معرفی 10 دانشگاه برتر ایران

تحصیل در 10 دانشگاه برتر ایران یکی از رؤیاهای هر دانش‌آموزی است. دانشگاه‌ها از جمله مهم‌ترین مراکز آموزشی و علمی هر کشوری محسوب می‌شوند. کیفیت آموزشی و پژوهشی دانشگاه‌ها همواره از مهم‌ترین دغدغه‌های نظام‌های آموزشی در سراسر دنیا است. در کشور ما نیز دانشگاه‌های مختلفی وجود دارد که به آموزش‌وپرورش صدها دانشجو می‌پردازند. در این میان برخی از دانشگاه‌ها نسبت به بقیه از اهمیت و درجه علمی بالاتری برخوردار هستند.

هرساله لیستی از دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی و مراکز علمی معتبر توسط منابع مختلفی منتشر می‌شود. رتبه بندی بهترین دانشگاه‌ های ایران بر اساس معیارهای مختلفی مانند جمعیت دانشجویان، تعداد هیئت‌علمی،  جوایز المپیاد، تعداد دانشجویان بین‌المللی، تعداد مقالات علمی و بین‌المللی و… صورت می‌گیرد. در ادامه مطلب از همراهان فردا به بررسی بهترین دانشگاه های ایران می‌پردازیم.

بهترین دانشگاه های ایران

بهترین دانشگاه های ایران

معیارها و شاخص‌های مختلفی برای رتبه‌بندی انواع دانشگاه های کشور وجود دارد. رتبه بندی 10 دانشگاه برتر ایران باتوجه‌به 5 شاخص اصلی و چندین زیر شاخص توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام انجام می‌شود. شاخص‌های رتبه دانشگاه‌ها توسط وزرای آموزش عالی و تحقیقات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعیین می‌شوند.

در این رتبه بندی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در حوزه‌های آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری، بین‌المللی‌سازی، اثرگذاری اقتصادی، خدمات اجتماعی و زیرساخت و تسهیلات رتبه بندی شدند. از دیگر فاکتورهای مورداستفاده  برای رتبه بندی دانشگاه های ایران عبارت‌اند از:

 • شهرت دانشگاه
 • تعداد اعضای هیئت‌علمی
 • تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی
 • تعداد مقالات
 • کیفیت آموزش
 • تعداد دانشجویان بین‌المللی
 • نسبت تعداد اعضای هیئت‌علمی به تعداد دانشجو
 • مساحت و امکانات دانشگاه

10 دانشگاه برتر ایران

ایران دارای تعداد زیادی از انواع دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی دولتی و غیردولتی است که تحت‌نظر وزارت‌های علوم و بهداشت مشغول به فعالیت هستند. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مسئول تمام دوره‌های علوم پایه، علوم‌انسانی، مهندسی، هنر و کشاورزی است. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ادغام ارائه خدمات بهداشتی و آموزش پزشکی بر دانشگاه‌های پزشکی و دوره‌های بالینی نظارت می‌کند. در ادامه به معرفی 10 دانشگاه برتر ایران می‌پردازیم.

1. بهترین دانشگاه های ایران؛ دانشگاه تهران

دانشگاه تهران که یکی از برترین و بزرگ‌ترین دانشگاه‌ های دولتی ایران به شمار می‌رود، در سال 1313 توسط دکتر محمود حسابی تأسیس شد. دانشگاه تهران به‌عنوان بزرگ‌ترین مرکز آموزش عالی کشور دارای 25 دانشکده، 9 پردیس و 16 مرکز پژوهشی و تحقیقاتی دارد. این دانشگاه دارای 111 رشته در مقطع کارشناسی، 177 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 156 رشته در مقطع دکتری است. دانشگاه تهران که اولین مورد از 10 دانشگاه برتر ایران است دارای بیش از 1500 نفر هیئت‌علمی و 32000 دانشجو است.

دانشگاه تهران در رتبه بندی مجله تایمز موفق به کسب رتبه 539 در بین دانشگاه‌های برتر جهان شده است. دانشگاه تهران دارای بزرگ‌ترین مجتمع خوابگاهی در خاورمیانه شناخته می‌شود. این دانشگاه امکانات ورزشی، خوابگاهی و فرهنگی منحصربه‌فردی را برای دانشجویان فراهم می‌کند. دانشگاه تهران دارای فعالیت‌های پژوهشی بسیار زیادی است و تا کنون 150469 فعالیت علمی در کارنامه خود ثبت کرده است.

2. دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دانشگاه صنعتی امیرکبیر یکی از بهترین مؤسسات آموزش عالی در زمینه فنی و مهندسی در کشور است. دانشگاه امیرکبیر در سال 1335 تأسیس شد. دانشگاه امیرکبیر بیش از 14430 دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دارد. این دانشگاه از 16 دانشکده و 7 پردیس تشکیل شده است و طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی را ارائه می‌دهد. عمده آموزش‌ها و فعالیت‌های دانشگاه امیرکبیر با محوریت رشته‌های مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک، مهندسی نساجی، مهندسی راه و ساختمان و مهندسی شیمی ارائه می‌شود. این دانشگاه تاکنون 23966 مقاله علمی در نشریات و همایش‌های داخلی منتشر کرده است.

تاکنون مقاله بین‌المللی و مقاله معتبر بین‌المللی زیادی از دانشگاه امیرکبیر استخراج شده است. این دانشگاه در سال 2019 موفق به کسب رتبه 601-650 شد. دانشجویان و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه پژوهش‌ها و مقالات علمی زیادی در سطح عالی منتشر کرده‌اند که باعث افزایش رتبه و ارتقا سطح علمی این دانشگاه شده است. این دانشگاه دارای رتبه دوم در بین 10 دانشگاه برتر ایران است. دانشگاه صنعتی امیرکبیر امکانات رفاهی، ورزشی و فرهنگی بسیار خوبی برای دانشجویان، کارمندان و اعضای هیئت‌علمی فراهم کرده است.

دانشگاه علوم پزشکی تهران

3. 10 دانشگاه برتر ایران؛ دانشگاه علوم پزشکی تهران

دانشگاه علوم پزشکی تهران یکی از 10 دانشگاه برتر ایران است که در رتبه اول در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران قرار دارد. این دانشگاه در سال 1313 تأسیس شد. دانشگاه علوم پزشکی تهران دارای بیش از 60 مرکز تحقیقاتی، 13 پژوهشکده و یک پژوهشگاه است. این دانشگاه در حال حاضر دارای بیش از 13000 دانشجو و بیش از 1650 عضو هیئت‌علمی است. دانشگاه علوم پزشکی تهران هرساله در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری دانشجویان زیادی را  در 11 دانشکده خود پذیرش می‌کند. از جمله امکانات قابل‌توجه دانشگاه علوم پزشکی تهران برخورداری از 16 بیمارستان آموزشی است.

 دانشگاه علوم پزشکی تهران از جمله 10 دانشگاه برتر ایران است که در نظام رتبه بندی شانگهای موفق به کسب رتبه 401 الی 500 شده است. بیش از 50 کتابخانه در دانشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی این دانشگاه وجود دارد. این دانشگاه امکانات مختلفی نظیر خوابگاه‌های دانشجویی، امکانات رفاهی، سالن‌های ورزشی، کتابخانه و… را به دانشجویان ارائه می‌دهد.

4. دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه صنعتی شریف یکی از 10 دانشگاه برتر ایران و محبوب‌ترین دانشگاه صنعتی در ایران به شمار می‌رود که در سال 1344 در تهران تأسیس شد. این دانشگاه رشته‌های تحصیلی مهندسی و علوم پایه را در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد. این دانشگاه در حال حاضر دارای بیش از 10679 دانشجو و 460 عضو هیئت‌علمی است. دانشگاه صنعتی شریف بیش از 20 رشته دکتری، 80 رشته کارشناسی ارشد و بیش از 100 رشته کارشناسی را به دانشجویان ارائه می‌دهد.

 دانشگاه شریف یکی از بهترین دانشگاه های ایران است که بر اساس رتبه بندی مجله تایمز در سال 99 موفق به کسب جایگاه 200-250 در بین بهترین دانشگاه‌های جهان شده است. این دانشگاه تاکنون بیش از 1024 ثبت اختراع و 34601 مقاله پژوهشی را به ثبت رسانده است. دانشگاه صنعتی شریف با محیطی علمی و پویا یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور در زمینه‌های علمی، پژوهشی، کارآفرینی و فرهنگی است. کتابخانه مرکزی دانشگاه شریف یکی از غنی‌ترین کتابخانه‌های دانشگاهی کشور در زمینه علوم و مهندسی است.

5. 10 دانشگاه برتر ایران؛ دانشگاه تربیت‌ مدرس

دانشگاه تربیت ‌مدرس یکی از 10 دانشگاه برتر ایران است که در سال 1360 با نام مدرسه تربیت‌ مدرس به‌عنوان تنها دانشگاه تخصصی تحصیلات تکمیلی ایران در تهران تأسیس شد. این دانشگاه در حال حاضر طیف گسترده‌ای از حوزه‌های مختلف در 171 رشته کارشناسی ارشد و 132 رشته دکتری را در 17 دانشکده و 14 پژوهشکده ارائه می‌دهد. این دانشگاه بر اساس رتبه بندی مجله تایمز موفق به کسب رتبه 80 در بین دانشگاه‌های اثرگذار جهان شد. دانشگاه تربیت‌ مدرس بیش از 2100 عضو هیئت‌علمی است. این دانشگاه تاکنون بیش از 3794 اختراع و 32473 مقاله به ثبت رسانده است.

 دانشگاه تربیت ‌مدرس بیش از 20 مجموعه خوابگاهی است که در آن‌ها امکانات رفاهی مختلفی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. از جمله امکانات رفاهی و آموزشی دانشگاه تربیت‌مدرس می‌توان به کتابخانه مرکزی، پارک علم و فناوری، مرکز بهداشت و درمان دانشجویی، مرکز مشاوره دانشجویی، تغذیه و…. اشاره کرد. این دانشگاه در سطح جهان از رتبه 501-600 برخوردار است. دانشگاه تربیت‌مدرس دارای چندین ارتباط علمی با مؤسسات دانشگاهی و صنعتی برجسته داخلی و خارجی است که شامل توافق‌نامه‌های تبادل دانشجو، انتشار کتاب و مجلات، برگزاری نشست‌ها و کنفرانس‌های ملی و بین‌المللی و… هستند.

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

6. دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال 1338 با نام دانشکده پزشکی دانشگاه ملی ایران در تهران تأسیس شد. این دانشگاه یکی از 10 دانشگاه برتر ایران و یکی از بهترین دانشگاه‌های علوم پزشکی محسوب می‌شود. دانشگاه علوم پزشکی شهیر بهشتی دارای 13000 دانشجو و 8 دانشکده، 12 بیمارستان آموزشی، 6 بیمارستان غیرآموزشی، 7 مرکز بهداشت و 46 مرکز تحقیقاتی  است. این دانشگاه بالغ بر 1000 عضو هیئت‌علمی است. دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی رشته‌های مختلفی را در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در زمینه پزشکی، پیراپزشکی، پرستاری، طب سنتی و… ارائه می‌دهد.

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر اساس رتبه بندی مجله تایمز در رتبه 601 الی 800 قرار دارد. این دانشگاه دارای بیش از 10 خوابگاه دخترانه و پسرانه است که به حدود 4000 دانشجو خدمات ارائه می‌دهند. خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مجهز به امکاناتی مانند سالن غذاخوری، اینترنت، امکانات ورزشی، سالن بدنسازی، خشک‌شویی و… هستند.

7. دانشگاه صنعتی اصفهان

دانشگاه صنعتی اصفهان از جمله بهترین دانشگاه‌های ایران است که در بین 10 دانشگاه برتر ایران قرار دارد. دانشگاه صنعتی اصفهان با بیش از 23000 هکتار مساحت بزرگ‌ترین دانشگاه کشور از نظر وسعت به شمار می‌رود. این دانشگاه در سال 1356 در شهر خمینی‌شهر در نزدیکی اصفهان تأسیس شده است. دانشگاه صنعتی اصفهان دارای بیش از 10400 دانشجو و 478 عضو هیئت‌علمی است. این دانشگاه بالغ بر 194 رشته تحصیلی را در 21 دانشکده و پژوهشکده خود ارائه می‌دهد. این دانشگاه هرساله دانشجویان زیادی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش می‌کند.

محوطه اصلی دانشگاه صنعتی اصفهان که شبیه به یک شهر کوچک است، شامل ساختمان‌های آموزشی و تحقیقاتی، خوابگاه‌های مدرن برای اسکان بیش از 5000 دانشجو، کتابخانه، مرکز خدمات درمانی، مراکز خرید، مراکز ورزشی تفریحی و… است. این دانشگاه یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های کشور در زمینه‌های علمی، مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی است. دانشگاه صنعتی اصفهان در بین بهترین دانشگاه‌های جهان از رتبه 900 قرار دارد.

8. 10 دانشگاه برتر ایران؛ دانشگاه شیراز

دانشگاه شیراز یکی از 10 دانشگاه برتر ایران است که به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین دانشگاه‌های کشور نیز شناخته می‌شود. این دانشگاه در سال 1325 در شهر شیراز تأسیس شده است. در حال حاضر دارای بیش از 20000 دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف و 942 عضو هیئت‌علمی است. دانشگاه شیراز از نظر رتبه‌بندی علمی در رتبه 4 کشور بعد از دانشگاه صنعتی شریف قرار دارد. این دانشگاه همچنین در رتبه بندی بهترین دانشگاه‌های جهان در رتبه 800 قرار دارد. دانشگاه برتر شیراز که از بهترین دانشگاه های ایران است دارای بیش از 14 دانشکده است.

 دانشگاه شیراز که یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های ایران است، امکانات متعددی نظیر کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های مجهز، کتابخانه، خوابگاه‌های دانشجویی، امکانات ورزشی و تفریحی و… را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.  دانشگاه شیراز تاکنون بیش از 25000 مقاله علمی منتشر نموده است.

دانشگاه فردوسی مشهد

10. دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه فردوسی مشهد که یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ایران محسوب می‌شود که در سال 1328 در شهر مشهد تأسیس شد. این دانشگاه یکی از بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های ایران است. دانشگاه فردوسی مشهد موفق به کسب رتبه نخست فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های کشور، جشنواره نشریات دانشجویی، فعالیت‌های انجمن‌های علمی و… شده است. دانشگاه فردوسی مشهد با برخورداری از 25000 دانشجو و 800 عضو هیئت‌علمی یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های ایران به شمار می‌رود. این دانشگاه طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان ارائه می‌دهد.

این دانشگاه تمامی امکانات آموزشی و رفاهی لازم از جمله کتابخانه مرکزی، شبکه آزمایشگاهی، امکانات ورزشی، مراکز خرید، مراکز تفریحی و… را برای دانشجویان فراهم کرده است. دانشگاه فردوسی مشهد یکی از 10 دانشگاه برتر ایران است. این دانشگاه تاکنون بیش از 38300 مقاله علمی در نشریات و همایش‌های داخلی منتشر کرده است.

از دیگر دانشگاه‌های برتر ایران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دانشگاه تبریز
 • دانشگاه علم و صنعت ایران
 • دانشگاه گیلان
 • دانشگاه علامه طباطبائی
 • دانشگاه شهید بهشتی
 • دانشگاه اصفهان
 • دانشگاه خواجه نصیر طوسی
 • دانشگاه محقق اردبیلی
 • دانشگاه ارومیه
 • دانشگاه خوارزمی
 • دانشگاه شهید چمران اهواز
 • دانشگاه مازندران
 • دانشگاه شهید باهنر کرمان
 • دانشگاه یزد
 • دانشگاه رازی

جمع‌بندی

انتخاب دانشگاه مناسب برای ادامه تحصیل یکی از مهم‌ترین مراحل انتخاب رشته است. اکثر دانش‌آموزان دوست دارند در بهترین دانشگاه های ایران به تحصیل بپردازند. تحصیل در دانشگاه‌های برتر می‌تواند تا حد زیادی در زندگی، آینده شغلی، موقعیت  اجتماعی و…. دانشجویان تأثیرگذار باشد. رتبه بندی دانشگاه های ایران به عوامل مختلفی بستگی دارد. تحصیل در 10 دانشگاه برتر ایران نیازمند تلاش و پشتکار و کسب رتبه عالی در کنکور سراسری است. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ویژگی‌ها و شرایط پذیرش در دانشگاه های برتر کشور می‌توانید با مراجعه به نشانی https://www.hamrahanefarda.com/#requestContact با مشاوران ما در همراهان فردا در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *