راهنمای گواهی سیستم نمره دهی وزارت علوم

گواهی سیستم نمره دهی وزارت علوم یا گواهی عدم منع تحصیل از جمله مهم‌ترین مدارکی است که دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور باید از وزارت علوم دریافت کنند. امروزه مهاجرت تحصیلی به یکی از مهم‌ترین اهداف دانش‌آموزان و دانشجویان تبدیل شده است.

دانشجویان زیادی باهدف ادامه تحصیل یا اشتغال در خارج از کشور تحصیلات دانشگاهی خود را به پایان می‌رسانند. این دسته از دانشجویان که قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه‌های خارج از کشور را دارند، باید مدارک مختلفی را آماده و برای مؤسسه آموزشی موردنظر خود ارسال کنند. ترجمه مدرک سیستم نمره دهی وزارت علوم از جمله این مدارک است. در این مقاله از سری مقالات همراهان فردا با ما همراه باشید تا به بررسی ترجمه دانشگاه های ایران بپردازیم.

گواهی سیستم نمره دهی وزارت علوم چیست؟

از جمله مدارک مهم برای دانشجویان و محصلان علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور، صدور گواهی سیستم نمره دهی وزارت علوم است. این گواهی اثبات می‌کند که داوطلب در یکی از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم تحصیل کرده است و هیچ مانعی برای ادامه تحصیل وی در دانشگاه‌های خارجی وجود ندارد. صدور  و ترجمه مدرک سیستم نمره دهی وزارت علوم در سال‌های گذشته به‌صورت حضوری انجام می‌پذیرفت.

دریافت حضوری مدرک گواهی سیستم نمره دهی وزارت علوم با مشکلات فراوانی برای دانشجویان همراه بود. بدین منظور، وزارت علوم باهدف سهولت امر و کاهش مشکلات متقاضیان، سامانه صدور گواهی سیستم نمره دهی وزارت علوم به آدرس cisc-fa-msrt.ir را ایجاد کرد. داوطلبان می‌توانند پس از آزاد سازی مدرک تحصیلی در این سامانه ثبت‌نام کنند و دریافت گواهی سیستم نمره دهی وزارت علوم نسبت به ترجمه مدرک تحصیلی خود اقدام کنند.  

گواهی سیستم نمره دهی وزارت علوم چیست؟

سامانه گواهی سیستم نمره دهی وزارت علوم

سامانه صدور گواهی سیستم نمره دهی وزارت علوم به‌طورکلی در جهت سهولت انجام امور مرتبط با گواهی سیستم نمره دهی و صدور گواهی عدم منع تحصیل ایجاد شده است. در سال‌های گذشته متقاضیان برای دریافت این گواهی‌ها مجبور به طی‌کردن فرایندهای طولانی و مراجعات حضوری بودند؛ اما امروزه با ارائه درخواست از طریق سامانه صدور گواهی سیستم نمره دهی می‌توانند به‌راحتی مدارک خود را دریافت کنند. بدین ترتیب، به میزان زیادی در وقت، هزینه و انرژی داوطلبان صرفه‌جویی می‌شود.

 متقاضیان می‌توانند با ثبت‌نام در این سامانه به‌سادگی موفق به اخذ گواهی‌های موردنظر خود شوند.

درصورتی‌که در درخواست متقاضی مشکلی وجود نداشته باشد و اطلاعات لازم به‌درستی در سیستم ثبت شوند، مدارک فرد مورد بررسی قرار گرفته و پس از طی‌کردن روند قانونی و اداری مربوطه، گواهی سیستم نمره دهی وزارت علوم به‌صورت فایل صادر می‌شود. دانشجویان می‌توانند از طریق همین سایت فایل مربوطه را دریافت کرده و پس از آن نسبت به ترجمه دانشگاه های ایران اقدام نمایند. درخواست‌هایی که از طریق سامانه صدور گواهی نمره دهی وزارت علوم برای مرکز همکاری‌های بین‌المللی ارسال می‌شود، به طور کامل از طریق کد پیگیری که به هر درخواست اختصاص داده می‌شود، قابل‌پیگیری است.

بدین ترتیب متقاضیان نیازی به مراجعه حضوری را پیگیری درخواست خود نخواهند داشت. اخذ گواهی نمره دهی وزارت علوم مستلزم بارگذاری تصویر آخرین مدرک تحصیلی دانش‌آموختگان است. پس از آن متقاضیان می‌توانند یک گواهی رسمی که نشان‌دهنده عدم منع تحصیل دانشجو است و قابلیت ترجمه رسمی دارد را دریافت کند. این گواهی‌های صادر شده از وزارت علوم دارای کد صحت هستند و متقاضی می‌تواند با خیال راحت مدارک خود را به دارالترجمه‌های رسمی برای ترجمه بسپارد.

نحوه ورود به سامانه صدور گواهی نمره دهی وزارت علوم

تمام فرایندهای مربوط به درخواست، پیگیری و دریافت گواهی سیستم نمره دهی وزارت علوم به‌صورت غیرحضوری و از طریق وب‌سایت cisc-fm-msrt.ir انجام می‌شود. در ادامه به مراحل گام‌به‌گام نحوه ورود به این سامانه را توضیح می‌دهیم:

 • در ابتدا آدرس اینترنتی https://cisc.msrt.ir/fa  را در مرورگر خود وارد کنید. در صفحه باز شده بر روی گواهی عدم منع تحصیل و سیستم نمره دهی کلیک کنید.
 • در این مرحله به سامانه صدور گواهی عدم منع تحصیل و سیستم نمره دهی هدایت می‌شوید.
 • در این مرحله گزینه ورود را انتخاب کنید. درصورتی‌که قبلاً در این سامانه ثبت‌نام نکرده‌اید گزینه کاربر جدید را انتخاب کنید.
 • در این مرحله اطلاعات خواسته شده شامل کد ملی، نام و نام خانوادگی، شماره همراه، ایمیل و رمز عبور هستند را وارد کرده و روی گزینه ثبت کلیک کنید.
 • با طی‌کردن مراحل فوق متقاضی موفق به ورود به سامانه و حساب کاربری خود خواهد شد.

مراحل دریافت گواهی سیستم نمره دهی وزارت علوم

برای دریافت گواهی سیستم نمره دهی و ترجمه مدرک تحصیلی لازم است متقاضیان مراحل زیر را بادقت دنبال کنند. مراحل دریافت گواهی سیستم نمره دهی به ترتیب به شرح زیر است:

 • طبق توضیحات ارائه شده در بخش قبل، به سامانه cisc-fm-msrt.ir مراجعه کنید و به حساب کاربری خود وارد شوید.
 • در صفحه باز شده گزینه ثبت درخواست را انتخاب کنید.
 • زیر منوی سیستم نمره دهی را انتخاب کنید.
 • اطلاعات خواسته شده را به‌درستی وارد کنید.
 • گزینه ثبت درخواست را انتخاب کنید.
 • پس از ثبت درخواست یک کد پیگیری دریافت خواهید کرد.
 • درخواست شما توسط سیستم بررسی شده و پس از مدت کوتاهی صادر خواهد شد.
 • گواهی صادر شده در قالب فایل PDF در حساب کاربری شما قابل‌دانلود خواهد بود.

ترجمه مدرک سیستم نمره دهی وزارت علوم

همان‌طور که می‌دانید یکی از مهم‌ترین مراحل مهاجرت تحصیلی، ترجمه دانشگاه های ایران و مدارک و ارائه آن‌ها به دانشگاه مقصد است. گواهی سیستم نمره دهی از جمله مدارکی است که نیاز به ترجمه رسمی دارد. دانشجویان برای ارائه گواهی سیستم نمره دهی وزارت علوم به مراکز و مؤسسات آموزشی خارج از کشور باید نسبت به ترجمه آن اقدام کنند. دریافت ترجمه رسمی مدارک از طریق مراجعه به دارالترجمه‌های رسمی مورد تایید وزارت علوم امکان‌پذیر است.

متقاضیان می‌توانند پس از دانلود فایل گواهی سیستم نمره دهی آن را برای ترجمه به دارالترجمه رسمی موردنظر خود بسپارند. اعتبار گواهی سیستم نمره دهی وزارت علوم در گذشته از طریق مهر برجسته وزارت علوم مشخص می‌شد. در گذشته علاوه بر حضور دانش‌آموختگان در ساختمان وزارت علوم تهران، درج مهر برجسته بر روی گواهی‌ها برای تایید صحت آن‌ها نیز ضروری بوده است. امروزه صحت گواهی‌ها بدون نیاز به ممهور شدن و از طریق کد اعتبارسنجی منحصربه‌فرد هر گواهی قابل‌بررسی است.

ترجمه مدرک سیستم نمره دهی وزارت علوم

جمع‌بندی

از جمله مدارک مهمی که دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی باید ارائه دهند، سیستم نمره دهی وزارت علوم است. در گذشته متقاضیان برای دریافت گواهی سیستم نمره دهی وزارت علوم باید به‌صورت حضوری به وزارت علوم مراجعه می‌کردند؛ اما امروزه این کار به‌راحتی در سامانه دریافت گواهی سیستم نمره دهی امکان‌پذیر است. این گواهی نشان‌دهنده عدم منع تحصیل متقاضی در دانشگاه‌های خارجی است.

ترجمه مدرک سیستم نمره دهی وزارت علوم یکی از مهم‌ترین مراحل برای ارائه مدارک به دانشگاه‌های خارج از کشور است. ترجمه دانشگاه های ایران از طریق دارالترجمه‌های رسمی و با وجود کد صحت انجام می‌پذیرد. در صورت هرگونه سؤال یا ابهام درمورد روند دریافت این گواهی سیستم نمره دهی و ترجمه آن می‌توانید با ارسال فرم درخواست مشاوره با مشاوران ما در تماس باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *