هرآنچه راجع به مدرک تحصیلی باید بدانید

امروزه برخورداری از مدرک تحصیلی یک مزیت محسوب می‌شود. مدارک تحصیلی به‌عنوان یک امتیاز دائمی برای افراد تلقی می‌شود و این روزها به‌عنوان مزیتی برای اشتغال، دریافت تسهیلات، راه‌اندازی کسب‌وکار و مهاجرت شناخته می‌شود. همان‌طور که می‌دانید، برخورداری از مدارک تحصیلی برای انجام ساده‌ترین کارها نیز به یک الزام در جامعه تبدیل شده است. در ادامه مطلب از وب سایت همراهان فردا با ماهمراه باشید تا اطلاعات لازم درمورد کپی مدارک تحصیلی و مزیت مدارک تحصیلی را در اختیار شما قرار دهیم.

مدرک تحصیلی چیست؟

مدرک تحصیلی یا گواهی تحصیلی سندی است که بعد از گذراندن دوره‌های تحصیلی به دانش‌آموزان و دانشجویان اعطا می‌شود. شامل اطلاعاتی مانند مشخصات فردی شخص، مرجع صادرکننده، مشخصات رشته، تاریخ اخذ مدرک و… است. به‌طورکلی مدارک تحصیلی در نظام آموزشی کشور ایران شامل مدرک دوره ابتدایی، مدرک متوسطه اول (سیکل)، مدارک تحصیلی متوسطه دوم (دیپلم)، مدرک کاردانی (فوق‌دیپلم)، مدرک کارشناسی (لیسانس)، مدرک کارشناسی ارشد (فوق‌لیسانس)، مدرک دکتری  و مدرک فوق دکتری می‌شود.

مدرک تحصیلی چیست؟

مزیت مدرک تحصیلی

امروزه کسب مدارک تحصیلی از مراکز عالی و دانشگاهی یکی از مولفه‌های یافتن شغل است. مدارک تحصیلی علاوه بر این که نشان‌دهنده سخت‌کوشی، برنامه‌ریزی، مدیریت زمان و نگرش فرد است، به توانایی‌های او نیز اشاره دارد. این مزایا برای به‌دست‌آوردن یک شغل، فرد را در رقابت بازار کار در اولویت کارفرمایان قرار می‌دهد. نکته دیگر این است که بسیاری از مشاغل که دارای رتبه شغلی بالایی هستند، نیازمند کسب مدرک تحصیلی هستند. عدم برخورداری از مدارک تحصیلی یا کپی مدارک تحصیلی می‌تواند برخی از گزینه‌های شغلی و تجاری شخص را محدود کند. با برخورداری از مدارک تحصیلی در کنار شرایط دیگر، افراد می‌توانند با مهاجرت به کشورهای خارجی وارد مرحله جدید از زندگی خود شوند. همان‌طور که می‌دانیم، امروزه با افزایش اهمیت مدارک تحصیلی در جامعه، قوانین جدیدی برای افزایش حقوق و مزایای کارکنان و کارمندانی که دارای مدارک تحصیلی معتبر هستند، اجرا می‌شود. در نتیجه برخورداری از مدارک تحصیلی در بسیاری از حوزه‌ها، افزایش حقوق و مزایا را به دنبال دارد.

جعل مدرک تحصیلی

باتوجه‌به مزایای مدارک تحصیلی در جامعه و افزایش امر مدرک‌گرایی، بسیاری از افرادی که به دلایل مختلف در اخذ مدارک تحصیلی ناتوان بوده‌اند، به روش‌های مختلفی مانند خرید و جعل مدرک روی می‌آورند. به‌عبارت‌دیگر، مدرک‌گرایی جامعه باعث شده است تا بسیاری از افرادی که خواهان جایگاه شغلی و اجتماعی بالایی هستند، به سراغ جعل مدرک تحصیلی بروند. طبق آمار به‌دست‌آمده در سال‌های اخیر تعداد زیادی از افراد امروزه اقدام به جعل کپی مدارک تحصیلی می‌کنند و مرتکب جرم می‌شوند. متأسفانه تعداد این افراد هرروزه در حال افزایش است و این در حالی است که در برخی از موارد در محیط‌های شغلی و اجتماعی از این مدارک استفاده می‌کنند و باعث تضییع حقوق دیگران می‌شوند.

مجازات جعل مدرک تحصیلی

مجازات جعل مدرک تحصیلی

مدارک تحصیلی برای هر فرد اهمیت ویژه‌ای دارد و بعد از طی‌کردن مراحل آموزشی  به دست می‌آید؛ ازاین‌رو جعل آن عواقب قانونی در پی دارد. ماده 527 قانون مجازات اسلامی دررابطه‌با مجازات جعل مدارک تحصیلی بیان می‌کند: هرکس مدارک اشتغال به تحصیل، فارغ‌التحصیلی، تأییدیه، ریزنمرات تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و تحقیقاتی در داخل یا خارج از کشور یا ارزش نامه‌های تحصیلات خارجی را جعل کند و با علم به جعل بودن مورداستفاده قرار دهد؛ علاوه بر جبران خسارت، به حبس از یک تا سه سال محکوم می‌شود. درصورتی‌که مرتکب، یکی از کارکنان وزارتخانه‌ها یا سازمان‌ها و مؤسسات وابسته به دولت یا شهرداری‌ها یا نهادهای انقلاب اسلامی باشد، به نحوی در امحای در امر جعل یا استفاده از مدارک جعلی شرکت داشته باشد، به حداکثر مجازات محکوم می‌شود.

باتوجه‌به ماده فوق می‌توان به این نکته دست‌یافت که مجازات جعل مدرک تحصیلی جزء جرایمی است که مرتکب باید جبران خسارت را برعهده گرفته و طبق نظر قاضی ممکن است به یک الی سه سال حبس محکوم شود. علاوه بر موضوع جعل مدرک، خرید مدارک تحصیلی نیز در سال‌های اخیر در کشور ما رواج یافته است. می‌توانید اطلاعات لازم در مورد خرید مدارک تحصیلی را در مقاله‌ای با عنوان آیا خرید مدرک تحصیلی جرم است؟ را در وب سایت مطالعه نمایید.

استعلام مدرک تحصیلی

شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که از کجا می‌توان به جعلی بودن مدارک تحصیلی پی برد؟ دسترسی و دریافت استعلام از مدرک تحصیلی هم اکنون در سامانه‌ای به نام سامانه استعلام مدارک تحصیلی به آدرس www.estelam.msrt.ir امکان‌پذیر است. این سامانه تحت نظارت وزارت علوم طراحی شده است و به افراد این امکان را می‌دهد تا متقاضیان بتوانند بدون مراجعه حضوری و اتلاف وقت، اطلاعات مدارک تحصیلی را به‌صورت آنلاین دریافت کنند. باتوجه‌به اهمیت مدارک تحصیلی در زمینه‌های مختلف، دریافت و دسترسی به مدارک تحصیلی کارکنان و کارمندان توسط کارفرمایان و ادارات از طریق این سامانه وجود دارد.

استعلام مدرک تحصیلی

کپی مدارک تحصیلی

گاهی ممکن است برای انجام برخی کارهای اداری به کپی برابر اصل مدرک تحصیلی نیاز داشته باشید. در این صورت می‌توانید با تهیه کپی مدارک تحصیلی آن را به مدرسه (درصورتی‌که مدرک شما دیپلم است) یا دانشگاه به همراه اصل مدرک از مسئولین مربوطه درخواست کنید تا مدرک تحصیلی شما را برابر با اصل نمایند. اگر می‌خواهید کپی برابر اصل مدارک تحصیلی را به مراجع رسمی ارائه دهید، می‌توانید با دردست‌داشتن اصل مدرک و مراجعه به دفاتر اسناد رسمی نیز این کار را انجام دهید. لازم به ذکر است جعل کپی مدارک تحصیلی نیز مانند جعل اصل مدرک جرم محسوب می‌شود. افرادی که از جعل کپی مدرک‌های تحصیلی استفاده می‌کنند نیز مجرم شناخته می‌شوند و مطابق قانون با آن‌ها برخورد خواهد شد.

جمع‌بندی

یکی از مسائل عمده‌ای که امروزه در جامعه ما بسیار شایع است و به آن توجه می‌شود، مدرک تحصیلی افراد است. ادامه تحصیل، استخدام در مراکز دولتی، مهاجرت، ثبت شرکت و… تنها چند مورد از کارهایی است که انجام آن‌ها بدون اصل و کپی مدارک تحصیلی غیرممکن است. بسیاری از افراد به دلیل مشکلاتی اعم از مشکلات مالی، نداشتن وقت کافی، مشکلات خانوادگی و… از ادامه تحصیل باز می‌مانند و در صورت نیاز به مدارک تحصیلی، به سراغ راه‌های غیرقانونی مانند جعل و خرید مدارک تحصیلی می‌روند. در این مقاله کوشیدیم هرآنچه لازم است درمورد مزیت مدارک تحصیلی بدانید را در اختیار شما بگذاریم. امیدواریم مطالب فوق برای شما مفید واقع شده باشد. موفقیت شما آرزوی قلبی ما است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *