مراحل و مدارک فارغ التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی

دانشگاه‌های غیرانتفاعی از انواع دانشگاه‌های غیردولتی در ایران هستند که تحت‌نظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری فعالیت می‌کنند. مدارک فارغ التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی در سال‌های اخیر شاهد استقبال قابل‌توجهی در بین دانشجویان بوده است. این دانشگاه‌ها در وجوه مختلف کمی و کیفی، سطح علمی، امکانات آموزشی و امکانات رفاهی رشد قابل‌توجهی داشته‌اند. اعتبار مدرک دانشگاه غیر انتفاعی یکی از دغدغه‌هایی است که همه دانشجویان مشغول به تحصیل در این دانشگاه‌ها دارند. در این مقاله از همراهان فردا به بررسی مراحل فارغ التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی خواهیم پرداخت.

اعتبار مدرک فارغ التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی

اعتبار مدرک دانشگاه غیر انتفاعی

پیش از اینکه به بررسی موضوع مدارک فارغ التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی بپردازیم، اعتبار مدرک دانشگاه غیر انتفاعی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. دانشگاه‌های غیرانتفاعی مانند سایر مراکز آموزشی دولتی، آزاد و پیام‌نور تحت‌نظر وزارت علوم هستند و از این نظر دارای اعتبار لازم برای استخدام در مراکز دولتی هستند. لازم به ذکر است که میزان درجه اعتبار هر مدرک تحصیلی به نوع دانشگاه و رتبه علمی دانشگاه بستگی دارد. ازاین‌رو، هرچه دانشگاه غیرانتفاعی رتبه علمی بالاتری داشته باشد، مدرک آن از اعتبار بالاتری برخوردار است. لازم به ذکر است مدارک دانشگاه غیر انتفاعی قابل اعتبار سنجی هستند. برای اطلاع از نحوه اعتبار سنجی مدرک تحصیلی کلیک کنید.

مراحل فارغ التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی

مدارک فارغ‌ التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی پس از اتمام تمامی واحدهای تحصیلی قابل دریافت است. دانشجویان می‌توانند پس از گذراندن واحدهای تحصیلی خود و دریافت نمره قبولی، مراحل مربوط به فارغ ‌التحصیلی را انجام دهند. روند فارغ‌ التحصیلی از دانشگاه‌های غیر انتفاعی با ارائه مدارک موردنیاز قابل‌انجام است. دانشگاه‌های غیرانتفاعی سراسر کشور، دارای روند مشخصی برای فارغ ‌التحصیلی هریک از مقاطع تحصیلی هستند. داوطلبان لازم است برای دریافت مدارک فارغ التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی از کلیه شرایط و ضوابط آگاهی داشته باشند تا بتوانند این فرایند را در کمترین زمان  ممکن و بدون ایجاد مشکل طی نمایند. در ادامه جزئیات مراحل دریافت مدارک فارغ التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی را بررسی خواهیم کرد.

مراحل دریافت مدرک فارغ التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی

دانشجویان دانشگاه غیر انتفاعی مانند دانشگاه‌های دیگر پس از طی‌کردن هر مقطع تحصیلی و اتمام واحدهای دانشگاهی، می‌توانند فارغ‌ التحصیل شوند. آن‌ها می‌توانند پس از فارغ ‌التحصیلی به مقطع تحصیلی بعدی وارد شوند یا برای ورود به شغل موردنظرشان اقدام نمایند. اخذ مدارک فارغ التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی تنها در صورتی امکان‌پذیر است که دانشجو واحدهای درسی را به اتمام رسانده و  کلیه مراحل فارغ‌ التحصیلی را انجام داده باشد.

 بدین منظور، دانشجویان باید ابتدا به سایت دانشگاه خود وارد شده و اطلاعات کافی در مورد مراحل مربوط به فارغ ‌التحصیلی از این دانشگاه را کسب نمایند. روند فارغ ‌التحصیلی در هر دانشگاه ممکن است متفاوت باشد. برخی از دانشگاه‌های غیرانتفاعی مراحل فارغ ‌التحصیلی را به‌صورت آنلاین و برخی دیگر به‌صورت حضوری انجام می‌دهند. مراحل فارغ التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی و دریافت مدارک فارغ التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی به شرح زیر است:

1. مراحل فارغ التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی؛ تکمیل مدارک مقطع تحصیلی قبلی

اولین مرحله برای فارغ ‌التحصیلی از دانشگاه غیر انتفاعی، تحویل مدارک مقاطع تحصیلی قبلی موردنیاز به آموزش دانشگاه است. کلیه مدارک موردنیاز باید به‌صورت حضوری به دانشگاه ارائه داده شوند یا به‌صورت غیرحضوری در سامانه دانشگاه بارگذاری شوند.

2. مراحل و مدارک فارغ التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی؛ انجام امور فارغ ‌التحصیلی

مرحله دوم فارغ‌التحصیلی دانشگاه غیرانتفاعی بسیار حائز اهمیت است. این مرحله پس از تحویل مدارک فارغ ‌التحصیلی قابل‌انجام است. دانشجویان مشمول در صورت اشتغال به خدمت نظام‌وظیفه، باید گواهی اشتغال به خدمت رایگان با ذکر شروع و پایان خدمت را ارائه کنند. در صورت دریافت کارت معافیت یا پایان خدمت، ارائه کپی آن به دانشگاه اجباری است. برای دریافت مدارک فارغ التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی، دانشجویان باید فرم‌های مربوط به کارآموزی و پروژه و درس‌های تک‌درس را به آموزش تحویل دهند.

 دانشجویانی که مقطع کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه‌های غیر انتفاعی به پایان رسانده‌اند، باید فرم تحویل نسخه پایان‌نامه ارشد را به دانشگاه تحویل دهند. پس از انجام این مراحل، دانشجویان باید به واحد مالی مراجعه کرده و فرم تسویه‌حساب را تأیید کنند؛ سپس باید این فرم را به آموزش دانشگاه تحویل دهند. در آخر، دانشجویان باید هزینه مربوط به صدور گواهینامه و دانشنامه مقطع تحصیلی را از طریق شماره‌حساب ارائه شده از سوی آموزش پرداخت کنند.

3. اخذ مدرک تحصیلی

داوطلبان پس از انجام مراحل دریافت مدارک فارغ‌التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی، می‌توانند مدرک خود را دریافت کنند. دانشجویان دانشگاه غیر انتفاعی برای انجام مراحل فارغ التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی و تسویه‌حساب باید به سایت دانشگاه خود مراجعه کنند.

مراحل دریافت مدرک فارغ التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی

مدارک فارغ‌ التحصیلی از دانشگاه غیر انتفاعی

حال که از مراحل دریافت مدارک فارغ ‌التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی آگاه شدید، لازم است مدارک موردنیاز برای فارغ‌ التحصیلی را بشناسید. کلیه مدارک لازم برای فارغ ‌التحصیلی از دانشگاه غیر انتفاعی برای هریک از مقاطع کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی پیوسته را در ادامه توضیح می‌دهیم. البته بهتر است برای اطلاع دقیق از مدارک موردنیاز برای فارغ ‌التحصیلی، به سایت دانشگاه خود مراجعه کنید. بدون ارائه مدارک لازم برای فارغ ‌التحصیلی امکان دریافت مدارک فارغ ‌التحصیلی دانشگاه غیرانتفاعی وجود نخواهد داشت.

1. مدارک موردنیاز برای فارغ ‌التحصیلی از مقطع کاردانی

دانشجویانی که در مقطع کاردانی دانشگاه‌های غیرانتفاعی مشغول به تحصیل بوده‌اند، باید برای تکمیل پرونده و دریافت مدارک فارغ‌ التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی مدارک زیر را ارائه دهند:

 • اصل گواهی پایان دوره متوسطه
 • اصل گواهی پایان دوره پیش‌دانشگاهی
 • تأییدیه تحصیلی دیپلم
 • تأییدیه تحصیلی پیش‌دانشگاهی
 • ·        2 قطعه عکس
 • کارت دانشجویی
 • اصل شناسنامه
 • اصل کارت ملی

2. مدارک موردنیاز برای فارغ ‌التحصیلی از مقطع کارشناسی

دانشجویانی که در مقطع کارشناسی پیوسته در دانشگاه غیرانتفاعی مشغول به تحصیل بوده‌اند، باید برای در یافت مدارک فارغ ‌التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی مدارک زیر را به واحد آموزش تحویل دهند:

 • اصل گواهی پایان دوره متوسطه
 • اصل گواهی پایان دوره پیش‌دانشگاهی
 • تأییدیه تحصیلی دیپلم
 • تأییدیه تحصیلی پیش‌دانشگاهی
 • ·        2 قطعه عکس
 • کارت دانشجویی
 • اصل شناسنامه
 • اصل کارت ملی

نحوه صدور مدارک فارغ ‌التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی

آخرین مرحله از فارغ‌التحصیلی، صدور مدرک فارغ ‌التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی از سوی دانشگاه است. به‌طورکلی مدرکی که از سوی دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم به دانشجویان ارائه می‌شود، دو نوع است. مدرک تحصیلی موقت که به آن گواهی موقت فارغ ‌التحصیلی هم گفته می‌شود و مدرک اصلی فارغ ‌التحصیلی که در پایان روند فارغ ‌التحصیلی به دانشجویان اعطا می‌شود. دانشجویان پس از انجام روند فارغ‌ التحصیلی می‌توانند هر دو مدرک را دریافت نمایند. در ادامه به نحوه صدور مدرک فارغ ‌التحصیلی دانشگاه غیرانتفاعی می‌پردازیم:

نحوه دریافت گواهینامه پایان تحصیلات دانشگاه غیرانتفاعی

نحوه دریافت گواهینامه پایان تحصیلات دانشگاه غیرانتفاعی

دانشجویان بعد از انجام کلیه روند دریافت مدارک فارغ ‌التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی، باید منتظر تأیید دانشگاه برای دریافت مدرک بمانند. روند دریافت گواهینامه پایان تحصیلات کوتاه‌تر از مدرک اصلی است. در واقع دانشگاه‌ها ابتدا یک مدرک موقت به دانشجویان ارائه می‌دهند تا دانشجویان بتوانند با کمک این مدرک در آزمون‌های استخدامی یا کنکور ثبت‌نام کنند. معمولاً روند دریافت گواهی پایان‌نامه تحصیلات یک ماه به طول می‌انجامد. دانشجویان می‌توانند به‌صورت اینترنتی یا حضوری اقدام به دریافت این گواهی نمایند.

نحوه دریافت اصل مدارک فارغ‌ التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی

روند صدور مدرک تحصیلی فارغ‌ التحصیلی از روند صدور گواهی پایان تحصیلات طولانی‌تر است و می‌تواند به مدت 3 ماه تا 1 سال طول بکشد. معمولاً پس از آماده‌شدن مدارک فارغ‌ التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی به دانشجویان از طریق پیامک اطلاع داده می‌شود تا در موعد مقرر  به دانشگاه مراجعه نموده و با ارائه کارت شناسایی، مدرک تحصیلی خود را دریافت کنند.

جمع‌بندی

دانشجویان پس از گذراندن تحصیلات خود در دانشگاه‌های غیرانتفاعی می‌توانند مراحل دریافت مدارک فارغ‌ التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی را طی کنند. این فرایند برای دانشجویان در مقاطع مختلف متفاوت است. در این مقاله کوشیدیم هرآنچه لازم است درمورد اعتبار مدرک دانشگاه غیر انتفاعی بدانید را در اختیار شما قرار دهیم. در صورت هرگونه ابهام درمورد مراحل فارغ التحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی می‌توانید سؤالات خود را با ما در میان بگذارید. مشاوران مجرب مؤسسه همراهان فردا آماده‌اند تا به‌تمامی سؤالات شما پاسخ دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *