تبدیل سوابق کاری به مدرک تحصیلی

امروزه برخورداری از مدرک تحصیلی مزایای شغلی و رفاهی متعددی را برای ما به ارمغان می‌آورد و می‌توانیم از این طریق برای افزایش درآمد و کسب موفقیت‌های شغلی مناسب‌تر اقدام نماییم. باتوجه‌به این موضوع و افزایش تمایل افراد برای کسب مدرک تحصیلی، امروزه نوع جدیدی از تبلیغات بسیار به چشم می‌خورد.

افرادی که به دلایل مختلف موفق به تحصیل و دریافت مدرک نشده‌اند، راه‌های زیادی اعم از خرید مدرک تحصیلی، تبدیل سوابق کاری به مدرک، اخذ مدرک تحصیلی با سابقه کاری و… را امتحان می‌کنند. این افراد به دنبال راه‌هایی برای تبدیل سوابق شغلی که به‌صورت تجربی به دست آورده‌اند به مدرک تحصیلی معتبر هستند. اگر شما هم به دنبال راه‌هایی برای تبدیل سابقه کار به مدرک تحصیلی هستید، در ادامه از همراهان فردای روشن با ما همراه باشید تا هرآنچه لازم است در این مورد بدانید را در اختیار شما قرار دهیم.

آیا امکان تبدیل سوابق کاری به مدرک تحصیلی وجود دارد؟

اخذ مدرک تحصیلی در دنیای امروز، به یک الزام تبدیل شده است. ازاین‌رو افرادی که به دلیل واردشدن به بازار کار امکان ادامه تحصیل نداشته‌اند و درعین‌حال در حوزه تخصصی خود از مهارت و دانش کافی برخوردار هستند، به دنبال راه‌هایی برای تبدیل سوابق کاری و مهارتی خود به مدرک تحصیلی هستند.

باید قبل از هر چیز به شما بگوییم که این امر نه‌تنها در کشور ما، بلکه در هیچ کشور دیگری امکان‌پذیر نیست. در کشور ما، مدرک تحصیلی فقط از طریق فرایند شفاف یعنی کنکور سازمان سنجش و شرکت در دوره‌های آموزشی معتبر اعطا می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا جزئیات اخذ مدرک تحصیلی باسابقه کاری را بررسی کنیم.

تبدیل سوابق کار به مدرک تحصیلی 100% تضمینی

تبدیل سوابق کار به مدرک تحصیلی 100% تضمینی

مطمئناً شما نیز آگهی‌های تبلیغاتی زیادی را در سایت‌ها و حتی روزنامه‌ها مبنی بر تبدیل سوابق کاری به مدرک تحصیلی مشاهده کرده‌اید. شرکت‌ها و افراد سودجوی زیادی وجود دارند که می‌خواهند سوابق کاری شما را به مدرک معتبر دانشگاهی تبدیل کنند. برخی از آن‌ها ادعا می‌کنند با دریافت گواهی اشتغال و اطلاعات دیگر ریزنمرات دانشگاه و مدرک تحصیلی به شما ارائه می‌دهند. باید بدانید که همه این آگهی‌ها و تبلیغات، تنها باهدف کلاهبرداری و سوءاستفاده انجام می‌شود. با یک سرچ کوتاه می‌توانید تعداد بی‌شماری از این شرکت‌ها پیدا کنید که اغلب با جملاتی مانند تبدیل سوابق کاری به مدرک دانشگاهی، معادل‌سازی سوابق کاری با مدرک دانشگاهی خارجی، اخذ مدرک تحصیلی با سابقه کاری و… به تبلیغ و جذب افراد می‌پردازند.

این شرکت‌ها اغلب ادعا می‌کنند که این خدمات را بر اساس قوانین بین‌الملل ارائه می‌دهند و مدرکی که به شما اعطا می‌کنند، بر اساس پیمان بین‌المللی لاهه در بیش از 60 کشور دنیا اعتبار دارد. برخی دیگر از این مؤسسات از  شما می‌خواهند برای به جریان افتادن پرونده هزینه‌ای پرداخت کنید. سپس باید مدارک خود را بفرستید و منتظر تأیید دانشگاه بمانید.

پس از آن باید هزینه نقدی را پرداخت کنید و مدرک خود را ظرف یک ماه تحویل بگیرید. باید بدانید که تمام این آگهی‌ها به‌منظور کلاهبرداری و فریب هستند و وزارت علوم هرگز چنین مدارکی را تأیید نخواهد کرد. حتی درصورتی‌که این شرکت‌ها و افراد سودجو پس از دریافت پول متواری نشوند و مدرکی برای شما ارسال کنند، این مدارک هیچ‌گونه ارزش استخدامی  و تحصیلی نخواهد داشت.

پاسخ وزارت علوم به تبدیل سوابق کاری به مدرک تحصیلی

در همین راستا، کارشناس بازرسی وزارت علوم درباره تبدیل سابقه کار به مدرک دانشجویی اذعان داشت: «وزارت علوم چیزی با عنوان مدرک معادل سابقه کار نمی‌شناسد. دانشجویان باید توجه داشته باشند که برای این مؤسسات هزینه نکنند؛ چون این تبلیغات کلاهبرداری است و چنین مدرکی هیچ ارزش استخدامی و تحصیلی ندارد.» وی همچنین درباره ارزش مدرک معادل در خارج از کشور افزود: «ما از قوانین همه کشورها اطلاع نداریم؛ اما به‌طورکلی هر دانشجویی بخواهد در کشور با مدرک دانشگاه‌های خارجی ادامه تحصیل دهد، باید مدرکش را از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم دریافت کرده باشد.

لیست این دانشگاه‌ها در سایت وزارت علوم موجود است.» معاون دانشجویی وزیر نیز تذکر داد آئین‌نامه‌ای مبنی بر تبدیل سابقه کار به مدرک تحصیلی وجود ندارد و این که دانشگاهی در کشور خارجی بتواند صحت سوابق کاری فرد در ایران را بررسی کند بسیار دورازذهن است.

تسهیل روند اخذ مدرک با موسسات فنی و حرفه‌ای

تسهیل روند اخذ مدرک با موسسات فنی و حرفه‌ای

 البته در سال‌های اخیر با گسترش و توسعه امر آموزش و روی کار آمدن مؤسسات آموزش فنی و حرفه‌ای که اقدام به ارائه مدارک تحصیلی معتبر می‌کنند، روند اخذ مدرک را تا حدود زیادی تسهیل کرده‌اند. بدین ترتیب این افراد می‌توانند در دوره‌های آموزشی که این مؤسسات مورد تأیید سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای برگزار می‌کنند، شرکت کنند و در حوزه موردنظر خود موفق به کسب مدرک علمی معتبر شوند. افرادی که به دلایل مختلف قادر به گذراندن دوره‌های تحصیلی نبوده‌اند و به دنبال تبدیل سوابق کاری به مدرک تحصیلی هستند، می‌توانند در دوره‌های فنی و حرفه‌ای شرکت کنند و پس از شرکت در کلاس‌های آموزشی مربوطه، در آزمون فنی و حرفه‌ای شرکت کنند.

پس از اتمام آزمون، به داوطلبانی که حداقل نمره لازم را دریافت کرده باشند، مدرک معتبر فنی و حرفه‌ای اعطا می‌شود. این آزمون‌ها دارای دو مرحله کتبی و عملی هستند. سازمان فنی و حرفه‌ای کشور در تلاش است با ارائه دوره‌های متنوع مهارتی، آموزش‌های اساسی و موردنیاز جامعه را به علاقه‌مندان ارائه نماید. پس از برگزاری آزمون و کسب نمره لازم، به افراد یک گواهینامه فنی و حرفه‌ای اعطا می‌شود که می‌توانند به آن‌ها در پیداکردن شغل مناسب کمک کند.

جمع‌بندی

امروزه یکی از مواردی که در تبلیغات پیامکی و اینترنتی زیاد به چشم می‌خورد، تبدیل سوابق کاری به مدرک دانشگاهی و اخذ مدرک تحصیلی با سابقه کاری است. دستیابی به مدرک تحصیلی با تبدیل سابقه کار به مدرک تحصیلی بدون نیاز به گذراندن کلاس‌های درسی و امتحانات تنها از طریق سابقه شغلی وعده‌ای شیرین و باهدف کلاهبرداری از شما است. مدارکی که از سوی این افراد صادر می‌شود کاملاً غیرقانونی بوده و هیچ‌گونه اعتباری نخواهند داشت. در این مقاله به بررسی تبدیل سابقه کاری به مدرک تحصیلی پرداختیم. امید است مطالب فوق برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *