آزمون تافل و نکات مهم قبل از آزمون

آزمون تافل یکی از مقبول‌ترین آزمون‌های زبان انگلیسی در جهان است که توانایی شما در درک و استفاده از زبان انگلیسی برای کار، تحصیل و مهاجرت را اندازه‌گیری می‌کند. بیش از هفت هزار دانشگاه در سراسر جهان، از جمله بهترین دانشگاه‌های آمریکا، کانادا، استرالیا نتایج آزمون تافل را مورد پذیرش قرار می‌دهند. اگر قصد مهاجرت دارید، باید دانش و توانایی خود را برای برقراری ارتباط به زبان انگلیسی با شرکت در آزمون کاربردی تافل به دانشگاه‌ها و مراکز شغلی نشان دهید. در ادامه مطلب از همراهان فردا با ما همراه باشید تا هرآنچه لازم است درمورد آزمون و مزیت مدرک تافل بدانید را در اختیار شما قرار دهیم.

آزمون تافل چیست؟

آزمون تافل یا TOEFL (Test of English as a Foreign Language)، به معنای آزمون ارزیابی زبان انگلیسی به‌عنوان یک زبان خارجی است. این آزمون یکی از شناخته‌شده‌ترین آزمون‌های استانداردسازی شده زبان انگلیسی در جهان است. تعداد سالانه شرکت‌کنندگان آزمون تافل 2.3 میلیون داوطلب از سراسر جهان است؛ اما چرا این آزمون برگزار می‌شود و تعداد زیادی از افراد در آن شرکت می‌کنند؟ قبل از همه باید بدانید یادگیری زبان سطوح مختلف خود را دارد و هدف اصلی از برگزاری آزمون کاربردی تافل، اندازه‌گیری توانایی افراد غیربومی انگلیسی در استفاده و درک زبان انگلیسی است. آزمون تافل برای تعیین و تأیید سطح انگلیسی شما طراحی شده است.

آزمون تافل چیست؟

چه زمانی به مدرک تافل نیاز داریم؟

آزمون تافل عمدتاً برای کسانی است که قصد کار، زندگی  و تحصیل در خارج از کشور را دارند، برگزار می‌شود. نتایج آزمون TOEFL در بیش از 11000 دانشگاه در بیش از 150 کشور جهان پذیرفته شده است. مدرک تافل اغلب در هنگام درخواست برای کار در شرکت‌های خارجی یا شعب بین‌المللی نیز یک پیش‌نیاز محسوب می‌شود. علاوه بر این، برخورداری از مدرک تافل یکی از شرایط مهم اخذ ویزای دانشجویی است.

امتحان تافل چگونه است؟

از نظر فنی، آزمون تافل دارای دو نسخه است. اولین مورد، آزمون اینترنتی تافل (iBT) است که به‌تدریج جایگزین آزمون کاغذی شده است. در پی همه‌گیری کووید 19 محبوبیت نسخه اینترنتی تافل افزایش یافت و امکان انجام این آزمون در خانه را فراهم کرد. در حال حاضر امکان شرکت در آزمون کاربردی تافل در ایران فقط به‌صورت اینترنتی وجود دارد.

آزمون تافل از چهار بخش شنیداری (Listening)، گفتاری (Speaking)، نوشتاری (Writing) و خواندن (Reading) تشکیل شده است که هرکدام از مهارت‌های اصلی زبان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. مدت‌زمان این آزمون حدود 3 الی 3.5 ساعت است. در ادامه به‌صورت خلاصه به بررسی هر بخش آزمون TOEFL می‌پردازیم.

1. بخش Reading

در بخش خواندن آزمون تافل از شما می‌خواهند که 3 الی 4 متن آکادمیک را بخوانید  و سپس به 10 سؤال درمورد هر متن پاسخ دهید. در نسخه‌های جدیدتر تافل iBT ممکن است از شما بخواهند که متن را در جداول یا به‌صورت خلاصه وارد کنید. در این بخش شما بین 60 الی 80 دقیقه فرصت خواهید داشت که در این زمان باید پس از مطالعه سه یا چهار متن، به 36 الی 54 سؤال پاسخ دهید. 

2. بخش Listening

در بخش شنیداری آزمون TOEFL شما باید با گوش‌دادن به چندین مکالمه و سخنرانی، به سؤالات پاسخ دهید. شما می‌توانید در حین گوش‌دادن یادداشت‌برداری کنید و هنگام پاسخ‌دادن به سؤالات به آن‌ها مراجعه کنید. این بخش دارای مدت‌زمان 60 الی 90 دقیقه است. پس از اتمام این بخش شرکت‌کنندگان 10 دقیقه زمان برای استراحت خواهند داشت.

آزمون کاربردی تاقل

3. بخش Speaking

در طول بخش شنیداری آزمون تافل، شما باید اولاً درمورد موضوعات مشخص شده صحبت کنید. همچنین باید به یک مکالمه گوش دهید و درمورد آن صحبت کنید. این بخش تنها 20 دقیقه از زمان کلی آزمون شما را خواهد گرفت.

4. بخش Writing

در این بخش از آزمون تافل، باید به‌سرعت دو مقاله بنویسید. یکی از متن‌ها باید بر اساس ایده‌های استخراج شده از یک متن یا صوت ارائه شده و متن دیگر باید استدلال خود از یک موضوع معین نگارش شود. این بخش نیز حدود 20 دقیقه به طول خواهد انجامید. توجه داشته باشید که توانایی تایپ انگلیسی در این بخش به شما کمک می‌کند؛ زیرا باید پاسخ‌های خود را به‌صورت تایپ شده تحویل دهید.

نتیجه آزمون تافل

در واقع ردشدن در آزمون تافل غیرممکن است. شما چه نمره خیلی بالا یا خیلی پایین کسب کنید، در نهایت مدرک تافل را به دست خواهید آورد. همچنین اگر نمره خیلی پایینی کسب کنید، امکان شرکت دوباره در این آزمون را خواهید داشت. حداقل نمره لازم برای پذیرش، توسط دانشگاه‌ها، کارفرمایان و سازمان‌های دولتی تعیین می‌شود؛ بنابراین، آزمون تافل معمولاً با درنظرگرفتن یک نمره خاص موردنظر گرفته نمی‌شود؛ بنابراین، به‌جرئت می‌توان گفت که هرچه نمره شما بالاتر باشد، شانس شما برای پذیرش در دانشگاه بیشتر خواهد بود. حداکثر امتیاز برای هر بخش 30 است؛ بنابراین بالاترین امتیاز آزمون تافل 120 است. به‌طورکلی نسبت امتیاز به سطح زبان انگلیسی به شرح زیر است:

1. نمره 100-120

کسب این امتیاز به این معنی است که شما در سطح پیشرفته یا مهارت (C1-C2) هستید. 120 به‌طورکلی بالاترین نمره ممکن در آزمون تافل به شمار می‌رود. این نتیجه به این معنی است که شما می‌توانید در سطح یک انگلیسی‌زبان تحصیل‌کرده صحبت کنید و می‌توانید در بهترین و معتبرترین دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی مورد پذیرش قرار بگیرید.

2. نمره 75-95

کسب این نمره در آزمون تافل به این معنی است که زبان انگلیسی شما در سطح متوسط روبه‌بالا (B2) است. این نمره برای پذیرش در اکثر دانشگاه‌های خارجی کافی است؛ اگرچه هر دانشگاه شرایط خاص خود را برای پذیرش دانشجویان اعمال می‌کند. معمولاً نمره 75-95 در آزمون تافل برای کارآموزی در یک شرکت خارجی کافی است.

3. نمره 60-70

این امتیاز در آزمون تافل، نشان‌دهنده سطح متوسط زبان (B1) است. این نمره برای گذراندن دوره‌های آمادگی در برخی از دانشگاه‌ها و تحصیل در برخی کالج‌ها کافی است. به‌طورکلی نمره کمتر از 80 در آزمون آیلتس نمره خوبی محسوب نمی‌شود؛ اگر نمره زیر 80 بگیرید، ورود به دانشگاه‌های برتر انگلیسی‌زبان برای شما مشکل خواهد بود.

4. نمره کمتر از 60

امتیاز مربوط به سطح Pre-intermediate و پایین‌ترین سطح زبان است. مدرک تافل با این نمره کمترین مزیت را به دنبال خواهد داشت.

نکاتی که باید قبل از آزمون کاربردی تافل بدانید

نکاتی که باید قبل از آزمون کاربردی تافل بدانید

اگر مهارت‌های شما در زبان انگلیسی عالی است، ممکن است فکر کنید که نیازی به آمادگی برای آزمون TOEFL ندارید. بااین‌حال، مهم است بدانید آزمون تافل زبان انگلیسی مورداستفاده در یک محیط آکادمیک را ارزیابی می‌کند نه زبان انگلیسی که در گفتار روزمره از آن استفاده می‌کنید. ثانیاً آزمون کاربردی تافل فرمت بسیار سختی دارد. شما باید به‌وضوح بفهمید که از شما چه انتظاری می‌رود، چگونه به سؤالات مختلف پاسخ دهید، استدلال‌ها و مثال‌هایی درمورد یک موضوع ارائه دهید و چگونه یک مقاله به زبان انگلیسی بنویسید.

بدون آمادگی‌های لازم، حتی یک انگلیسی‌زبان نیز ممکن است نتایج ضعیفی از این آزمون کسب کند. در نهایت، ارزیابی مهارت‌های خود به‌تنهایی بسیار دشوار است؛ به‌عنوان‌مثال، ممکن است شما خوب صحبت کنید؛ اما در مهارت نوشتاری ضعیف عمل کنید. ممکن است در مهارت نوشتاری عالی عمل کنید؛ اما هنگام صحبت‌کردن کلمات را اشتباه تلفظ کنید. برای موفقیت در آزمون TOEFL ، باید اطمینان حاصل کنید که همه مهارت‌های شما در زبان انگلیسی به یک اندازه توسعه یافته‌اند. به‌این‌ترتیب، به شما توصیه می‌کنیم با انتخاب یک مدرس باتجربه بیابید که تست‌های تمرینی برای تسلط بر مهارت‌های انگلیسی را به شما ارائه دهد و اشتباهات رایجی که افراد اغلب در طول امتحان مرتکب می‌شوند را برای شما توضیح دهد.

خواندن برای آزمون TOEFL را کی شروع کنیم؟

چند عامل بر زمان لازم برای آمادگی آزمون تافل تأثیر می‌گذارد. اولین چیزی که باید در نظر بگیرید، سطح فعلی شما در زبان انگلیسی است؛ اگر از سطح ابتدایی زبان پایین‌تر هستید، بهتر است امتحان را به تعویق بیندازید و ابتدا روی مهارت انگلیسی خود، کار کنید. هر سطح تقریباً به 50 الی 60 ساعت مطالعه آکادمیک با معلم و به همان اندازه تمرین نیاز دارد.

اگر قبلاً در سطح متوسط قرار داشته‌اید، می‌توانید بلافاصله برای امتحان آماده شوید. 10-25 ساعت کلاس با یک مدرس و به همان اندازه تمرین و تکرار برای کسب این نمره در آزمون کافی است. حداقل دوره آمادگی آزمون TOEFL تقریباً 1.5 ماه و مشروط بر اینکه از قبل دارای سطح زبان خوب و مطالعه منظم و با پشتکار باشید، است.

یکی دیگر از عواملی که باید در نظر بگیرید، این است که اعتبار مدرک تافل دو سال است و از مزیت مدرک تافل به مدت دوسال می توانید بهره ببرید. برخی از دانشگاه‌ها به نتایج آزمون تافل پیش از 6 ماه برای پذیرش نیاز دارند؛ بنابراین شرکت در آزمون تخصصی تافل بدون هدف خاص تنها اسراف در وقت و هزینه است. بهترین زمان برای شرکت در آزمون کاربردی تافل شش ماه قبل از اقدام برای ثبت‌‌نام در دانشگاه موردنظر است.

زمان برگزاری آزمون تخصصی تافل

آزمون اینترنتی تافل چند بار در سال توسط مؤسسات دارای مجوز از سازمان EST برگزار می‌شود. سایت رسمی آزمون TOEFL تاریخ و زمان برگزاری آزمون تافل در ایران را برای هریک از مؤسسات به‌عنوان محل برگزاری امتحان در ایران، اطلاع‌رسانی می‌کند. آزمون تخصصی تافل در مراکز رسمی آزمون TOEFL در شهرهایی مانند تهران، اصفهان، یزد، کرمان، آمل و… برگزار می‌شود. معتبرترین مرجع برای کسب اطلاعات در زمینه آزمون تخصصی تافل، سایت رسمی ثبت‌نام و اعلام نتایج آزمون TOEFL یعنی ets.org است. تمام مؤسسات دارای مجوز برگزاری آزمون تافل در ایران به همراه زمان و محل برگزاری در این وب‌سایت قرار دارند.

هزینه آزمون تخصصی تافل

هزینه آزمون TOEFL در کشورهای مختلف، متفاوت است. هزینه تافل اینترنتی یا iBT در سال 1402 در ایران 265 دلار است. باتوجه‌به قیمت دلار هزینه شرکت در آزمون تخصصی تافل 13975000 تومان (سیزده میلیون و نهصد و هفتاد و پنج هزار تومان)  است.

ثبت‌نام در آزمون تافل

جهت ثبت‌نام در آزمون تافل، شما باید ابتدا به وب‌سایت est.org مراجعه کنید. سپس به بخش TOEFL مراجعه کرده و اطلاعات خود را برای ثبت‌نام وارد کنید. پس از واردکردن اطلاعات باید هزینه آزمون TOEFL را پرداخت کنید. بعد از ثبت اطلاعات و تأیید در مرحله بعد می‌توانید زمان و مکان آزمون را از بین گزینه‌های موجود انتخاب کنید. پس از پایان ثبت‌نام باید در تاریخ مقرر در محل آزمون حضور یافته و در آزمون TOEFL شرکت کنید. برای پرداخت هزینه آزمون کاربردی تافل باید از طریق کارت‌های بین‌المللی مانند MasterCard یا PayPal استفاده کنید. پس از پرداخت هزینه یک کد برای شما ارسال خواهد شد که باید آن را در روز امتحان برای ورود به جلسه به همراه داشته باشید.

مزیت مدرک تافل

مزیت مدرک تافل

برخورداری از مدرک تافل همانند دیگر مدرک‌های زبان، مزایای زیادی دارد. در ادامه به مزایای مدرک تافل می‌پردازیم.

مدرک تافل یکی از مدارک بین‌المللی است که با برخورداری از آن، امکان تحصیل و اشتغال در کشورهای خارجی را خواهید داشت. همچنین برای اخذ ویزای برخی از کشورها، بهره‌مندی از مدرک TOEFL الزامی است. علاوه بر این، برای ادامه تحصیل در برخی از دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور، ملزم به ارائه مدرک زبان انگلیسی هستید و مدرک تافل یکی از معتبرترین مدارک مهارت‌های زبان به شمار می‌رود.

 مدرک تافل نه‌تنها در خارج از کشور، بلکه در داخل کشور می‌تواند برای دارندگان این مدرک مزایای زیادی را به همراه داشته باشد؛برای مثال افرادی که قصد اخذ مدرک کارشناسی ارشد و دکتری را دارند، با برخورداری از این مدرک به‌راحتی می‌توانند در آزمون‌هایی مانند MHLE، MSRT و TOLIMO شرکت کنند.

مدرک تافل یک مدرک معتبر و استاندارد است که سطح واقعی زبان انگلیسی شما را نشان می‌دهد. در این آزمون همه افراد با شرایط برابر به سؤالات پاسخ می‌دهند و نمره کسب شده نمره‌ای واقعی است. علاوه بر این، برخلاف آزمون آیلتس، هر چهار مهارت اصلی زبان در یک روز مورد بررسی قرار می‌گیرند. این آزمون نزدیک به 50 مرتبه در سال برگزار می‌شود و شما می‌توانید بدون نگرانی در این آزمون شرکت کنید.

جمع‌بندی

همان‌طور که گفتیم، آزمون تافل یکی از آزمون‌های بین‌المللی پیشرو در زبان انگلیسی است که برای اندازه‌گیری سطح مهارت انگلیسی در بین دانشجویان و کارمندان بین‌المللی در نظر گرفته شده است. مزیت مدرک تافل برای دانشجویانی است که قصد مهاجرت تحصیلی دارند. شرکت در آزمون iBT ممکن است یک کار چالش‌برانگیز و پرهزینه باشد؛ اما می‌‌تواند شانس شما برای تحصیل یا کار در یک محیط بین‌المللی را تضمین کند. بااین‌حال، می‌توان با درنظرگرفتن نکات کاربردی آزمون TOEFL، رویکردی مدبرانه و تمرین کافی خود را برای شرکت در این آزمون مهیا کرد و یک نمره عالی کسب کرد. در این مقاله کوشیدیم تا هرآنچه لازم است درمورد آزمون کاربردی تافل بدانید را در اختیار شما بگذاریم. امید است مطالب فوق برای شما مفید واقع شده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *