت بهداشت و آموزش‌وپرورش غیرقانونی است. جعل هرگونه مدرک تحصیلی جرم است و مجازات این جرم هم شامل حال خریدار مدرک تحصیلی و هم صادرکننده مدرک می‌شود. مطابق قانون، هرکسی که مدرک اشتغال به تحصیل، تأییدیه، گواهی فارغ‌التحصیلی، ریزنمرات یا مدرک تحصیلی دانشگاه‌های داخلی و خارجی کشور را جعل کند،

باید خسارت آن را پرداخت کرده و به 1 الی 3 سال حبس محکوم می‌شود. اگر شخص خاطی جایگاه خاصی در وزارتخانه، مؤسسات، نهادها و سازمان‌های دولتی داشته باشد، به حداکثر مجازات محکوم می‌شوند. کسانی که مدارک جعلی پایین‌تر از دیپلم، مدارک مؤسسات کمک‌آموزشی خارجی، مدارک حوزوی و سایر مدارک را صادر کنند، علاوه بر جبران خسارت، به 6 ماه الی 2 سال حبس محکوم می‌شوند.

تجربه خرید مدرک تحصیلی

اگرچه ممکن است افراد زیادی با خرید مدرک تحصیلی موفق به دریافت شغل، ارتقای شغلی و موقعیت‌های دیگر شوند؛ اما در مرحله استعلام، جعلی بودن مدرک آن‌ها مشخص شده و قانون مجازات اسلامی برای متخلفان اجرا می‌شود. در بسیاری از موارد، جاعلان مدرک اقدام به دریافت پول و کلاهبرداری از متقاضیان خرید مدارک تحصیلی کرده و متواری می‌شوند. موارد زیادی از تجارب افرادی که مورد سوءاستفاده و کلاهبرداری جاعلان مدرک قرار گرفته‌اند، وجود دارد.

در یکی از موارد فرد مال‌باخته با مراجعه به پلیس فتا اعلام کرد که آگهی فروش مدرک تحصیلی را در یکی از وب‌سایت‌ها مشاهده کرده و پس از تحقیقات اقدام به دریافت مشاوره نموده است. پس از تماس با مشاوران این مجموعه به‌منظور خرید مدرک لیسانس اقدام به پرداخت 45 میلیون تومان کرد؛ اما بعد از واریز این مبلغ فرد کلاهبردار به تماس‌های او جواب نداده و متواری شده است.

در موردی دیگر، شخصی برای خرید مدرک برای فرزند خود حدود 600 میلیون تومان به‌حساب یکی از سایت‌های خرید قانونی مدرک تحصیلی واریز کرده و پس از دریافت مدرک، موفق به استخدام فرزند خود در یکی از شرکت‌ها شده است؛ اما اینجا پایان داستان نیست. پس از انجام استعلام، جعلی بودن مدرک تحصیلی این فرد مشخص شده و فرد خاطی علاوه بر بازگرداندن حقوق خود به آن شرکت، از کار اخراج شده است.

قیمت خرید مدرک تحصیلی

قیمت خرید مدرک تحصیلی

علی‌رغم غیرقانونی بودن خرید مدرک، افراد زیادی از طرق مختلف اقدام به فروش مدرک در مقاطع مختلف تحصیلی می‌کنند. قیمت خرید مدرک تحصیلی از سوی این افراد خاطی باتوجه‌به عوامل مختلفی مانند رشته تحصیلی، سطح دانشگاه، مقطع تحصیلی و… قیمت‌های مختلفی را برای فروش مدارک مشخص می‌کنند؛ لذا قیمت مشخصی برای خرید مدارک تحصیلی وجود ندارد.

جمع‌بندی

امروزه افراد زیادی به دلایل مختلف به دنبال خرید مدرک تحصیلی هستند. برخی از جعل‌کنندگان مدرک تحصیلی برای فریب این افراد از عنوان قانونی‌بودن و قابل استعلام بودن مدرک تحصیلی استفاده می‌کنند. همان‌طور که ذکر کردیم، خریدوفروش مدرک تحصیلی در هر مقطع و هر نوعی کاملاً غیرقانونی است. درصورتی‌که مدرک تحصیلی خریداری شده توسط پلیس فتا شناسایی شود، با خریدار و فروشنده برخورد خواهد شد. در این مقاله کوشیدیم هرآنچه لازم است درمورد خرید مدرک تحصیلی با استعلام بدانید را در اختیار شما قرار دهیم. از اینکه تا پایان با ما همراه بودید از شما متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *